Od ilu lat alkohol w Czechach i w Pradze? Ile by kupić i legalnie pić

Wielu młodszych turystów udających się na wczasy do Pragi lub na zwiedzanie innych rejonów w Czechach zastanawia się od ilu lat sprzedawany jest alkohol w Czechach. Ile trzeba mieć lat by kupić alkohol w Pradze? Ile lat by legalnie spożywać alkohol w Czechach? Sprawdzamy od ilu lat alkohol w Czechach!

 

Piwo, wino, wódka i inne mocne alkohole są szeroko dostępne w Czechach ale wszystkich liczących na to, że wystarczy 16 lat do ich zakupu musimy rozczarować, a ich rodziców uspokoić.

 
Alkohol w Czechach można kupić od 18. roku życia, podobnie jak w Polsce. Niezależnie czy chodzi o czeskie piwo w Pradze czy o butelkę wina w sklepie spożywczym. Wiek w którym legalne jest spożywanie alkoholu w Czechach nie jest oficjalnie określony przepisami.

 
Jak wygląda praktyka? Tu różnie z tym bywa. Każdy kto kiedykolwiek odwiedził turystyczne miejscówki takie jak chociażby Praga zdaje sobie sprawę z tego, że powszechnie panujące w kraju przepisy bywają w takich miejscach nieco mniej respektowane.

 
Oczywiście w teorii każdy sklepikarz w Czechach musi sprawdzić dowód osobisty przy sprzedaży alkoholu osobom wyglądającym na niepełnoletnie. W artykule czeskiego serwisu Denik.cz z 2017 roku czytamy o wynikach prowokacji przeprowadzonej w Brnie. Okazało się że aż w 16 z 18 skontrolowanych sklepach najróżniejszych sieci handlowych w czeskim Brnie podstawionym osobom wyglądającym na młode nie sprawdzono dokumentów przy zakupie alkoholu.

 
Jeśli więc liczycie na to, że Waszemu dziecku nie uda się kupić alkoholu w Pradze może się okazać, że mimo przepisów panujących w Czechach sprytniejszy małolat znajdzie sposób na to, by kupić Budweisera. Będzie to jednak sposób niezgodny z obowiązującymi w Czechach przepisami. Możemy za to uspokoić – kluby dostępne od 21. roku życia zwykle zawsze kontrolują wiek wpuszczanych do środka imprezowiczów.

 
Polecamy również: