Czy w Wigilię można sprzątać? Sprzątanie 24 grudnia – czy wolno?

Czy w Wigilię można sprzątać? Sprzątanie 24 grudnia – czy wolno?

Wigilia jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych dni w roku. Zanim rozpocznie się tradycyjny w polskich domach posiłek wiele osób zastanawia się czy można sprzątać na ostatnią chwilę. Czy w Wigilię można sprzątać? Czy jest zakaz sprzątania w Wigilię? Sprawdźmy to!

 
Jeśli zastanawiacie się czy w Wigilię można sprzątać to mamy dla Was odpowiedź. Wigilia nie jest świętem nakazanym według kościoła katolickiego więc jeśli chcecie żyć według przykazań religijnych to sprzątanie czy praca w Wigilię nie jest grzechem. Wigilia nie jest też dniem ustawowo wolnym od pracy, chociaż istnieją pewne regulacje dotyczące pracy w Wigilię takie jak chociażby skrócenie godzin pracy placówek handlowych.
 
Wigilia jest dniem powszednim, nie jest świętem nakazanym według religii katolickiej, nic nie stoi więc na przeszkodzie by sprzątać kurze, zamiatać podłogi czy prowadzić jakiekolwiek inne aktywności. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to wyjątkowy dzień i na przykład wiercenie o 18:00 czy wykonywanie innych głośnych czynności może nie być w dobrym guście.
 
Zakazu nie ma, ale odkurzanie wcześniej, niż później, będzie bardziej w dobrym tonie. Ewentualne zakazy czy nakazy unikania pewnych aktywności w Wigilię mogą wiązać się wyłącznie z tradycyjnymi zabobonami.

 
Polecamy również: