Jaka waluta na Słowacji? Euro czy korony? Pieniądze do Bratysławy

Jeśli wybieracie się na Słowację w Tatry lub do Bratysławy to zastanawiacie się pewnie jaka jest waluta na Słowacji. Czy waluta Czech i Słowacji to to samo? Jakie pieniądze wziąć na Słowację do Bratysławy? Dziś sprawdzamy czy na Słowacji jest euro czy korona słowacka. Czy na Słowacji jest Euro? Jakie są pieniądze na Słowacji?

Słowacja dołączyła do Unii Europejskiej w tym samym dniu w którym zrobiła to m.in. Polska i Czechy. Wiele krajów, które wstąpiły wówczas do wspólnoty nie zdecydowało się na zastąpienie własnych walut ogólnoeuropejskimi pieniędzmi. Waluta na Węgrzech to wciąż forinty, w Polsce złotówki.

Również na Słowacji płacono niegdyś narodową walutą. Walutą Słowacji przed euro były korony słowackie. Korona słowacka o symbolu ISO SKK została jednak wycofana z obiegu.

Słowacja zdecydowała się na przejście na walutę euro w przeciwieństwie do Czech w których walutą są korony. Koronami słowackimi na Słowacji można było płacić do 19 stycznia 2009 roku. Korona słowackie występowały w banknotach 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 5000 SKK oraz monetach 50 halerzy, 1, 2 5 i 10 SKK. Obecnie jednak walutą na Słowacji jest euro.


Jakie pieniądze wziąć na Słowację?

Jeśli zastanawialiście się jakie pieniądze należy wziąć na Słowację to teraz już wiecie – najlepiej pojechać mając ze sobą euro w portfelu. Oczywiście na Słowacji w większości miejsc można bez trudu płacić kartą.

Jeśli chodzi o kantory na Słowacji to zwłaszcza kantory przy granicy z Polską akceptują również wymianę złotówek. W mniejszych miejscowościach dalej od granicy może się okazać, że w kantorze będą chcieli wymienić tylko “twarde waluty” i ze złotówkami wiele nie zdziałamy. W najgorszym jednak wypadku euro można wyjąć z bankomatu.

Polecamy również: