Czy na Cyprze działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy na Cyprze działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Cypr od dawna cieszy się niezmienną popularnością wśród Polaków, którzy decydują się na spędzenie tam wakacji. Wielu planujących urlop na Cyprze zastanawia się, czy karta EKUZ jest tam ważna. Czy EKUZ działa na Cyprze? Czy Cypr akceptuje kartę EKUZ? Czy wymagane jest ubezpieczenie turystyczne? Sprawdźmy to!

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego znana również jako karta EKUZ, jest kartą, która uprawnia do korzystania z publicznych usług zdrowotnych w krajach, które ją uznają. Korzystając z EKUZ, możemy uzyskać dostęp do publicznej służby zdrowia w odwiedzanym kraju i zwrócić koszty poniesione za leczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
Czy na Cyprze funkcjonuje EKUZ? Tak, Cypr jest jednym z krajów, które uznają EKUZ wydawane w Polsce. Polacy, którzy jadą do Bułgarii, mogą skorzystać z pomocy medycznej, mając ze sobą odpowiednią kartę, podobnie jak Cypryjczycy, którzy odwiedzają Polskę.

 
Czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na Cyprze? Warto pamiętać, że EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Dodatkowe ubezpieczenie może obejmować odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie sportowe, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu lub pokrycie kosztów akcji ratunkowej, a tego nie gwarantuje sama karta EKUZ.

 
Większość turystów nie potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia na wakacje na Cyprze, ale jeśli planujemy uprawianie sportów, zwłaszcza ekstremalnych, warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia. Ubezpieczenie może również pokrywać straty, które wyrządzimy na urlopie na Cyprze. Warto też mieć ubezpieczenie jeśli wybieramy się na turecką część Cypru gdzie EKUZ nie działa, ale nie działa tam też wiele ubezpieczeń turystycznych więc przed zakupem warto dowiedzieć się jakie podejście ma dana firma do wyjazdów na Cypr Północny.
 

Podsumowanie: Czy EKUZ działa na Cyprze?
Tak, Polacy, którzy wyjeżdżają na wakacje na Cypr, mogą korzystać z usług zdrowotnych, posługując się kartą EKUZ wydaną w Polsce.

 
Polecamy również: