Czy do Czech potrzebny jest paszport czy dowód? Co z dzieckiem?

Wycieczka do czeskiej Pragi to popularne miejsce na tak zwany city break. Jakie dokumenty potrzeba jadąc do Czech? Czy jadąc samochodem do Czech wystarczy dowód osobisty czy potrzebny jest paszport? Co z dokumentami dla dziecka? Dziś sprawdzamy czy do Pragi potrzeba paszportu i czy Czechy są w Unii Europejskiej.

 
Przepięknie położona stolica Czech przyciąga każdego roku setki turystów w tym wielu Polaków. Przed pierwszym wyjazdem warto wiedzieć się jakie dokumenty do Czech są potrzebne.
 
Czechy są w Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, podobnie jak Polska, Słowacja i Węgry. Oznacza to oczywiście z automatu, że do Czech nie potrzeba paszportu i wystarczy dowód osobisty ale sam fakt członkostwa w EU nie znosi kontroli granicznych. Na szczęście jednak kilka lat po wstąpieniu do Unii 21 grudnia 2007 roku Czechy dołączyły do grona sygnatariuszy Układu z Schengen.
 
Czechy są jednym z państw tzw. strefy Schengen, a na wewnętrznych granicach strefy nie obowiązują kontrole graniczne i nie jest konieczne posiadanie paszportu. Osoby mające paszport jadąc do Czech oczywiście mogą go ze sobą wziąć i jest to praktyka nawet wskazana. Przypominamy że do Czech nie można wjechać na legitymację.
 
Jadąc do Czech wystarczy dowód osobisty ale jadąc z dzieckiem do Czech sprawa się komplikuje. Dziecko musi posiadać swój dokumenty taki jak tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Jadąc pod opieką jednego z rodziców warto też wyposażyć dziecko w stosowną zgodę na wyjazd podpisaną przez oboje rodziców. Tak samo w wypadku gdy dziecko jedzie samo na wakacje.

 


 
Polecamy również: