15 rzeczy z Zurychu i Szwajcarii. Co warto kupić i przywieźć?

Szwajcaria kojarzy się ze scyzorykami i luksusowymi zegarkami ale nie każdego turystę stać na takie zakup. Jeśli nie mamy kilku tysięcy euro na zakupy w Szwajcarii nie znaczy, że nie możemy sobie nic kupić. Co warto kupić i przywieźć ze Szwajcarii? Jaki alkohol? Jakie słodycze? Co warto kupić w Szwajcarii? Oto 15 ciekawych produktów które warto kupić w Szwajcarii.

 


Czekolady ze Szwajcarii


 
Czekolada kojarzy się z produktami z Belgii ale również i Szwajcaria ma swój duży udział w produkcji czekolady. Wśród najsłynniejszych powszechnie dostępnych czekolad ze średniej półki wymienić można Lindt, Toblerone czy Cailler ale jeśli jesteśmy prawdziwymi smakoszami to możemy zdecydować się na zakup czekolady wyższej klasy w butikach w różnych miastach. Wśród bardziej unikalnych czekolad można wymienić takie marki i sklepiki jak Max Chocolatier, Sprüngli, Laederach, ale jeśli zależy nam na jeszcze wyższej klasie to bez trudu znajdziemy niewielkie rzemieślnicze zakłady cukiernicze z produktem najwyższej klasy. W zwykłym sklepie spożywczym tabliczka czekolady Ovomaltine to koszt 1,60 CHF, Toblerone o wadze 100 gramów to koszt około 2,20 CHF, a za czekoladę Cailler trzeba zapłacić w granicach 2,30-2,50 CHF.

 


Rivella


 
W 1952 roku w Szwajcarii Robert Barth stworzył markę lekko gazowanych napojów bezalkoholowych Rivella. To ziołowy napój produkowany na bazie… mleka, a dokładniej serwatki. Poza klasyczną wersją na rynku dostępnych jest kilka wersji smakowych w tym zielona herbata czy grejpfrut lub mięta. Napój Rivella jest szeroko dostępny i jest jedną z tańszych rzeczy które można kupić w Szwajcarii. Koszt butelki 0,5 litra to 1,60 CHF.

 


Brandy Kirsch


 
Jednym z ciekawszych alkoholi, które można spróbować i kupić w Szwajcarii jest wysokoprocentowy alkohol znany jako kirch. To owocowy destylat przygotowany z wiśni (lub czasem czereśni) zbieranych w lipcu. Kirch wywodzi się z Alzacji ale jest również produkowany w Szwajcarii. Kirsch w Szwajcarii kosztuje około 20 CHF za butelkę 0,7-1 litra w zależności od producenta. Kirchu nie należy mylić z wiśniówką. W przeciwieństwie do wiśniówki jest to gorzkawy, bezbarwny likier, dwukrotnie destylowany.

 


Gin


 
Szwajcaria nie każdemu kojarzy się z produkcją ginu, ale właśnie w Szwajcarii działa wielu różnych dość ekskluzywnych producentów ginu. Czym jest gin – tłumaczyć chyba nie trzeba. Wśród wielu różnych szwajcarskich ginów wymienić można Xellent, Studer Swiss czy na przykład Haldihof. Gin Haldihof w Szwajcarii to koszt w granicach 60 CHF za butelkę.

 


Wino


 
Wino kojarzy się z krajami takimi jak Włochy i Francja ale przecież Szwajcaria jest zaraz obok. Branża winiarska w Szwajcarii również ma się dobrze. Szwajcarskie wino nie jest hitem eksportowym ponieważ prawie cała produkcja rozchodzi się na lokalnym rynku. Butelka szwajcarskiego wina to koszt w graniach 10-20 CHF za butelkę 0,7 litra w zależności od gatunku wina i marki winnicy. Unikalnym typem wina dla Szwajcarii jest Vin du Glacier czyli wino lodowcowe.

 


Sery


 
Tak samo jak i w przypadku wina tak i w przypadku sera. Te najsłynniejsze pochodzą z Holandii, Włoch czy Francji ale Szwajcaria również może poszczycić się ciekawymi gatunkami sera. W Szwajcarii spróbować warto tych najsłynniejszych serów czyli Appenzeller, Emmental oraz Gruyere, ale nie tylko. Wśród twardych i bardzo twardych serów wymienić można sbrinz, L’Etivaz, Tete de Moine czy Berner Alpkase, wśród średnich raclette, tilsiter czy vacherin, na amatorów miękkich serów czeka m.in. Vacherin Mont d’Or oraz Tomme Vaudoise. Popularny jest niebieski ser bleuchâtel. Będąc w Szwajcarii warto również zainteresować się zakupem fondue.

 


Wody mineralne


 
Wiele krajów świata słynie z dobrej marki wody mineralnej eksportowanej na cały świat. Francja ma Evian i Perriera, włochy słynną San Pellegrino, Gruzja ma Borjomi, w Szwajcarii popularną wodą jest m.in. Swiss Alpina, a także wody mineralne z term w Vals. Będąc w Szwajcarii warto spróbować lokalnych wód. Zaletą takiego zakupu jest niska cena.

 


Appenzeller Alpenbitter


 
Wyjeżdżając w nowe miejsce wiele osób lubi kosztować lokalnych trunków alkoholowych. Ze Szwajcarią nie jest inaczej. Jakie są ciekawe alkohole w Szwajcarii? Jednym z najsłynniejszych jest Appenzeller Alpenbitter. To gorzki likier ziołowy, którego historia rozpoczęła się w 1902 roku. Receptura likieru składa się z 42 różnych ziół i przypraw. Trunek ma 30% alkoholu i w 2022 roku kosztuje około 20 CHF za butelkę 0,5 litra.

 


Santis whisky


 
Jeśli nie przepadamy za likierami, winem lub ginem to mamy jeszcze jedną opcję na skosztowanie szwajcarskiego napoju alkoholowego. Tym razem w postaci whisky. W Szwajcarii kupić możemy sobie popularną whisky single malt Santis. Półlitrowa whisky Santis w Szwajcarii to koszt około 45 CHF za butelkę. Whisky przechowywana jest w beczkach po piwie przez 5 lat. Dla osób, które nie przepadają ani za whisky, ani za ginem, ani za likierami zawsze dobrym pomysłem jest szwajcarski absynt.

 


Dobra luksusowe


 
W wielu przewodnikach zakupowych po Szwajcarii przeczytać można o tym, że w Szwajcarii warto kupić zegarek dobrej marki lub markowy scyzoryk. Oczywiście większości Polaków nie zarabia wystarczająco dużo, by pozwolić sobie na takie pamiątki (a ci, którzy zarabiają zwykle nie czytają blogów), co nie znaczy jednak że nie warto kupić w Szwajcarii innych luksusowych produktów. Warto sprawdzić ceny torebek i ubrań od projektantów, a także elektroniki, zwłaszcza jeśli skorzystamy ze zwrotu VAT.

 


Ovomaltine


 
Kolejny znana szwajcarska marka związana z branżą słodyczy, herbatników, kremów do smarowania chleba oraz oczywiście najsłynniejszego napoju Ovomaltine z serwatki, jaj, słodu i kakao. Ovomaltine w opakowaniu 500 gramów kupimy za około 9 CHF, krem czekoladowy 400 gramów za 4,45 CHF, a czekoladę za 2,35 CHF.

 


Masło


 
Jeśli jesteśmy już w szwajcarskim sklepie to warto skosztować szwajcarskiego masła. Le Marechal Cheesemaker za 3,45 CHF, Milco Beurre de Tradition za 3,95, dość luksusowym produktem jest też masło trulowe 4,90 CHF za 40 gramów.

 


Kawior


 
Szwajcaria kojarzy się z czekoladą i zegarkami, ale nie zawsze kojarzy się z kawiorem. A to błąd. W Szwajcarii hoduje się jesiotry syberyjskie dzięki którym rozwinęła się produkcja krajowego kawioru. Kawior nie należy oczywiście do najtańszych zakupów. Za 30 gramów kawioru sprzedawanego pod marką własną popularnej sieci supermarketów Coop trzeba zapłacić 89 CHF. Produkty bardziej znanych firm jak Oona Caviar czy Monarq Caviar są nieco droższe.

 


Majonezy musztardy


 
Majonez czy musztarda to zawsze dobry pomysł na dość tanie zakupy pozwalające na poznanie lokalnych gustów. Szwajcarski majonez Hugo Reitzel to koszt 4,50 CHF za słoiczek o wadze 100 gramów, tubka majonezu Baergfeuer to koszt 4 CHF, musztardy to koszt 2,20.

 


Miód


 
Szwajcaria nie kojarzy się z miodem ale miód ze szwajcarii jest cenionym produktem. Czym dokładnie jest miód tłumaczyć chyba nie trzeba. Słoiczek szwajcarskiego miodu o wadze 250 gramów to koszt w granicach 8-10 CHF w zależności od marki. Uwaga: miodu lepiej nie mylić ze szwajcarskim Birnenhonig czyli… miodem gruszkowym czyli syropem z zagęszczonych gruszek, który też warto kupić w Szwajcarii.

 
Polecamy również: