Gdzie najwcześniej witają Nowy Rok i jest Sylwester? Gdzie najpóźniej

Na świecie jest aż 38 najróżniejszych stref czasowych dlatego Sylwester i Nowy Rok w różnych miejscach jest o różnej porze. Gdy w części krajów jest już Nowy Rok w Polsce jeszcze nie zaczynamy nawet przygotowań do wieczornej imprezy sylwestrowej. Gdzie najwcześniej witają Nowy Rok, a gdzie najpóźniej? Kto pierwszy a kto ostatni wita Nowy Rok?

 

Miejscem gdzie najwcześniej zaczyna się Nowy Rok i najwcześniej odbywa się Sylwester jest wyspa Kiribati znana jako Wyspa Bożego Narodzenia
na Pacyfiku. Tu strefa czasowa to UTC+14:00 (GMT+14). Strefa ta obowiązuje na Kiribati przez cały rok.
 
Prawie tak samo wcześnie Nowy Rok witają mieszkańcy Samoa – stolicy Apia i niewielkiego miasteczka Salelologa. Na Samoa obowiązuje ta sama strefa czasowa co w kraju o niewiele mówiącej nazwie Tonga, który graniczy z Samoa i na Kiribati jednak te państewka znajdują się w niej po wykonaniu przejścia na czas letni. W praktyce więc mieszkańcy świętują Nowy Rok jako drudzy na świecie. Gdy w Samoa i Tonga strzelają korki od szampanów w Polsce jest godzina 12:00 ostatniego dnia grudnia. W tej samej strefie znajdują się trzy zależne od Nowej Zelandii atole Tokelau.
 
W strefie czasowej UTC+12:45 świętującej Nowy Rok niedługo później znajduje się niewielka część Nowej Zelandii – Wyspy Chatham na której Nowy Rok świętuje około 600 osób.
 
15 minut później korki od szampanów strzelają w Nowej Zelandii w strefie czasowej GMT+13. Nowy Rok zaczyna się wówczas w miastach takich jak Auckland, Wellington w Nowej Zelandii oraz Suva na Fidżi i Nukualofa w Tongo.
 
Godzinę później Nowy Rok witają mieszkańcy strefy czasowej GMT+12 czyli miasta Anadyr w Rosji, atolu Tunafuti, miasta Jaren w Nauru, atolu Tarawa w Kiribati oraz atolu Majuro na Oceanie Spokojnym.
 

 
Później korki od szampana strzelają w Australii w miastach takich jak Melbourne, Sydney czy w stolicy Australii – Canberra. W Polsce jest wówczas dopiero godzina 14:00 w Sylwestra. Pół godziny później świętuje niewielka część Australii i miasta takie jak Adelaide, Broken Hill i Ceduna położone w strefie czasowej GMT+10:30.
 
Kolejną strefą czasową do której dociera Nowy Rok jest strefa GMT+10 w której znajdują się m.in. australijskie Brisbane, Port Moresby stolicaPapui Nowej Gwinei oraz Hagatna stolica terytorium nieinkorporowanego Stanów Zjednoczonych – Guam.
 
Następnie gdy w Polsce jest już 15:30 korki strzelają w strefie GMT+9:30 która znajduje się w tak zwanym Terytorium Północnym w Australii w miastach takich jak Darwin, Alice Springs czy Tennant Creek.
 
O 16:00 naszego czasu północ wybija w strefie GMT+9 czyli w Tokio w Japonii, Seulu w Korei Południowej, Pyongyangu w Korei Północnej, Dili w Timorze Wschodnim i w niewielkiej części Rosji w obwodzie amurskim i części Indonezji.
 
Kolejna strefa czasowa to GMT+8:45 w której znajduje się Eucla w Australii Zachodniej.
 

 
Następnie Nowy Rok witają w strefie GMT+8. W tej strefie znajduje się obwód irkucki w Rosji, niewielka część Zachodniej Australii, kilka indonezyjskich wysp, Chiny, większość terytorium Mongolii, Brunei, Hongkong, Makau, Malezja, Filipiny, Singapur i Tajwan.
 
Potem Nowy Rok zaczyna się w strefie GMT+7 czyli w Bangkoku w Tajlandii, Dżakarcie w Indonezji, wietnamskim Hanou i Phnom Penh w Kambodży.
 
Kolejna strefa świętująca Nowy Rok to GMT+6:30 w której znajdują się m.in. Jangon i Naypyidaw w Mjanma (Birma) i Bantam w Indonezji.
 
Następnie nowy rok świętują mieszkający w strefie GMT+6:00 m.in. w takich miastach jak Dhaka w Bangladeszu, Ałmaty w Kazachstanie, Biszek w Kirgistanie czy Thimphu w Bhutanie. 15 minut później świętuje Nepal, a po upływie kolejnych 15 minut korki strzelają na Sri Lance i w Indiach.
 

O 20:00 czasu polskiego Nowy Rok witają w Pakistanie czy Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej, 30 minut później w Afganistanie.
 
O 21:00 czasu polskiego śwętuje m.in. Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Mauritius, a o 21:30 czasu polskiego Nowy Rok zaczyna się w Iranie
 
2 godziny przed Polską świętuje m.in. Moskwa w Rosji, Ankara w Turcji, Bagdad w Iraku czy Nairobi w Kenii.
 
O 23:00 czasu polskiego korki strzelają w Kijowie, Lwowie, Atenach, Nikozji, Beirucie, Sudanie, Zambii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Zimbabwe, Nambii, Libii, Jordanii, czy Libanie w miastach takich jak Kair w Egipcie, w Bukareszcie czy Johanesburgu.
 
Gdy w Polsce wystrzelają wina musujące korki od szampana strzelają w Norwegii, Szwecji, Niemczech, Danii, Słowacji, Austrii, Czechach, Bośni, Chorwacji, Albanii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, a także w Maroko, Nigerii, Czadzie, Kongo czy Angoli.
 

Godzinę po Polsce świętuje Wielka Brytania, Islandia, Irlandia, Portugalia, Mali, Mauretania, Gambia, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Togo, Ghana, Burkina Faso, i w niewielkiej części również Grenlandia.

 
Później czas na Nowy Rok nadchodzi na większości terenów Grenlandii, a także w Brazylii, Gwinei Francuskiej,Surinamie, Paragwaju, Argentynie, Chile, Urugwaju, na Falklandach,
 
Kolejną godzinę później świętuje część Brazylii w miastach takich jak Manaus, Guyana, Trinidad i Tobago, Wenezuela, Gaudeloupe, Bermudy, Halifax w Kanadzie.
 
Następnie Nowy Rok nastaje w Rio Branco w Brazylii, w Peru, Ekwadorze, Kolumbii, na Jamajce, Kubie, Dominikanie, a także w Atlancie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Detroit, Indianapolis, Filadelfii w USA i w niewielkiej części Kanady.
 
Gdy w Polsce jest już 7 rano do świętowania Nowego Roku przystępują mieszkańcy Kostaryki, Ekwadoru, Nikaragui, Salwadoru, Belize, miasta Meksyk i znacznej części Meksyku, Houston, Nowego Orleanu, Dallas, Oklahomy, Kansas, Chicago, Mineapolis w USA, Winnipeg Reginy i Baker Lake w Kanadzie.
 
Później świętuje część Meksyku z miastami takimi jak Hermosillo, a także amerykańskie Phoenix, Denver, Salt Lake City oraz Calgary, Edmonton i Inuvik w Kanadzie.
 
Później przychodzi czas na Nowy Rok na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i w kawałku Meksyku i Kanady. Świętują więc Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Seattle, Vanvouver, Jeneau i Whitehorse w Kanadzie.
 
Później Nowy Rok zaczyna się na Alasce i w kilku regionach Polinezji Francuskiej.
 
Gdy w Polsce jest już 10:30 świętuje pozostała część Polinezji Francuskiej i Markizy. Pół godziny później Nowy Rok wita Honolulu na Hawajach.
 
O 12:00 w Nowy Rok czasu polskiego świętuje Pago Pago w Samoa Amerykańskim, Alofi w Niue czy Midway na terytorium tak zwanych Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych.
 
Jako ostatni Sylwester i Nowy Rok świętują dwie z Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych – Baker Island i Howland Island, pozostają jednak niezamieszkałe, więc szampana nikt tam nie otwiera.

 


 
Warto przeczytać również: