Gdzie leży Lwów? Najważniejsze fakty i pogoda we Lwowie

Położony niedaleko polskiej granicy Lwów od kilku lat staje się prawdziwym hitem wśród polskich wczasowiczów. Większość podróżujących do miasta nie ma już żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa we Lwowie. Kuszeni cenami na Ukrainie wciąż jeszcze nie równających do cen w Polsce przyjeżdżają tu wczasowicze z całej Polski. Gdzie jest i gdzie leży Lwów?

 


Gdzie leży Lwów?

Lwów położony jest na samym krańcu krainy geograficznej położonej między Wyżyną Lubelską, a Podolem czyli Roztocza. Okolice wzgórza Wysoki Zamek na którym znajduje się też słynny lwowski kopiec to wschodnia granica Roztocza Wschodniego. Lwów położony jest nie tylko na granicy krain geograficznym między Roztoczem, a Podolem ale również na granicy zlewisk Bałtyku i Morza Czarnego. Mówi się, że woda z dachu kościoła św. Elżbiety spływająca od ul. Gródeckiej trafia do Bałtyku, a z drugiej trafia już do Morza Czarnego. Współrzędne geograficzne ratusza we Lwowie to 49°50’30″N 24°01’55″E.

Tutaj dowiecie się ile kilometrów od polskiej granicy znajduje się Lwów.

 
Gdzie leży Lwów
 
W przeciwieństwie do większości największych i najważniejszych miast Europy przez Lwów nie przepływa żadna znacząca rzeka. Przez centrum Lwowa płynie Pełtew wpuszczona pod centrum do podziemnego koryta w kanale.
 
Do polskiej granicy ze Lwowa jest w granicach 70-80 kilometrów, chyba że zdecydujemy się na przejazd przez przejście graniczne Smolnica-Krościenko. Wtedy przejechać trzeba około 100 kilometrów. Koleją ze Lwowa można dojechać linią szerokotorową do Przemyśla, a w najbliższych latach planowane jest wytyczenie również linii o normalnym europejskim rozstawie aż pod Lwów. Miasto leży przy ważnych drogach M09, M11, M17, H02, E471 oraz oczywiście M10 będącą ciągiem europejskiej drogi E40. Droga rozpoczyna się przy granicy polskiej tam, gdzie kończy się autostrada A4.
 


Pogoda we Lwowie

 
Klimat Lwowa to klimat kontynentalny. Latem nie jest zbyt upalnie. Rekordowe temperatury dla czerwca, lipca i sierpnia to odpowiednio 33,4; 36,3 i 35,6 stopni Celsjusza, a średnia to odpowiednio 22; 23,9 i 23,5 stopni. Zimy są zimne. Rekordowe temperatury poniżej zera zanotowane we Lwowie w grudniu, styczniu i lutym to odpowiednio -29,5; -28,5; -29,5 stopni Celsjusza. Jeżdżąc od kilku lat do Lwowa odnosimy wrażenie, że zimy są tu znacznie ostrzejsze niż w Krakowie.
 
Jeśli chodzi o opady deszczu to najwięcej milimetrów deszczu spada we Lwowie w maju, czerwcu i lipcu. Najwięcej śniegu w styczniu i lutym. Lwów jest miastem dość deszczowym. Średnio latem pada odpowiednio 17, 16 i 14 dni w czerwcu, lipcu i sierpniu. Lwów uważany jest za deszczową stolicę Ukrainy.
 


Lwów – położenie administracyjne

Gdzie leży Lwów
 
Lwów jest stolicą jednego z ukraińskich odpowiedników polskich województw – obwodu lwowskiego. Obwód lwowski sąsiaduje z zakarpackim, iwanofrankowskim, tarnopolskim rówieńskim i wołyńskim, a także z polskimi województwami – lubelskim i podkarpackim. Samo miasto podzielono na 6 okręgów (rejonów) podzielonych dalej na mniejsze rejony.
 
Miastem zarządza prezydent miasta (mer) oraz rada miejska miejsca w skład której wchodzi 64 radnych i przewodniczący rady.

 
Wybierających się do Lwowa zapraszamy do zapoznania się z dokumentami koniecznymi do wyjazdu na Ukrainę, sposobami dojazdu do Lwowa oraz również z listą rzeczy, które warto kupić we Lwowie i ciekawych napojów ukraińskich. Dodatkowo warto zapoznać się z najlepszymi restauracjami we Lwowie oraz listą polecanych kawiarni. Wyjaśniamy też czy do Lwowa potrzeba paszportu.

Polecamy również: