Rzeźby sprzed Katedry Łacińskiej w remoncie

Niektóre osoby odwiedzające Lwów latem tego roku mogły zastanawiać się dlaczego zniknęły rzeźby apostołów ustawione na ogrodzeniu przed kościołem bazyliki archikatedralnej WNMP we Lwowie znanym jako Katedra Łacińska. W miejscu usuniętych rzeźb pojawiły się banery wyjaśniające sytuację. Trwają właśnie prace konserwacyjne figur ale jedną z rzeźb odnowiono już wcześniej. Jak wygląda rzeźba po renowacji?

 

Do katedry przywieziono je z rezydencji biskupów lwowskich w Obroszynie w 1804 roku, na potrzeby powstającego wtedy przykościelnego ogrodzenia zaprojektowanego przez Franciszka Kinnsetlera. Niesprzyjające warunki atmosferyczne panujące we Lwowie oraz rozwój przemysłu doprowadziły do silnych zniszczeń kamienia – czytamy na płachtach rozwieszonych w miejscu w którym stały remontowane właśnie rzeźby

 

 

Na ogrodzeniu otaczającym Katedrę Łacińską we Lwowie stoi siedem figur z wizerunkami apostołów w tym figury św. Piotra, św. Pawła i św. Andrzeja. Każdy kto odwiedzał Lwów widział zapewne, że rzeźby oraz ogrodzenie znajdowały się w bardzo złym stanie. Na naszych zdjęciach prezentowanych powyżej wykonywanych w ciągu kilku ostatnich lat widać, że figury faktycznie wymagały remontu.

 

Prace prowadzone przez ekspertów Fundacji Dziedzictwa Kulturowego ze środków przeznaczonych przez Senat.

 
Katedra Łacińska we Lwowie
 

 
Od roku można już oglądać pierwszą oczyszczoną i odremontowaną figurę. Wraz z renowacją rzeźb prowadzone są również naprawy ogrodzenia otaczającego lwowski kościół.

 
Katedra Łacińska we Lwowie
 

Prace pod kierunkiem konserwatorów mają zakończyć się jeszcze w tym roku z początkiem grudnia. Wkrótce więc idąc do słynnej Kaplicy Boimów lub siedząc w ogródku kawiarni Cafe 1 zobaczyć będzie można rzeźby w całkiem nowej odsłonie.
 


 

Polecamy również: