Czy we Lwowie można pić wodę z kranu? Woda na Ukrainie

O wyjazdach na Ukrainę wciąż krąży wiele mitów. Czy na Ukrainie, a konkretnie we Lwowie, można pić wodę z kranu? Dziś poruszamy temat jakości wody we Lwowie. Czy jest bezpieczna? Czy może lepiej iść do sklepu i kupić sobie zgrzewkę Morszyńskiej? Czy można pić wodę z kranu we Lwowie lub na Ukrainie?

 

Woda, prąd, łapówki i wywóz śmieci we Lwowie to wciąż kwestie wokół których powstaje wiele mitów. Odwiedzający Lwów w dawnych czasach mogą kojarzyć miasto z okresowym wyłączaniem dostaw wody do domów prywatnych, a także częstymi przerwami w dostawach prądu czy łapówkami dla milicji. Odwiedzający całkiem niedawno mogą pamiętać “blokadę śmieciową”. Wszystkie te problemy rozwiązano już dość dawno. We Lwowie nie ma już problemów z dostępem do wody i prądu, śmieci wywożone są regularnie, a od czasu gdy ulice patroluje policja a nie milicja łapówki to melodia przeszłości.

 

Woda dostarczana jest do mieszkań we Lwowie bez najmniejszych przeszkód. Mitem powtarzanym przez niektórych polskojęzycznych blogerów są regularne i planowane przerwy w dostawach wody. Oczywiście zdarzają się przerwy w dostawach wody z powodów technicznych – spotykały nas najczęściej gdy wynajmowaliśmy mieszkania w ścisłym centrum Lwowa, ale są to przerwy powodowane remontami i wyjątkowo rzadkie – trwające najwyżej kilka godzin. Czy we Lwowie można pić wodę z kranu?

 

Woda z podziemnych źródeł jest przyjazna dla środowiska i nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki przed dostarczeniem jej konsumentom. Woda dostarczana do Lwowa jest wodą wysokiej jakości i wodą bezpieczną, spełniającą wymagania rozporządzenia DSanPin 2.2.4-171-10 “Wymagania higieniczne dla wody pitnej przeznaczonej do spożycia przez ludzi” – czytamy na stronie lwowskich wodociągów

 

Woda do Lwowa dostarczana jest z kilku ujęć podziemnych z głębokości od 35 do 200 metrów. Woda w centrum tam gdzie położone są hotele i najwięcej apartamentów na wynajem to woda mieszana z trzech różnych źródeł. Na stronach lwowskich wodociągów przeglądnąć można dokumenty z badań ujęć wodnych we Lwowie. Ujęcia wolne są od bakterii E.Coli czy enterokoków i generalnie wodę z kranu można pić ale nie zawsze i nie wszędzie.

 


 

Na jakość wody wpływają nie tylko jej źródła ale też sieć przesyłu – we Lwowie rury bywają stare i mogą zanieczyszczać płynącą nimi wodę. Może okazać się że w kamienicy w której wynajmujecie mieszkanie woda jest tragiczna, a w budynku po drugiej stronie ulicy wszystko z nią w porządku.

 

Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sekcji informacji dla podróżujących na Ukrainę napisano, by nie pić wody z kranu. Wynika to z faktu tego, że w większości miast w kraju woda pitna pochodzi z okolicznych rzek. We Lwowie czy Tarnopolu jednak woda pozyskiwana jest z podziemnych źródeł. Doświadczenie pokazuje, że po przegotowaniu wodę we Lwowie można pić. Nieprzegotowanej wody z kranu bez problemu można używać do mycia czy płukania zębów.

 

Jeśli jesteście wrażliwi zawsze możecie kupić na Ukrainie 5-litrowy baniak wody w sklepie. Koszt to około 25-30 UAH. Warto jednak pamiętać, że odwiedzając kawiarnię czy restaurację i zamawiając kawę lub herbatę w większości przypadków i tak dostaniecie lwowską, przegotowaną wodę z kranu.

 

Polecamy również: