Jak zarejestrować domenę na Ukrainie? Domeny UA

Każdy kto zwraca uwagę na odwiedzane strony internetowe na przykład lwowskich hoteli, restauracji lub ukraińskich mediów mógł pewnie zauważyć, że bardzo rzadko spotyka się serwisy internetowe dysponujące krajową domeną najwyższego rzędu czyli domeną .ua. Dlaczego tak jest? Jak zarejestrować domenę .ua?

 

Lokalne gazety, stacje radiowe, hotele, restauracje czy nawet strony internetowe centrów handlowych i stadionów na Ukrainie. Co je łączy? Wiele z nich nie ma domen .ua.

 

Wiele internetowych serwisów na Ukrainie korzysta z domen drugiego rzędu takich jak .com.ua; .in.ua, a nawet domen regionalnych takich jak .lviv.ua; .odesa.ua; net.ua. Część korzysta z jeszcze innych innych – .net; .info czy .org.

 

Dlaczego często nawet duże firmy takie jak zarządcy centrów handlowych nie mają stron internetowych z krajową domeną najwyższego rzędu? Odpowiedź na to jest prosta. By zarejestrować domenę .ua konieczne jest posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego na Ukrainie lub znaku chronionego na Ukrainie w myśl Porozumienia Madryckiego.

 

W Polsce rejestracja domeny najwyższego rzędu .pl to zwykle zaledwie kilka kliknięć. Jak widać na Ukrainie jest nieco inaczej. Domenę .ua może posiadać zarówno firma jak i osoba fizyczna posiadająca stosowny certyfikat własności znaku towarowego. Nie każda firma i nie każdy bloger ma zarejestrowany znak handlowy. Stąd właśnie tak niewiele stron w domenie .ua.

 

Rejestracja ukraińskiej domeny jest znacznie tańsza w przypadku rejestracji jej w ukraińskich usługach niż korzystając z polskich pośredników. Na ukraińskich stronach koszt rejestracji domeny .ua to zwykle około 1500 UAH. Polscy pośrednicy życzą sobie nawet po 700 zł.

 


 
Polecamy również: