Jaka waluta w Budapeszcie? Jakie pieniądze wziąć na Węgry?

Przed wyjazdem na Węgry warto zainteresować się tym jakie pieniądze są w Budapeszcie. Czy na Węgrzech można płacić w euro. Jakie pieniądze zabrać do Budapesztu – euro, dolary czy może złotówki? Ile pieniędzy wziąć na Węgry? Dzisiaj wszystko o węgierskiej walucie. Jaka waluta jest w Budapeszcie?<!–more–>


Forint – waluta w Budapeszcie

Węgry należą do Unii Europejskiej i są członkiem Schengen ale nie należą do obszaru tak zwanej Strefy Euro czyli państw w których narodową walutę zastąpiono euro. Co to oznacza? Jakie pieniądze są na Węgrzech i w Budapeszcie? Waluta na Węgrzech to forint, którego skrót ISO to HUF.

W obiegu pozostają banknoty o nominałach 500 (kolor czerwony), 1000 (kolor niebieski), 2000 (kolor brązowy), 5000 (kolor żółty), 10 000 (kolor różowawo-łososiowy) oraz 20 000 forintów na którym dominuje kolor zielony. W obiegu są również monety o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 forintów. Historia forinta węgierskiego sięga XIII wieku ale obecnie używany forint to waluta powojenna. W 2008 roku swoją ważność straciły monety o nominałach 1 i 2 forintów. Jeśli ktoś chce je Wam wcisnąć jest oszustem.

Forint, który znamy obecnie wprowadzono w obieg w 1947 roku po następującym po II wojnie światowej okresie hiperinflacji, która dotknęła walutę pengo. Węgierska waluta mimo prób stabilizacji była narażona na galopującą inflację w czasach komuny oraz również niedługo po przemianach ustrojowych w latach 1989-1990.

Kurs forinta do złotówki od około roku waha się w granicach 8700 węgierskich forintów za 100 polskich złotych


Jakie pieniądze wziąć do Budapesztu jadąc na Węgry

Wyjazd do Budapesztu nie jest tak popularny wśród Polaków jak wyjazd do Lwowa dlatego też w kantorach na Węgrzech nie zawsze da się wymienić złotówki, a jeśli już da się to kurs wymiany złotówek może być niekorzystny. Ale to zależy.

Do Budapesztu, czy nad Balaton, można spróbować wziąć trochę polskiej waluty w gotówce. Jeśli jedziemy na Węgry ze złotówkami to lepiej podarować sobie niskie nominały 10 czy 20 zł i wziąć banknoty 100 złotowe. Niestety zakup forintów w Polsce też jest dość drogą zabawą. Osoby mające banknoty euro, franki szwajcarskie, funtach brytyjskich czy dolarach mogą je z powodzeniem zabrać do Budapesztu.

Jeśli zostały Wam na przykład rumuńskie leje lub chorwackie kuny to w kantorach na Węgrzech bez problemu je zamienicie. Opłaty kartą na Węgrzech mogą być drogie, mogą być tanie. Tak samo jak wyjmowanie pieniędzy z bankomatów. Tu już wszystko zależy od Waszego banku i taryfy opłat i prowizji.

Na Węgrzech w bardzo wielu miejscach w stolicy można płacić w euro mimo że oficjalną walutą jest forint. Pamiętajmy jednak, że kurs wymiany przy tego typu płatności jest bardzo niekorzystny. Na prowincji z przyjmowaniem banknotów euro bywa już różnie.


Ile pieniędzy wziąć na Węgry?

Ceny i koszty życia w budapeszcie

Odpowiadanie na pytanie ile pieniędzy zabrać do Budapesztu jest niemożliwe ponieważ każdy turysta sam określa swoje możliwości finansowe. Niektórzy mają zamiar jeździć po Budapeszcie metrem, inni wynajmą samochód, a jeszcze inni skorzystają tylko z taksówek.

Niektórzy zatrzymają się mieszkaniu z Airbnb, inni w Hotelu Gellert, a jeszcze inni wybiorą Gresham Palace. Ta samo z cenami jedzenia – są osoby, które zaczną każdy dzień od śniadania w New York Cafe, inni wybiorą tańszą Cafe Centrale, inni zjedzą w tanim bistro, a jeszcze inni sami przygotują wszystkie posiłki. Tutaj przedstawiamy ceny w Budapeszcie w 2024 roku.

Pieniędzy na Węgry bierzemy tyle, na ile nas stać. Ceny na Węgrzech nie są zdecydowanie wyższe niż w Polsce, chociaż w niektórych bardzo popularnych miejscówkach lub lokalach wyższej klasy zahaczają już o poziomy europejskie.

Polecamy również: