Lotnisko Budapeszt dojazd do centrum. Jak dojechać z lotniska?

Tanie loty do Budapesztu z Polski możliwe są z kilku lotnisk. Ten sposób podróży do węgierskiej stolicy jest zdecydowanie bardziej opłacalny i wygodniejszy od przejazdu samochodem przez Słowację. Po wylądowaniu na lotnisku w Budapeszcie trzeba jeszcze dostać się do centrum. Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu? Jak dostać się do centrum? Jak dojechać z lotniska w Budapeszcie do centrum? Jaki autobus?

 
W większości przypadków istnieje kilka możliwości dojazdu z lotniska do centrum wybranego miasta. W większości bo na przykład dojazd z lotniska we Lwowie do centrum w sposób inny niż Uber czy Bolt za kilkadziesiąt złotych to kompletna głupota. W przypadku Budapesztu trzeba się trochę nagłowić by dotrzeć do centrum Budapesztu bowiem lotnisko znajduje się około 20 kilometrów od środka węgierskiej stolicy.

 


Z lotniska do centrum autobusem


 
Z lotniska w Budapeszcie w okolice centrum miasta można dostać się autobusem komunikacji miejskiej linii 100E jeżdżącym na trasie od przystanku Liszt Ferenc Airport 2 (przystanek przy terminalu 2) aż do stacji takich punktów przesiadkowych jak stacja metra Kálvin tér, stacja metra Astoria lub też popularny punkt przesiadkowy Deák Ferenc tér niedaleko bazyliki św. Stefana.

Specjalny autobus z lotniska do centrum linii 100E zatrzymjje się więc tylko na 3 przystankach. Na autobus z lotniska do centrum linii 100E potrzebny jest specjalny bilet za 2200 HUF (około 25 zł). Na linii nie obowiązują standardowe bilety komunikacji miejskiej czy metra w Budapeszcie. Autobus kursuje 24 godziny na dobę, w godzinach szczytu nawet 7 razy w ciągu godziny.
 
Z lotniska w Budapeszcie jeździ również druga specjalna linia autobusowa 200E kursująca na trasie Liszt Ferenc Airport 2 – Hatar ut M. Autobus linii 200E jeździ więc od budynku terminala 2 i mija takie punkty przesiadkowe jak Kőbánya-Kispest, stacja stacja kolejowa Ferihegy vasútállomás orazprzystanek Határ út M. Na autobus 200E potrzebny jest specjalny bilet za 200 HUF.

 


Z lotniska do centrum taksówką

 
Jak to zwykle bywa istnieje kilka sposobów dojazdu do centrum. Do centrum Budapesztu z lotniska dojedziemy taksówką (uwaga: Uber w Budapeszcie nie działa) lub Boltem, który działa. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób podróży dla polecany zwłaszcza dla, które cenią swój czas. Z lotniska pojedziemy do centrum zarówno Boltem jak i taksówką popularnej w Budapeszcie korporacji. W charakterystycznych żółtych taksówkach w Budapeszcie można płacić karą u kierowcy.

Jak to zwykle bywa w okolicy portu lotniczego kręci się dużo taksówkarzy, którzy nie mają wiele wspólnego z uczciwością. Lepiej wybrać taksówkę dobrze znanej i pewnej korporacji, a jeszcze lepiej skorzystać po prostu z Bolta. Przejazd z lotniska taksówką do centrum na słynną ulicę Vaci kosztuje w granicach 11000 HUF, Boltem nieznacznie taniej.

 


Dojazd do centrum busem

Lotnisko w Budapeszcie znajduje się aż 22 kilometry od początku popularnej turystycznej ulicy Vaci utca. Zamiast tłuc się komunikacją miejską lub płacić za taksówkę można skorzystać z oficjalnego partnera budapesztańskiego lotniska, który zapewnia dojazd do centrum. Na lotnisku działają minibusy firmy MiniBUD zapewniające transfery lotniskowe busami.

 
Przejazd prywatnym shuttle busem zależy od tego ile osób będzie jechać, jaki samochód wybierzemy i o jakiej porze przyjedziemy do Budapesztu. Przejazd z lotniska w Budapeszcie shuttlebusem pod wskazany adres kosztować nas będzie w granicach 7500 HUF.

 


Dojazd z lotniska w Budapeszcie pociągiem

Jeśli przylatujemy do Budapesztu i mamy zamiar wybrać się w dalszą podróż po Węgrzech możemy też poruszać się pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa przy lotnisku im. Ferenca Liszta to stacja Ferihegy. Stąd przejechać można tanio przejechać prawie do Budapesztu na stację kolejową Budapest Nyugati pociągami obsługiwanymi przez spłkę MAV. Rozkłady jazdy pociągów dostępne są na stronie mavcsoport.hu/en. Z budynku terminala 2 do stacji idzie się około godziny. Z terminala 1 odległość to około 300 metrów.

Polecamy również: