Tarnów na przedwojennych zdjęciach. Stare fotografie Tarnowa

Tarnów na przedwojennych zdjęciach. Stare fotografie Tarnowa

Tarnów – miasto położone niecałą godzinę drogi od Krakowa to ciekawe miejsce na krótki wypad na weekend, a nawet kilkudniowy wyjazd. Jak wyglądało jedno z niewielu miast Galicji w którym już przed I wojną działał tramwaj elektryczny? Oto Tarnów na starych przedwojennych fotografiach.


 

Znajdujący się w centralnym punkcie miasta Ratusz w Tarnowie pod adresem Rynek 1 jest jednym z największych symboli miasta. Obecny wygląd ratusza zawdzięczamy przebudowie z lat Znajdujący się w centralnym punkcie miasta Ratusz w Tarnowie pod adresem Rynek 1 jest jednym z największych symboli miasta. Obecny wygląd ratusza zawdzięczamy przebudowie ukończonej w 1568 roku. Oko wprawnego obserwatora dostrzeże w tarnowskim ratuszu trochę zapożyczeń z krakowskich Sukiennic. Budynek Ratusza w Tarnowie od 1931 roku zajmuje muzeum, a nie radni. Na pierwszej fotografii otwierającej wpis Ratusz i Rynek w Tarnowie w 1927 roku.

 

Tarnów - stare zdjęcia
 
Przenosimy się trochę na zachód od Rynku. Handel na pl. Kazimierza Wielkiego w międzywojennym Tarnowie. Widoczny pomnik Adama Mickiewicza z 1900 roku.

 

Tarnów - stare zdjęcia
 
Przed wojną w Tarnowie działała linia tramwajowa o zawrotnej długości 2,58 kilometra. Tramwaje wzorowano na uruchomionej dużo wcześniej komunikacji tramwajowej we Lwowie. Linia łączyła ul. Burtniczą z dworcem kolejowym również wzorowanym na dworcu ze Lwowa. Tu widok na ul. Wałową, tramwaje i szyny położone “tuż koło chodnika”.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 

Skoro przywołaliśmy dworzec to również warto się mu przyglądnąć. Połączenie kolejowe między Lwowem, a Krakowem wpłynęło pozytywnie również na Tarnów. To dzięki pociągowi kursującemu między najważniejszym polskim miastem, a Krakowem w Tarnowie konieczne było wybudowanie stacji kolejowej z prawdziwego zdarzenia. Dworzec w Tarnowie nie był jednak tak ważny, by zasługiwać na osobny projekt budynku. Wykorzystano sprawdzony projekt, który użyto wcześniej w Stanisławowie. Zarówno dworzec w Stanisławowie jak i w Tarnowie mają pewne cechy jednego z najnowocześniejszych ówczesnych dworców w Europie – dworca we Lwowie, którego stare zdjęcia możecie zobaczyć w jednym z poprzednich artykułów.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 

Jak już Lwów to i ul. Lwowska w Tarnowie.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 
Kolejnym z symboli Tarnowa jest Park Strzelecki, którego historia sięga 1866 roku. W parku o powierzchni około 8 hektarów od 1912 roku stoi widoczna powyżej fontanna z lwami i figurą Hebe. To nie jedyne ważne miejsce w Parku Strzeleckim.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 
Tarnów nieodłącznie związany jest z postacią generała Józefa Bema, uczestnika Wiosny Ludów i wodza powstania węgierskiego z lat 1848-49, upamiętniony w tekstach przez Norwida i Sandora Petofiego. Bem zmarł w 1850 roku w Aleppo i został pochowany na muzułmańskim cmentarzu. Przez lata trwały próby sprowadzenia zwłok bohatera do rodzinnego Tarnowa. Udało się dzięki działaniom zawiązanego w 1926 roku komitetu. W 1927 roku w Tarnowie ruszyła praca nad mauzoleum generała. Wzniesiono je w Parku Strzeleckim na środku stawu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1929 roku.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 

Tarnów mocno związany jest też z rodem Sanguszków mających w Gumniskach swój pałac i będących również właścicielami okazałego prywatnego muzeum w Zamku w Podhorcach. Od wielu lat teren przy zbiegu ul. Krakowskiej i Narutowicza w Tarnowie straszy mieszkańców i turystów. Spadek po firmie Owintar ma znacznie bogatszą historię. Teren ten pierwotnie należał do rodziny Sanguszków i browaru, który funkcjonował tu od 1826 roku aż do czasów II wojny światowej. Niestety maszyny przedsiębiorstwa zostały rozkradzione, a po wojnie teren przekształcono w zakład przetwórstwa owoców.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 

Strzelista wieża bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to kolejny z symboli Tarnowa. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie ukończonej w 1900 roku. Szczerze mówiąc nie jest to najpiękniejszy kościół, który widzieliśmy.

 
Tarnów - stare zdjęcia
 

Na zakończenie ogólny widok na panoramę przedwojennego Tarnowa.

 

 

Polecamy również:

 

[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]