Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód?

Jednym z pytań najczęściej pojawiających się przed wyjazdem na Ukrainę lub do Lwowa jest pytanie o to czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód osobisty. Odpowiadamy na jedno z najważniejszych pytań dotyczących przekraczania granicy z Ukrainą. Czy do Lwowa potrzeba paszportu? Ile musi być ważny? Czy da się wjechać na Ukrainę bez paszportu? Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport czy dowód w 2024 roku?

W jednym z poprzednich artykułów poruszyliśmy już temat dokumentów koniecznych do wyjazdu na Ukrainę więc by nie przedłużać tym razem skupimy się tylko na odpowiedzi na postawione w tytule pytanie: czy na Ukrainę trzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty?

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport? Tak na Ukrainę wymagany jest paszport i naprawdę dziwne jest to, że ktokolwiek zastanawia się nad tym faktem. Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie jest również sygnatariuszem Układu z Schengen z 1985 roku. Polsko-ukraińska granica jest wschodnią granicą Unii Europejskiej,a priorytetowym zadaniem polskich służb jest jej ścisła kontrola.

Wwożenie samochodu na Ukrainę

Do przekroczenia granicy z Ukrainą w 2024 roku potrzebny jest paszport, a nie dowód osobisty. Nic nie wskazuje też na to, by w najbliższej oraz w dalszej przyszłości sytuacja ta miała się zmienić. Z paszportu należy więc korzystać jadąc do Lwowa i na Ukrainę zarówno wybierając samochód, przekraczając pieszo granicę czy jadąc pociągiem do Lwowa, a jeśli kiedyś działać będzie znów lotnisko we Lwowie to również lecąc tam samolotem.

Skoro już ustaliliśmy, że do przekroczenia granicy z Ukrainą potrzebny jest paszport pora odpowiedzieć na drugie z często zadawanych pytań. Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem na Ukrainę?

Ważność paszportu na Ukrainę to ważność tak długo jak długi może być bezwizowy pobyt polskich obywateli na Ukrainie. Polacy bez stosownej wizy mogą najdłużej spędzić na Ukrainie 3 miesiące (90 dni) od daty wjazdu więc do kraju nie da się wjechać z paszportem o krótszym terminie ważności. Podobnie z przeglądem technicznym samochodu (tu więcej o dokumentach przy wyjeździe autem na Ukrainę).

Podsumowanie: czy na Ukrainę potrzeba paszportu? Tak. Paszport przy wyjeździe na Ukrainę musi być ważny 3 miesiące ale by nie robić sobie żadnych ewentualnych problemów warto mieć tu pewien zapas. Przed wyjazdem do Lwowa dowód osobisty to za mało i warto o tym pamiętać bowiem znamy przypadki osób, które zarezerwowały noclegi we Lwowie i… obudziły się z nieważnym paszportem lub jego brakiem.

Ważne informacje:

  • Polacy jadący na Ukrainę muszą mieć paszport
  • Paszport potrzebny jest niezależnie od sposobu przekraczania granicy
  • Paszport na Ukrainę musi być ważny minimum trzy miesiące

Polecamy również: