Komunikacja miejska we Lwowie – bilety, rozkłady, ceny

Temat komunikacji miejskiej we Lwowie poruszaliśmy już wiele razy w różnych materiałach. Teraz czas na zebranie wszystkich najważniejszych informacji w jeden przydatny poradnik. Jakie środki komunikacji miejskiej jeżdżą po Lwowie? Jak wygląda transport publiczny we Lwowie. Jak działa komunikacja miejska we Lwowie? Jakie są ceny biletów? Czy działają linie nocne? Dziś krótko o transporcie publicznym we Lwowie.

  • Ile kosztują bilety na tramwaje i autobusy?
  • Godziny funkcjonowania komunikacji miejskiej
  • Mandaty w komunikacji miejskiej we Lwowie


Ceny biletów komunikacji publicznej we Lwowie

Na ulicach we Lwowie znajdziemy autobusy, tramwaje, trolejbusy i najmniej przyjemne ze wszystkich marszrutki. Środki transportu publicznego we Lwowie działają nieco inaczej niż w Polsce. Za linie trolejbusowe i tramwajowe odpowiada spółka Lwiwełektrotrans, a autobusy obsługuje spółka inna spółka ATP-1. Po ulicach jeżdżą jeszcze marszrutki – te to prywatne środki transportu publicznego działające na zasadzie porozumienia z miastem.

Obecnie tramwaje, autobusy i trolejbusy środków publicznej komunikacji zbiorowej w stanie wojennym funkcjonują w godzinach od 6:30 do 21:30. Warto przypomnieć, że we Lwowie jest godzina policyjna.

Po ostatnich podwyżkach cena biletu elektrycznej komunikacji miejskiej we Lwowie wynosi 10 UAH (ok 1,19 zł) przy zakupie u kierowcy, 9 UAH (ok. 1,07 zł) w kiosku oraz 8,50 UAH (1 zł) przy zakupie w aplikacjach Privat24 i Easy Wallet. W spalinowych środkach kołowych czyli autobusach miejskich oraz minibusach (marszrutkach) cena biletu to 10 UAH u kierowcy. Bilety we Lwowie są więc znacznie tańsze niż komunikacja miejska w Budapeszcie.

W mieście zawieszono kursowanie ekspresowej linii autobusowej łączącej lotnisko we Lwowie z głównym dworcem kolejowym – przejazd nią kosztował wcześniej 20 UAH.


Mandat w komunikacji miejskiej we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie

Jeśli zdecydowaliście się przycebulić na bilecie kosztującym całą złotówkę i będziecie mieć pecha w postaci kontroli biletów w pojeździe dostaniecie mandat. Kontrolerzy wyczuleni są na obcokrajowców i turystów podróżujących z widocznymi bagażami. Kara za brak biletu we Lwowie to zawrotne 140 UAH czyli mniej niż kosztują 3 jednoprzejazdowe bilety komunikacji miejskiej w Krakowie.

Uwaga kontrolerzy w środkach komunikacji miejskiej we Lwowie wyczuleni są na przewożony przez obcokrajowców bagaż. Za bagaż o rozmiarze przekraczającym 600x400x200 mm należy zapłacić dodatkowy bilet. W miejskiej komunikacji nie wolno przewozić przedmiotów dłuższych niż 150 cm.


Stan komunikacji miejskiej we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie od kilku lat ulega systematycznej poprawie ale wciąż pozostawia wiele do życzenia jeśli przyzwyczajeni jesteście na przykład do MPK w Krakowie czy ZTM w Warszawie. Na lwowskich ulicach pojawia się coraz więcej nowych tramwajów i autobusów. Od pewnego czasu we wszystkich komunalnych środkach transportu publicznego działa już darmowe WiFi dla pasażerów. Położenie konkretnych pojazdów można śledzić w internecie na przykład na stronie eway.in.ua. Mimo w wielu miejscach tory tramwajowe są w złym stanie. Podobnie jak wiele dróg we Lwowie.

Będąc we Lwowie wykorzystujemy zbiorowy transport publiczny tylko w ramach ostateczności. Ostatnio używaliśmy jej gdy rozładował się telefon i nie można było zamówić sobie przejazdu. Ceny taksówek, przejazdów Uberem czy Boltem są we Lwowie na tyle niskie, że na autobusy, tramwaje czy trolejbusy po prostu szkoda czasu.

Przejazd komunikacją miejską, a zwłaszcza nieprzyjemną marszrutką, uważamy jednak za jedną z nietypowych atrakcji Lwowa. Przejazd jednego przystanku marszrutką w zupełności wystarczy. Atrakcją jest też możliwość przejechania się tramwajem kursującym bezpośrednio przez Rynek we Lwowie.


Rozkład jazdy komunikacji we Lwowie

Autobusy we Lwowie

Jeśli koniecznie musicie jeździć komunikacją publiczną to na większości przystanków we Lwowie bez problemu znajdziecie rozkłady jazdy. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie jednej z aplikacji na komórkę, którą warto mieć we Lwowie – Lviv Router, która zasadą działania przypomina znane z Polski jakdojade.pl.

Polscy turyści zwykle i tak nie zapuszczają się poza obręb starych murów miejskich i używają przejazdów komunikacją miejską jedynie dwa razy – jadąc na dworzec kolejowy lub autobusowy. Warto wiedzieć, że linie jadące do centrum zwykle mają w swojej nazwie literę A. Więcej ciekawostek w artykule o historii komunikacji miejskiej we Lwowie.

Polecamy również: