Chcą przenieść wieszcza? Mickiewicz zniknie ze swojego miejsca we Lwowie?

We Lwowie w 2023 roku pojawił się pomysł przeniesienia pomnika polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Co wiadomo o sprawie? Czy Mickiewicz zniknie ze Lwowa?

 

W miejskiej komisji do spraw transportu i komunikacji pojawi się pomysł przeniesienia polskiego pomnika Adama Mickiewicza z miejsca w którym stoi od oficjalnego odsłonięcia 30 października 1904 roku.
 

Gmach Sprechera w okresie niemieckiej okupacji Lwowa w czasie II wojny światowej. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 2-8529, Domena Publiczna; Otto Rosner

We Lwowie planowana jest przebudowa okolicy Placu Mickiewicza i wśród pomysłów przebudowy pojawiła się koncepcja przeniesienia monumentu przygotowanego przez Antoniego Popiela o 1,5 metra.

 
Plan reorganizacji okolicy placu zakłada usunięcie ruchu kołowego, śmietników oraz parkingu na pl. Adama Mickiewicza i urządzenie deptaku, a także reorganizację ruchu na ulicy prowadzącej w stronę placu. Parking będący ważnym elementem układu dróg we Lwowie miałby zostać zbudowany pod powierzchnią placu.
 

 
Przebudowa okolicy pl. Adama Mickiewicza ma zakładać przesunięcie chodnika i schodów wokół pomnika. Decyzje te nie są jeszcze w żaden sposób wiążące bowiem miejskie służby analizują projekty przebudowy i prawne aspekty możliwości ingerencji w pomnik i jego otoczenie.
 
Uspokajamy: w żadnym wypadku nie chodzi o usunięcie Adama Mickiewicza z centrum Lwowa.

 
Polecamy również: