Zielony Kanion w Turcji – co to? Cennik biletów na rejs statkiem?

Tak zwany Zielony Kanion jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Turcji. Położony w prowincji Antalya niedaleko popularnego Side, Antalyi i Alanyi, Zielony Kanion przyciąga tysiące osób. Największą atrakcją są rejsy statkiem. Ile kosztują? Jaki jest cennik rejsu statkiem po Zielonym Kanionie? Ile kosztują bilety na rejs statkiem? Sprawdźmy to!

 


Czym jest Green Canyon?

Zielony Kanion znany też pod angielską Green Canyon nazwą to atrakcja turystyczna powstała po budowie tamy Oymapinar na rzece Manavgat w 1984 roku.
 
Zapora Oymapinar wzniesiona w latach 1977-84 spiętrzyła wody rzeki by umożliwić produkcję energii elektrycznej. Wysoka na 185 metrów tama spowodowała powstanie dużej atrakcji turystycznej. Budowa tamy do dziś budzi wiele kontrowersji ponieważ na stałe zniszczyła oryginalnie znajdujący się tu ekosystem. Wezbrane wody rzeki zalały okolicę położoną w Górach Tauros powodując zalanie malowniczego wąwozu.
 
Istnieją dwa główne sposoby na zwiedzanie Green Canyon. Okolice można zobaczyć chodząc po górach lub z pokładu łodzi. Rejs po sztucznym zbiorniku wodnym stały się gigantyczną atrakcją ściągającą na wycieczki wczasowiczów z okolicznych kurortów.

 


Rejsy po Green Canyon – cennik biletów

Istnieje wiele różnych firm oferujących rejsy po Zielonym Kanionie, a każda z nich oferuje nieznacznie inne usługi. Większość firm oferuje rejsy, które trwają w granicach od 4 do 8 godzin. Ile to kosztuje? Tak jak w przypadku większości atrakcji w Turcji rejsy po Zielonym Kanionie najlepiej rezerwować sobie na własną rękę lub za pośrednictwem tureckich stron internetowych. Cenniki rejsów statkiem na tureckich stronach wahają się w granicach między 500 a 560 TRY czyli w przeliczeniu na złotówki między 132 (trwające 6 godzin), a 148 złotych (trwające 8 godzin lub nawet więcej) za bilet normalny. W programie standardowo jest oczywiście obiad na pokładzie statku, transport oraz darmowe napoje bezalkoholowe.
 
U pośredników z których korzysta wielu polskich turystów ceny za bilet normalny wynoszą od 630 TRY do nawet 40 EUR czyli blisko 192 złotych. To zdecydowana różnica więc naprawdę warto zainteresować się samodzielną organizacją wycieczki po Zielonym Kanionie.
 
Większość rejsów zawiera przystanek, na którym można wysiąść z łodzi i popływać w szmaragdowo zielonych wodach lub pospacerować po zachwycającej okolicy. Będziesz miał również wiele okazji do robienia zdjęć i chłonięcia niesamowitych widoków. Na pokładzie podawane są przekąski, takie jak turecka herbata i kawa.

 


Zielony Kanion – czy warto?

Rejs po Green Canyon jest jedną z najciekawszych propozycji na jednodniową wycieczkę w okolicach Antalyi, Alanyi lub Side. Krajobrazy są tu naprawdę ładne. Kolorowe wody sztucznego zbiornika nie bez powodu przyciągają tysiące turystów każdego roku. Nawet po szczycie sezonu wakacyjnego.
 
Przypominamy, że istnieje wiele różnych firm oferujących rejsy po Green Canyon, więc pamiętaj, aby rozejrzeć się przed rezerwacją i znaleźć wycieczkę o najlepszej cenie. Program każdej jest praktycznie taki sam więc nie ma po co przepłacać. Ceny podane powyżej pochodzą z cenników wycieczek dostępnych w 2022 roku. By znaleźć tureckie strony oferujące rejsy warto wpisać w Google frazę w stylu “Oymapınar barajı tekne turu“.

 
Polecamy również: