Nieznane zdjęcia Zamku w Podhorcach. Prosto z węgierskiego archiwum

Zamek w Podhorcach jest jedną z największych atrakcji okolic Lwowa. Posiadłość obecnie znajduje się w bardzo złym stanie i omijana jest przez wielu turystów. We wnętrzu nie za bardzo jest co oglądać, a nie każdy jadący do Lwowa wie nawet o jej istnieniu. Kiedyś było tu zupełnie inaczej. By ponownie przybliżyć część historii Zamku w Podhorcach prezentujemy dziś widoki posiadłości w czasach pierwszowojennej zawieruchy. Tak wyglądał Zamek w Podhorcach w czasie I wojny światowej.

 
Fotografia otwierająca wpis przedstawia wjazd na Zamek w Podhorcach w 1915 roku. Jak wszystkie w materiale pochodzi z archiwum Fortepan i jest dostępne w Domenie Publicznej. Fot. Fortepan / Glatz Ödön.
 

Fot. Fortepan / Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

W 1640 roku w Podhorcach niedaleko Lwowa zakończyła się budowa okazałej rezydencji Stanisława Koniecpolskiego znanej jako Zamek w Podhorcach. Jeśli interesuje Was historia okazałej i popadającej dziś w ruinę posiadłości to zapraszamy do obszernego artykułu Zamek w Podhorcach.
 

Fot. Fortepan / Glatz Ödön

Ze względu na dobre, strategiczne położenie w czasie I wojny światowej posiadłość została zajęta na cele wojskowe. To właśnie z tego okresu pochodzą prezentowane zdjęcia.

 

Fot. Fortepan / Glatz Ödön

Żołnierze przebywali na zamku już od 10 sierpnia 1914. “Różnej kategorji wojsko zapełniło podwórze zamkowe, park, błonia i podwórzec kościelny. Wszystkie nasze spiżarniane zapasy utonęły w żołądkach rycerzy; zapasy w sklepach wykupiło wojsko tak, że przez dni kilka bochenka chleba nie można było dostać” – relacjonował ich przyjazd burgrabia Marcin Grabikowski
 

Fot. Fortepan / Glatz Ödön

Posiadłość była prywatnym muzeum otwartym dla zwiedzających i zbiorem niezwykłych pamiątek będących w posiadaniu Sanguszków. Jak widać żołnierze chętnie przy nich pozowali.
 

 

Fot. Fortepan / Glatz Ödön

Więcej starych zdjęć wnętrz Zamku w Podhorcach możecie zobaczyć tutaj – stare zdjęcia Zamku w Podhorcach.
 

Rok 1917. Wizyta Wilhelma II Hohenzollerna na Zamku w Podrhorcach. Fot. Fortepan / Komlós Péter

Będący w posiadaniu wojska kompleks pałacowo-zamkowy ściągał w czasie I wojny najróżniejszych oficjeli.

 

Rok 1917. Wizyta Wilhelma II Hohenzollerna na Zamku w Podrhorcach. Fot. Fortepan / Komlós Péter

Widoczny Karol I Habsburg, marszałek polny cesarskiej i królewskiej Armii Eduard von Böhm-Ermolli oraz głwny inspektor do spraw artylerii Ferdinand Goglia von Zlota Lipa
 

Rok 1917. Wizyta Wilhelma II Hohenzollerna na Zamku w Podrhorcach. Fot. Fortepan / Komlós Péter

Kolejny kadr z przyjazdu oficjeli. W tle widoczny kościół w Podhorcach pw. św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Kościół pw. św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego. Fot. Fortepan / Glatz Ödön

Widok na zamkowy kościół jeszcze przed ułożeniem torów.

 

Podhorce 1916. Fot. Fortepan / Komlós Péter

Widok na kościół znajdujący się kawałek od wjazdu na sam teren kompleksu pałacowo-zamkowego. Na pierwszym planie widoczne tory kolejki polowej ustawionej przez austriackie wojsko.

 

Podhorce 1916. Fot. Fortepan / Komlós Péter

W okolicy zamku, między kościołem a posiadłością, siły austriackie ustawiły dwa moździerze oblężnicze Skoda 30,5. Artyleria została jednak dość szybko wycofana.

 
Polecamy również: