Stan wojenny w Polsce. W którym roku był? Kiedy rocznica?

W grudniu każdego roku przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji sprawdzamy kiedy było rozpoczęcie stanu wojennego w Polsce w epoce PRL. W którym roku? Kiedy jest rocznica? Ile trwał stan wojenny w Polsce i kto go wprowadził? Jaką rocznicę świętujemy 2020. Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania związane ze stanem wojennym.

 
Stan wojenny w Polsce to w powszechnej świadomości nie stan wojenny z lat 1939-1945, a stan nadzwyczajny wprowadzony w okresie PRL. Kiedy był stan wojenny o którym myślimy? Stan wojenny w Polsce wprowadzony był w latach 1981-1983. Jaka jest dokładna data wprowadzenia stanu wojennego w PRL?
 
Stan Wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony całkowicie 22 lipca 1983 roku.
 
Kto wprowadził stan wojenny? Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została przygotowana 12 grudnia późnym wieczorem. 13 grudnia w nocy z soboty na niedziele komunistyczne władze prowadziły już pierwsze działania mające na celu zatrzymanie działaczy opozycyjnych.
 
Kto wprowadził stan wojenny? Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została wydana przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na której czele stał Wojciech Jaruzelski. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wnioskowała o decyzję wprowadzenia stanu wojennego, która została podjęta uchwałą Rady Państwa dzień wcześniej czyli 12 grudnia 1981 roku.
 
Warto podkreślić, że Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego nie była konstytucyjnym organem państwa i teoretycznie władzy nie miała. W praktyce jednak miała jej całkiem sporo.

 
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce została podana w mediach. O 6 rano nadano przemówienie Jaruzelskiego na antenie Polskiego Radia. Do dziś żartuje się, że nie było Teleranka. Zamiast programu nadano przemówienie Jaruzelskiego w telewizji.
 
Ile trwał stan wojenny w Polsce? Powtarzamy trwał od 13 grudnia 1981 roku, zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zakończono oficjalnie 22 lipca 1983 roku.

 
Polecamy również: