Czy Mikołaj istnieje? Kiedy powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje

Czy Mikołaj istnieje? Kiedy powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje

Mikołajki a potem Wigilia i prezenty pod choinką. Wiele osób zastanawia się kto przynosi prezenty. Czy prezenty przynosi św. Mikołaj? Czy św. Mikołaj istnieje? Czy prawdziwy święty Mikołaj istnieje? Sprawdźmy to oraz kiedy powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje. Jak mówić o Mikołaju?

 

Mikołajki 6 grudnia w założeniu nie są dniem w którym świętujemy cokolwiek związane z postacią brodatego grubaska w czerwonym ubranku. Taki wizerunek Mikołaja to marketingowy wymysł nie mający zbyt wielu lat. Dzień św. Mikołaja to dzień w którym wspomina się biskupa Mikołaja z Miry, który datkami i prezentami obdarowywał ubogich.
 
Czy św. Mikołaj istniał? Tak. Santctus Nicolaus znany jako Mikołaj z Bari albo mikołaj z Miry to święty katolicki i prawosławny, który faktycznie istniał. Urodził się w 270 roku i zmarł 6 grudnia 342 lub 345 roku. Taki Mikołaj istniał ale o nim nikt już nie pamięta.
 
Mikołaj, który przynosi prezenty i jeździ saniami z reniferami (zob. imiona reniferów św. Mikołaja) nie istnieje. To tylko marketingowy twór na który nabiera się wiele osób. Jeśli myśleliście, że taki Mikołaj przynosi prezenty to byliście w błędzie. Nie ma takiego Mikołaja. Prezenty kupują nasi znajomi i członkowie rodziny, chociaż można pojechać do Laponii i odwiedzić Mikołaja. Byliśmy tam – tu relacja z wizyty w Laponii.

 
Jak powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje? Można zrobić to prosto. Powiedzieć na przykład: Mikołaj nie istnieje. Najlepiej wcale nie opowiadać rzeczy niezgodnych z faktami i nie okłamywać swoich własnych dzieci i nie zmuszać ich do wiary w rzeczy, które nie istnieją. Przy okazji tłumaczenia, że Mikołaj nie istnieje można też wspomnieć, że socjalizm nie działa. Z korzyścią dla wszystkich.

 
Polecamy również: