Kiedy ubierać choinkę? Kiedy ubieramy choinkę? DATY

Kiedy ubierać choinkę? Kiedy ubieramy choinkę? DATY

Choinka jest jednym z największych symboli świąt. Ozdoba pojawia się prawie w każdym domu w okresie Bożego Narodzenia, a potem trafiają pod nią prezenty. Kiedy ubiera się choinkę? Kiedy powinno się ubierać choinkę? Kiedy można ubierać choinkę?

 

Od dłuższego już czasu choinki i ozdoby świąteczne w Polsce pojawiają się już po 1 listopada. Na długo przed świętami choinkami ozdabiane są place w miastach czy witryny sklepów. Kiedy powinno się ubierać choinkę?

 

Zwyczaj choinki na boże narodzenie przybył do nas od Niemców, u których dopiero od 18. wieku spowszechniał – czytamy w Słowniki etymologicznym języka polskiego z 1927 roku

 
Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do krajów rzymskokatolickich z kościoła protestanckiego. W Polsce zwyczaj ubierania choinki pojawił się w czasie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku. Kiedyś choinkę przynosiło się z lasu rankiem w Wigilię przed Świętami Bożego Narodzenia.

 
Tradycja zakłada więc, że choinkę ubiera się rano przed Wigilią ale jak widać nie jest to ani żadna kościelna tradycja ani zwyczaj typowo z Polski.
 
Nawet sam Watykan przez długi czas opierał się zwyczajowi stawiania choinki. Pierwszy raz choinka w Watykanie została ustawiona w 1982 roku za sprawą Jana Pawła II. Sam krok ukochanego Jana Pawła II był wówczas krytykowany przez watykańskich oficjeli. Niektórzy twierdzą, że według kościoła choinkę można ubrać na tydzień przed świętami ale nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia tych rewelacji.

 
Kiedy ubierać choinkę? Kiedy chcecie. Ubieranie choinki nie jest żadną tradycją wpisaną w reguły rzymskokatolickiego kościoła. Tak samo jak nie jest nią post w Wigilie. Jeśli chcecie ubrać sobie choinkę 1 grudnia to możecie to zrobić, możecie ją ubrać na tydzień przed Wigilią. Możecie ją ubrać dowolnego dnia i nic nikomu się nie stanie. Żaden kardynał nie wjedzie Wam na chatę i nie nakaże rozbierania drzewka. Ba, możecie wcale jej nie kupować i nie ubierać.
 
Tu dowiecie się kiedy należy rozebrać choinkę.
 
Polecamy również: