Buty na brzegu Dunaju w Budapeszcie – interpretacja, lokalizacja

W Budapeszcie wiele jest najróżniejszych atrakcji od wspaniałych term przez zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie ale są też miejsca skłaniające do refleksji. Jedną z największych tego typu atrakcji w węgierskiej stolicy są buty na brzegu Dunaju. Gdzie są buty na brzegu Dunaju? Kto jest autorem i jak można je interpretować? Dziś opisujemy buty w Budapeszcie.

 
Buty na brzegu Dunaju to dość nowy pomnik w Budapeszcie. Jeśli patrzymy na nie pod względem artystycznym to nie są największym dokonaniem węgierskiego narodu i najważniejszym pomnikiem w Budapeszcie. Buty na brzegu Dunaju są pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w czasie II wojny światowej. Instalację artystyczną przedstawiającą porzucone buty na brzegu najsłynniejszej rzeki na Węgrzech przygotował rzeźbiarz Gyula Pauer według projektu Cana Togaya.

 


Co znaczą buty na brzegu Dunaju?


 

Pomnik ma upamiętniać ofiary rozstrzelane na brzegu rzeki Dunaj w czasie II wojny światowej. Przyjęto, że przed rozstrzelaniem ofiar kazano im zdejmować buty będące niegdyś towarem deficytowym. Buty zostawały, ciała rozstrzelanych wpadały do wody.

 
Instalacja artystyczna ciągnie się na około 300 metrach długości. Są upamiętnieniem rozstrzelanych. Rozstrzelano około 3500 osób z czego tylko 800 ofiar było wyznania żydowskiego. W powszechnej opinii przyjęto, że buty na brzegu Dunaju są pomnikiem holokaustu ale jak widać nie jest to do końca prawda.

 
Miejsce umieszczenia butów między pl. Roosvelta a Kosshtha wybrano dość przypadkowo tak, by znajdowały się dość blisko uczęszczanych traktów. Nie upamiętniają konkretnego miejsca rozstrzeliwań w czasie II wojny światowej, bowiem dokonywano ich w różnych miejscach miasta zarówno w Budzie jak i w Peszcie.

 
Buty na brzegu Dunaju zostały odsłonięte 16 kwietnia 2005 roku. Na instalację składa się 60 żeliwnych butów przypominających buty z czasów II wojny światowej. Dodatkowo miejsce oznakowane jest tablicą z napisami w kilku językach.

 
Polecamy również: