W jakim zaborze znajdował się Drohobycz? Gdzie trafił po rozbiorach?

Lwów był pierwszym z najważniejszych miast, które Polska utraciła w wyniku zmowy obcych mocarstw, które doprowadziły do rozbiorów. To wie każdy ale wraz z rozbiorami utraciliśmy również Drohobycz. W jakim zaborze znajdował się Drohobycz po rozbiorach Polski? Jaki zabór był tym do którego trafił Drohobycz po rozbiorach? Sprawdźmy to.
 
Pierwszy rozbiór Polski został przeprowadzony w 1772 roku. Do zaborów ziem Rzeczypospolitej przystąpiły Prusy, Imperium Habsburgów czyli Austria oraz Imperium Rosyjskie. Najważniejszym miastem, które Polska straciła był Lwów ale wraz ze Lwowem straciliśmy też inne połacie ziemi i mniej znaczące wówczas miasta.
 
Jednym z tych miast był Drohobycz. W jakim zaborze znalazł się Drohobycz? W 1772 roku Drohobycz trafił pod zabór austriacki, wydostał się spod niego dopiero gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku. Wnikliwym Czytelnikom i fascynatom historii Drohobycz może kojarzyć się z byciem centrum przedwojennego polskiego przemysłu naftowego, amatorzy literatury znają miasto ze słynnych Sklepów Cynamonowych.
 

 
Po II wojnie światowej Drohobycz znalazł się w granicach Związku Sowieckiego, a nie w Polsce. Dziś Drohobycz położony nad Tyśmienicą znajduje się na Ukrainie. Miasto utraciło swoją przedwojenną pozycję jednego z najbogatszych miast. Dziś to niestety zapuszczona prowincja z dziurawymi drogami.
 
Jeśli wybieracie się na Ukrainę to możecie poczytać o najważniejszych zabytkach i co zobaczyć w Drohobyczu oraz sprawdzić naszą wycieczkę na polski cmentarz w Drohobyczu, a także poczytać o Ratuszu w Drohobyczu który znajduje się na jednym z najbrzydszych rynków jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

 

Polecamy również: