Turystyka dentystyczna. Co to jest, ile kosztuje, gdzie jechać?

Turystyka dentystyczna. Co to jest, ile kosztuje, gdzie jechać?

Turystyka kojarzy się zwykle z odwiedzaniem dalekich krajów, zwiedzaniem muzeów czy zabytków. Od pewnego czasu kształtują się jednak nowe gałęzie turystyki w tym turystyka medyczna. Jedną z gałęzi turystyki medycznej stała się turystyka dentystyczna z angielskiego zwana dental tourism. Gdzie usługi medyczne są tańsze niż w Polsce? Gdzie jeżdżą Polacy i czy Polska również znajduje się na liście krajów atrakcyjnych pod względem dentystycznym?

 
Turystyka dentystyczna to nic innego jak wyjazdy do krajów w których ceny usług stomatologicznych są niższe, niż w kraju w który mieszkamy. Osoby wyjeżdżające do dentysty najczęściej decydują się na wykonanie tam najdroższych zabiegów takich jak leczenie kanałowe czy korony lub implanty zębów. Amerykanie i Kanadyjczycy wybierają destynacje takie jak chociażby Meksyk. W Europie jest nieco inaczej.
 
Ceny usług dentystycznych w Polsce w większości dużych miast są bardzo wysokie dla normalnie zarabiających Polaków. Dentyści w Polsce kasują jak za zboże ale Polska jest krajem atrakcyjnym pod względem turystyki dentystycznej dla mieszkańców krajów Europy Zachodniej. Dentyści w Wiedniu, Berlinie, Paryżu czy Londynie kasują jeszcze więcej, więc dla obcokrajowców przyjazd do największych turystycznych polskich miast bywa opłacalny.
 
Najwięcej cudzoziemców przyjeżdża do gabinetów dentystycznych w miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Polacy nie mają wyboru i również decydują się na wyjazdy do innych krajów. Z oczywistych względów Polak szukający kraju odpowiedniego do wyjazdu dentystycznego nie bierze pod uwagę Niemiec czy Francji. Polacy korzystają z usług dentystów na wschodzie w krajach takich jak Ukraina czy Białoruś. Czasem destynacją na wyjazd turystyczny do dentysty bywają również Czechy i Słowacja. Już kiedyś poruszaliśmy temat wyjazdów do dentysty na Ukrainę.

 
W krajach mniej rozwiniętych takich jak Białoruś czy Ukraina da się znaleźć gabinety dentystyczne w których ceny są niższe. Są niższe nie dlatego, że korzysta się tam z gorszego sprzętu czy metod ale przede wszystkim ze względu na niższe koszty pracy, zarobki dentystów czy ceny wynajmu nieruchomości w których mieszczą się gabinety. Dla mieszkających na Zachodzie wszystkie koszty wyjazdu do dentysty do Polski mogą być mniejsze od kosztów leczenia w zachodnim kraju. Dla Polaków bywa podobnie – cały wyjazd do Lwowa czy Kijowa może być tańszy niż samo leczenie w domu. Oczywiście niższe ceny usług stomatologicznych wiążą się z pewnymi uciążliwościami.
 


Turystyka dentystyczna – wady

Nie każdy polski dentysta mówi po francusku czy niemiecku, nie każdy dentysta na Ukrainie włada polskim lub angielskim. Bariera językowa jest jednym z największych problemów w przypadku korzystania z usług dentystycznych podczas wyjazdu turystycznego. By skorzystać z usług dentystycznych na wyjeździe warto znaleźć gabinet w którym chociaż część personelu rozmawia w języku w którym się porozumiewamy. Najczęściej “na wyjeździe” spotkać można dentysów mówiących po angielsku.
 
Wyjazd do dentysty wymaga więce przygotowań, niż zwykłe umówienie się do dentysty we własnym mieście. Trzeba przygotować i zaplanować przejazd lub przelot, poszukać hotelu lub wynająć mieszkanie i dostosować program wycieczki do harmonogramu wizyt. O ile wykonanie plomby, taniej ekstrakcji zęba czy usuwania kamienia nazębnego jest do zrobienia podczas jednej wizyty o tyle problemem dla wyjeżdżających może okazać się dłuższa procedura wymagająca kilku lub kilkunastu wizyt u dentysty.
 
Problemem dla dentysty w obcym kraju może być również brak dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta. Problem ten da się rozwiązać jeżdżąc regularnie w dane miejsce do tego samego dentysty, całkowicie rezygnując z usług stomatologa w swoim kraju. Problemy mogą pojawić się również gdy zabiegi zostaną wykonane nie tak jak być powinno. Znacznie łatwiej pozwać za błędy stomatologa we własnym mieście, niż w obcym kraju.
 
Decydując się na turystyczny wyjazd z wizytą u dentysty w programie najlepiej dobrze się przygotować. Sprawdzić opinie o placówce, standard obsługi i jakość wykonywanych usług. Warto nie polegać tylko na tym co przeczyta się w internecie lub na stronie konkretnego gabinegu. Najlepiej też wybrać miejsce, które nie jest zbytnio odległe od miejsca zamieszkania. Warto nie korzystać z usług pośredników, którzy do ceny zabiegów doliczają sobie swoje prowizje.
 


Turystyka dentystyczna – zalety

Zaletą wyjazdów dentystycznych przez którą decyduje się na nią najwięcej osób jest oczywiście cena. Przepaść między krajami zachodu i wschodu jest gigantyczna. Przy okazji wyjazdu można również pozwiedzać i zobaczyć nowe miejsca i poznać trochę świata, ale w przypadku ludzi szukających oszczędności nie jest to główna przyczyna wyjazdu.

 


Turystyka dentystyczna w Europie i na świecie

Pacjenci z Ameryki Północnej najczęściej decydują się na wyjazdy do Meksyku, Tajlandii, Argentyny czy Kostaryki. W Europie najpopularniejszymi miejscami na wyjazd z krajów dobrze zarabiających do stomatologa są Polska, Węgry, Rumunia, a dla Polaków zwykle Ukraina.