Bosch Tassimo Vivy 2 opinie i recenzja ekspresu kapsułkowego

Ekspres kapsułkowy Bosch Tassimo Vivy 2 TAS 140x to jeden z najtańszych ekspresów kapsułkowych dostępnych na rynku. Czy warto kupić ekspres Tassimo? Ile kosztuje? Oto recenzja i opinia o produkcie. Sprawdzamy czy warto go kupić i przedstawiamy wszystkie dziwactwa i funkcje sprzętu. Oto nasz test.

 


Bosch Tassimo Vivy 2 – wygląd i wykonanie

Ekspresy kapsułkowe Tassimo Vivy 2 dostępne są w trzech kolorach – białym, czerwonym i czarnym. W polskich sklepach takich jak RTV Euro AGD, Media Expert czy Media Markt najtańsze zwykle są urządzenia białe i czerwone, a czarny oznaczony kodem TAS 1402 sprzedawany jest najdrożej. Zwykle cena Bosch Tassimo Vivy 2 to około 190-200 złotych ale przy odrobinie szczęścia da się go kupić za 129 zł w tańszych, mniej popularnych sklepach. Czasem na różnych rynkach dostępne bywają inne kolory takie jak chociażby kość słoniowa, ekspres różowy czy żółty i niebieski, ale to rzadkość. Niskie ceny ekspresów Tassimo sprawiają, że zakup używki jest kompletnie nieopłacalny.

 

 

Vivy 2 to najbardziej podstawowy model jaki można sobie wyobrazić. Nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji, nie jest wyposażony w spieniacz do mleka ani wyjmowaną szufladę na mleko. Urządzenie wyposażone jest w bardzo mały zbiornik na wodę o pojemności 0,7 litra. Moc ekspresu Vivy 2 to 1300 W, ciśnienie 3,3 bara.

 

Tani ekspres kapsułkowy ma jedną dużą zaletę – wymiary. Wymiary Tassimo Vivy 2 to 251 x 169 x 310 mm. Wraz z opakowaniem w którym znajdują się dwie styropianowe podkładki, instrukcja obsługi Vivy 2 oraz kilka dodatkowych papierków ekspres waży nieco ponad 2,5 kilograma. Kompaktowy wymiar sprawia że ekspres ten można postawić na przykład w poczekalni w gabinecie lekarskim czy w korytarzu w niewielkim biurze.

 

Oczywiście za 130-200 złotych nie można spodziewać się wysokiej jakości wykonania. Warto cieszyć się, że jest i to tyle. Design ekspresu jest jednak przyjemny, zdecydowanie bardziej kuszący od testowanego przez nas kiedyś Boscha Tassimo T40. Sprzęt nie razi w oczy swoim wyglądem ale błyszczący plastik z którego wykonane jest urządzenie dość trudno utrzymać w czystości. Błyszczący ekspres łatwo się palcuje, a ślady są bardzo dobrze widoczne zwłaszcza na czarnej obudowie.

 


Bosch Tassimo Vivy 2 – kultura pracy i przygotowanie kawy


 
Vivy 2 to najprostszy ekspres jaki można sobie wyobrazić. Proces przygotowania kawy ogranicza się do nalania wody do pojemnika, włożenia kapsułki z kawą, ewentualnie dodatkowej kapsułki z mlekiem jeśli kupiliśmy zestaw kapsułek w postaci 8 kaw z mlekiem. W razie przygotowania kawy z kapsułek. Kapsułki wkłada się podnosząc specjalnie do tego przeznaczone miejsce od góry obudowy. Tutaj daje się we znaki wykonanie ekspresu. O ile otwarcie nie jest trudne, o tyle przy zamykaniu sprzęt nie daje odpowiedniego feedbacku i poprawnie dociskając zamknięcie ma się wrażenie, że używa się za dużo siły.

 

Przygotowanie kawy ogranicza się do nalania wody, włożenia kapsułki i wciśnięcia przycisku. Po chwili głośnej pracy do filiżanki lub kubka spływa kawa. Proces zaparzania można regulować dodając wody ale przycisk – tak samo jak w wypadku T40 – słabo reaguje na regulacje. Łatwo nalać sobie zbyt dużo wody. Zaletą ekspresu jest to, że nie trzeba długo czekać na podgrzanie wody. Wadą bardzo niewielki zbiornik na wodę.

 

 

Ekspres jest głośny ale w porównaniu do starszych ekspresów kapsułkowych Tassimo jest już znacznie cichszy. Wciąż proces przygotowania kawy zwróci uwagę wszystkich domowników, ale podczas pracy urządzenia już nie więdną uszy. Kawa przygotowywana jest dość szybko ale nie jest to oczywiście napój najwyżej jakości. Już wcześniej wspominaliśmy, że ekspresy kapsułkowe to kawowy fast-food. Kawa z kapsułek Tassimo czy Dolce Gusto jest lepsza od kawy rozpuszczalnej, 3 w 1 czy zalewanej wrzątkiem ale nie może równać się z wysokiej jakości kawą z wysokiej jakości ekspresu.

 


Czy warto kupić ekspres Bosch Tassimo?

Cena niższa niż dobry obiad na mieście, idiotoodporny sposób obsługi, duża dostępność kapsułek często nawet w sklepach takich jak Biedronka, Auchan czy Kaufland oraz niewielkie wymiary to zdecydowane zalety zarówno Vivy 2, jak i innych ekspresów kapsułkowych pozostałych firm.

 

Już wcześniej odpowiadaliśmy na pytanie czy warto kupić ekspres kapsułkowy. Nie jest to sprzęt dla wymagających użytkowników, nie jest to sprzęt wysokiej jakości ale jest bardzo dobrą alternatywą do codziennego wydawania 10-15 zł za kawę ze stacji benzynowej lub kawiarni w biurowcu. Ekspresy kapsułkowe mają wiele wad takich jak konieczność kupowania wyrobów jednego producenta, mały wybór różnych gatunków kaw czy to, że – niezależnie od tego co wciskają producenci – kawa zamknięta w plastikowej kapsułce nigdy nie dorówna jakości ziarnom świeżo mielonym w wysokiej jakości młynku. To nie są jednak rozterki przed jakimi stają użytkownicy najtańszych ekspresów. Tassimo Vivy 2 można polecić z całego serca.

 

Radą na uzależnienie od jednego producenta są różne chałupnicze metody ponownego napełniania kapsułek. W ten sposób przygotować możemy sobie dowolną kawę ale wymaga to otwierania kapsułek, czyszczenia ich i całkowicie przeczy idei posiadania ekspresu kapsułkowego, którego główną cechą jest kompromis – za znaczną oszczędność czasu dostajemy niższej jakości tani produkt końcowy.

 

Jedyną wadą na którą narzekać będą dosłownie wszyscy użytkownicy najtańszych ekspresów kapsułkowych jest brak pojemnika na mleko oraz brak dyszy spieniającej. Jeśli chcemy napić się kawy z mlekiem musimy mleko dodatkowo nagrzać w mikrofalówce lub na palniku i dodatkowo spienić. Jeśli nie mamy spieniacza to trzeba go kupić, a wtedy koszt zestawu wcale nie jest już tak niski.

 


 
Polecamy również: