Banknoty o nominale 5 UAH zostaną zastąpione monetami

Przez wiele lat hrywny nie należały ani do najładniejszych ani do najczystszych banknotów. Jadąc do Lwowa gdzie tylko się da korzystaliśmy z płatności kartą na Ukrainie, by nie nosić portfela wypchanego dziesiątkami niewiele wartych banknotów o nominałach 1, 2, 5, 10 czy 20 UAH. Od pewnego czasu najniższe nominały ukraińskiej waluty – hrywny zastępowane są monetami. Zamiast portfela wypchanego papierkami, portfele będą wypchane bilonem ponieważ Narodowy Bank Ukrainy zastępuje monetą kolejny banknot. Jakie zmiany nas czekają?

 

Ukraiński Bank Narodowy już od dłuższego czasu wprowadza zmiany w dostępnych w obiegu monetach i banknotach. Docelowo planowane jest wykorzystanie jedynie monet o nominałach 10 i 50 kopiejek oraz monety 1 UAH z wizerunkiem Włodzimierza Wielkiego, 2 UAH z wizerunkiem Jarosława Mądrego, 5 UAH z Chmielnickim i 10 UAH z twarzą Jana Mazepa Kołodyńskiego. Banknotami pozostającymi w obiegu będą banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i wprowadzony w zeszłym miesiącu banknot o nominale 1000 UAH. Przypominamy też że od 1 października 2019 roku monety o nominałach 1, 2 i 5 kopiejek nie są już legalnym środkiem płatniczym na Ukrainie!

 

Nowa moneta o nominale 5 UAH z wizerunkiem Bogdana Chmielnickiego zostanie wprowadzona jeszcze przed końcem 2019 roku. W obiegu ma pojawić się 20 grudnia. Tego samego dnia w obiegu pojawią się zaktualizowane banknoty o nominale 50 UAH, a nieco ponad miesiąc później zaktualizowane banknoty 200 UAH. Jeszcze później w obiegu pojawi się moneta 10 UAH. Zamiana banknotów na monety podyktowane jest oszczędnościami – monety są trwalsze, więc Ukraina zaoszczędzi na druku pieniędzy.

 

Uwaga – warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku wprowadzonych już monet o niższych nominałach również wprowadzenie monety 5 UAH nie oznacza, że banknoty zostaną z dnia na dzień wycofane z obiegu. Więcej informacji o zmianie banknotów i monet na stronach newcoins.bank.gov.ua/en oraz 1000uah.bank.gov.ua/en.html

 


 

Polecamy również: