9 najładniejszych kawiarni na świecie. Najsłynniejsze kawiarnie świata

9 najładniejszych kawiarni na świecie. Najsłynniejsze kawiarnie świata

Jakie są najładniejsze kawiarnie na świecie? Przypatrzyliśmy się lokalom w Europie by wybrać te, których wnętrza są najpiękniejsze. Oto najładniejsze kawiarenki Starego Kontynentu!
 
W wielu miastach Europy czy świata istnieje ogromna ilość przepięknych kawiarni ale na potrzeby tego zestawienia staraliśmy się wybrać jedynie te, które poza ciekawym wnętrzem mogą poszczycić się również bogatą historią. Niektóre z wymienionych miejsc mają już kilkaset lat, a jedna z miejscówek w przyszłym roku obchodzić będzie… 300. lecie istnienia! Fot. w nagłówku na lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 40, WikiCommons Thaler Tamas.
 

Majestic Café, Porto

Prawdziwie piękna secesyjna kawiarnia nie znajduje się w Wiedniu czy Paryżu, a w… portugalskim Porto. Cafe Majestic to najstarsza i najbardziej znana miejscówka w drugim co do wielkości mieście kraju. Lokal projektowany przez Joao Queiroza otwarto w grudniu 1921 roku. Wnętrza zdobią wyszukane dekoracje, piękne żyrandole i stylowe meble. Nie można przejść obojętnie również obok fasady budynku. Wśród znamienitych gości lokalu wymienić można m.in. Gago Coutinho, Antonio Nobre, Leonardo Coimbra czy portugalską aktorkę Beatriz Costa. Podobno przesiadywała tu też J.K. Rowling kojarzona z autorstwem książek z serii Harry Potter.
 

 
W czasach transformacji w latach 60-tych ubiegłego wieku lokal podupadł. Powrócił na mapę po remoncie 15 lipca 1994 roku. Słynna kawiarnia nie należy do najtańszych, ale jest tańsza od wielu pozostałych lokali wymienionych w zestawieniu. Śniadania wyceniane są na 30 EUR, cappuccino na 4,50, herbata na 4, a shake mleczny na 8 EUR.

 

Cafe A Brasileira, Lizbona

Pozostajemy w dalekiej Portugalii ale przenosimy się do Lizbony do dzielnicy Chiado. Tu w 1905 roku Adriano Telles otwarł placówkę, której głównym zadaniem była sprzedaż oryginalnej kawy z Brazylii i innych towarów kolonialnych. Każdemu kto kupił przynajmniej kilogram ziaren kawy serwowano darmową filiżankę. Później skupiono biznes na sprzedawaniu zaparzonej kawy, a miejsce stało się popularne wśród artystów, pisarzy i intelektualistów.
 

View this post on Instagram

…café sem açúcar, dança sem par

A post shared by Cláudio Silva (@claudiosilva3b) on


 
W 1922 roku wnętrze lokalu przeszły remont i to właśnie wystrój z tych czasów można tu podziwiać. W połowie ubiegłego stulecia nad kawiarnią wisiało widmo zamknięcia. Lokal poradził sobie z problemami finansowymi dopiero w latach 90-tych gdy pomogło państwo. Od tego czasu sukcesywnie staje się jedną z najpopularniejszych kawiarni w mieście. W lokalu warto zwrócić uwagę również na wystawione dzieła artystów z lat 80-tych XX wieku. Jest to jedna z tańszych kawiarni w zestawieniu. Kawa w granicach 2 EUR, dania główne w granicach 15-20 EUR, sałatki po około 10 EUR, zupy po 3. W kawiarni serwowane są też słynne portugalskie ciasteczka pasteis de nata.
 

Café de l’Opera, Barcelona

Zestawienie najciekawszych kawiarni w Europie otwiera lokal usytuowany przy jednej z najczęściej uczęszczanych ulic Barcelony – La Rambla. Cafe de l’Opera to lokal z wieloletnią tradycją. W 1847 roku otwarto tu czekoladziarnię po której do dziś zachowało się kilka elementów wystroju. Później w lokalu pojawiła się kawiarnia-restauracja La Mallorquina, a w 1928 roku Antoni Doria powołał do życia właśnie Cafe de l’Opera. Kawiarnia wciąż znajduje się w rękach rodziny założyciela. W hiszpańskiej kawiarni do gustu przypada modernistyczne wnętrze z widocznymi wpływami neoklasycyzmu wykończone tkaniną z wizerunkami kobiecych postaci.
 


 
Specjalnością zakładu jest gorąca czekolada ale zjemy tu też ciasta i ciastka, śniadania czy tradycyjne hiszpańskie churro i tapas. Za kawę płacimy 3 EUR, ale zamawiając kulturalnie: “Buenos dias! 1 cafe por favor” cena spada do 1,2 EUR!

 

Cafe Pushkin, Moskwa

Cafe Pushkin została otwarta przez rosyjskiego restauratora Andreja Dellosa 4 czerwca 1999 roku w barokowym dworku. Na otwarciu wystąpił słynny francuski piosenkarz Gilbert Bécaud. Prawdopodobnie to również jego utwór Nathalie zainspirował Dellosa do nazwania kawiarni imieniem słynnego rosyjskiego pisarza. Przepiękne wnętrza lokalu odwołują się do carskich czasów. Lokal podzielony jest na trzy sale Apteka, Biblioteka i Antresola, wszystkie wyposażono w przepiękne antyki. Przepiękna moskiewska kawiarnia wcale nie jest oszałamiająco droga.
 


 
Za kawę płacimy 210 RUB (ok. 12 zł), świeżo wyciskany sok pomarańczowy za 390 RUB (22 zł). Karta dań jest naprawdę bardzo bogata i jeśli chcemy porządnie podjeść trzeba przygotować się jednak na nieco większy wydatek chociaż i tak ceny w menu nie powalają na kolana. Znajdziemy tu śniadania – np. jaja po benedyktyńsku za 490 RUB, rosyjska sałatka z kurczakiem za 990 RUB, barszcz czerwony z piersią kaczki i śmietaną za 940 RUB czy filet z kurczaka z sosem serowym za 1520 RUB (86 zł). Desery od 530 RUB (30 zł). Kawiarnia otwarła już filię w Paryżu. W przyszłości może zostać przeniesiona również do krajów Arabskich. W Moskwie warto odwiedzić też sąsiadującą z Puszkinem restaurację Turandot.

 

Caffe Florian, Wenecja

 
Caffe Florian na parterze budynku Prokuracji Nowej wzdłuż Piazzetta di San Marco jest jedną z najstarszych wciąż działających kawiarni w Europie i najstarszą kawiarnią w Wenecji. Lokal otwarto 29 grudnia 1720 roku! Początkowo nazywał się Alla Venezia Trionfante lecz szybko zmienił nazwę na Caffe Florian od właściciela Floriano Francesconi. Kawiarnię odwiedzały takie sławy jak Johann Wolfgang von Goethe, dramatopisarz Carlo Goldoni czy słynny Giacomo Casanova, którego mogło tu przyciągnąć towarzystwo kobiet, którym pozwalano na wejście do lokalu.
 


 
Wnętrza słynnej kawiarni w 1858 roku odnowił Lodovicio Cadorin. Do ozdabiania lokalu zaproszono słynnych artystów dzięki czemu w wielu salach kawiarni podziwiać można dzieła takich artystów jak Giacomo Casa, Antonio Pascuti, serię portretów słynnych mieszkańców Wenecji pędzla Giulio Carliniego czy piękną Salę Lustrzaną dekorowaną przez Vincenzo Rotę. Na uwagę zasługuje również Sala Liberty dekorowana w stylu Art Nouveau. W kawiarni organizowano wystawy sztuki, działała również orkiestra. Lokal może poszczycić się wieloma własnymi sekretnymi recepturami. Niestety – tanio nie jest. Śniadanie Casanowy (kawa lub herbata, sok owocowy, sałatka owocowa, tosty z miodem, ciastko czekoladowe oraz chlebek foccaccia z szynką i serem) za 45 EUR, kawa latte za 10,50 EUR, a tiramisu za 14,50 EUR.

 

Cafe Central, Wiedeń

Z Włoch przenosimy się do Wiednia na Herrengasse 14 na parter byłego budynku banku i giełdy projektu Heinricha von Ferstela do słynnej Cafe Central. Kawiarnia nie jest może tak stara jak wenecka Florian ale również może poszczycić się bogatą historią. Central w Wiedniu otwarto w 1876 roku. Spotykały się tu takie sławy jak Alfred Adler, Sigmund Freud, Adolf Loos oraz “sławy” takie jak Lew Trocki, Józef Stalin, Josip Broz Tito czy będący stałym bywalcem Adolf Hitler. W kawiarni często też… grywano w szachy. Z kawiarnią związana jest anegdota. Podobno austriacki polityk Heinrich Graf Clam-Martinic zapytany o możliwość wybuchu rewolucji w Rosji odpowiedział “Kto zamierza dokonać rewolucji? Może pan Bronstein z Cafe Central?” odpowiedział ironicznie wskazując na Lejba Dawidowicza Bronsztejna znanego później jako… Lew Trocki.
 


 
Lokal zamknięto w 1943 roku i otwarto ponownie dopiero po renowacji w 1975 roku. Dziś to popularna miejscówka turystyczna i miejsce spotkań. Kawiarnia z bogatą historią wcale nie jest droga. Zupy od 4,70 do 8,60 EUR, kawa od 4,90 do 5,30 EUR, desery w granicach od 4,80 do 9,50 EUR.

 

Cafe de la Paix, Paryż

Następna pozycja to Cafe de la Paix jednak nie w przedwojennym Lwowie, a w Paryżu. Słynna kawiarnia, tak jak i hotel InterContinental Paris Le Grand Hotel w którym się znajduje, została zaprojektowana przez Alfreda Armada. Lokal znajdujący się rzut kamieniem od paryskiej opery otwarto 30 czerwca 1862 roku. Wśród słynnych bywalców De la Paix wymienić można takie sławy jak Guy de Maupassant, Emile Zola, Jules Massenet czy Edward VII, Siergiej Diagilew i Piotr Czajkowski. Kawiarnię można zobaczyć w słynnej animacji Les Aristochats. 18 czerwca 1944 roku po oswobodzeniu Paryża stołował się tu Charles de Gaulle.
 


 
Nie da się ukryć, że popularna kawiarnia Cafe de la Paix w Paryżu nie jest jednym z tańszych miejsc na świecie, chociaż nie jest też najdroższa. Desery kosztują tu po 15 EUR, dania główne w przedziale 20-50 EUR, kawa za 6,50 EUR, hotelowy bufet śniadaniowy za 45 EUR. Wybierając się do paryskiego lokalu lepiej zadbać o wcześniejszą rezerwację.

 

Caffe Gambrinus, Neapol

Otwarta w 1860 roku przez Vincenzo Apuzzo awiarnia Gran Caffe Gambrinus nieopodal Palazzo della Prefettura w Neapolu to kolejna kawiarnia w przepięknym stylu Art Nouveau. Drugi właściciel lokalu – Mario Vacca w latach 1889-1890 zadbał o renowację wnętrz, które zdobili tacy artyści jak Luca Postiglione, Pietro Scoppetta, Vincenzo Volpe czy Attillo Pratella. Wśród znamienitych gości lokalu wymieniani są m.in. Gabriele D’Annunzio i Filippo Tommaso Marinetti, Oscar Wilde, Ernest Hemingway czy Jean Paul Sartre. W czasach włoskiego faszyzmu lokal zamknięto ponieważ był miejscem spotkań antyfaszystów.
 


 
W drugiej połowie XIX wieku to właśnie w tej kawiarni narodziła się idea “zawieszonej” kawy zamawianej przez bogatszych dla ubogich, by ci ostatni również mogli cieszyć się smakiem kawy. Kawiarnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Neapolu. Przyciąga turystów, intelektualistów i sławy współczesnego świata takie jak chociażby Romano Prodi, Silvio Berlusconi czy Angela Merkel. Lokal słynie m.in. z deserów, kawy orzechowej i pistacjowej, lodów i ciastek sfogliatella. Kawa kosztuje tu w granicach 5 EUR.

 

New York Cafe, Budapeszt

Historia kawiarni New York Cafe w Budapeszcie sięga końca XIX wieku. Od 1894 roku budynek wybudowany na zlecenie New York Life Insurance Company był domem dla najpopularniejszej kawiarni w mieście. Nowojorska przez lata była miejscem spotkań wybitnych twórców, a nawet miejscem w którym redagowano i składano lokalne gazety. Od 5 maja 2006 po powojennej przerwie New York Cafe powróciła w pełnej krasie.
 


 
Kawiarnia przy najbardziej reprezentatywnym trakcie Budapesztu została kilkukrotnie nagrodzona tytułem najpiękniejszej kawiarni na świecie. Wnętrza zdobią niesamowite freski, marmury, kolumny i zdobione żyrandole, które sprawiają że wizyta w New York Cafe to prawdziwa podróż w czasie do ery Belle époque. Jedyną wadą kawiarni są ceny wyższe niż w pozostałych lokalach w Budapeszcie. Kawa kosztuje tu w przeliczeniu około 30 zł.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy