Pantograf Cafe – kawiarnia w tramwaju w Krakowie

Kawiarnia kojarzy się zwykle z pomieszczeniem w budynku ale niektórzy wpadają na pomysł otwarcia kawiarni w bardziej nietypowych miejscach. W Krakowie w okolicach Parku Lotników Polskich i Politechniki Krakowskiej działa kawiarnia Pantograf Cafe w wycofanym z użytku tramwaju MAN GT6 zwanym wśród krakusów “norymbergami”. Koło samego tramwaju zbudowano kopię starego typu krakowskiego przystanku tramwajowego. Czy warto wpaść na kawę do kawiarni Pantograf Cafe w tramwaju?

 

Tramwaj Man GT6-173 wyprodukowany został w 1962 roku. W 1996 roku przyjechał do Krakowa gdzie dzielnie służył w MPK aż do 2010 roku. Sprzęt po wycofaniu z MPK trafił w okolice Politechniki Krakowskiej gdzie po przebudowie służy jako kawiarnia. Kawiarnia Pantograf Cafe mieści się przy ul. Profesora Michała Życzkowskiego 37.

 
Pantograf Cafe - kawiarnia w tramwaju w Krakowie
 

By tu dojechać trzeba skręcić z al. Jana Pawła II na wysokości budynków należących do Politechniki Krakowskiej na Czyżynach kierując się w stronę Comarchu. Niestety dużą wadą lokalizacji są problemy z parkowaniem. Większość parkingów w okolicy to parkingi przeznaczone dla pracowników biur i mieszczących się tu instytucji. W pobliżu tramwaju-kawiarni ciężko legalnie zaparkować.

 

Od centrum jest tu dość daleko i nie po drodze więc wypad do kawiarni Pantograf Cafe to dla większości konieczność wycieczki w dość nieatrakcyjny rejon Krakowa. Z wyłączeniem oczywiście pracowników okolicznych instytucji i studentów. To głównie z myślą o nich powstała i działa kawiarnia. Świadczą o tym godziny otwarcia – w tygodniu czynna jest już od 7:30. Krótko – tylko do 20:00 w sezonie jesienno-zimowym. Latem dłużej.

 

Pantograf Cafe – wystrój

Pantograf Cafe - kawiarnia w tramwaju w Krakowie

 
Największą i można odnieść wrażenie, że jedyną atrakcją kawiarni jest to, że umieszczono ją w tramwaju. Jeśli pamiętacie stare drewniane krzesełka w krakowskich tramwajach to w Pantografie wrócą Wam wspomnienia. Wnętrze tramwaju w dużym stopniu przypomina czasy, gdy skład kursował po krakowskich torach. Są poręcze i uchwyty, są starego typu kasowniki. Modyfikacje przeszły siedzenia, które teraz oddzielane są przez niewielkie stoliki. Wnętrze wzbogacono o kilka dodatkowych lampek, a zamiast metalowej tablicy z trasą tramwaju w oknie znajduje się tablica z nazwą kawiarni. Chociaż i tablica tramwaju kursującego na Salwator również się tu znajdzie.

 

Modyfikacji poddano tył tramwaju w którym umieszczono teraz bar. Koło niego stoją lodówki z napojami i lodami. Niestety, podczas naszej wizyty w tramwaju panował bałagan. Stare klimatyczne wnętrze tramwaju zagracone było walającymi się po podłodze leżakami i krzesłami postawionymi na stołach. W sumie nic dziwnego – w ciepłe letnie dni nikt nie chciałby siedzieć w środku ponieważ jest tu niesamowicie gorąco.

 
Pantograf Cafe - kawiarnia w tramwaju w Krakowie
 

Podczas naszej wizyty nie działała klimatyzacja, możne więc domniemywać że jej tu nie ma. Niemiłe wrażenie pozostawił też ogródek rozstawiony przed wagonem. Przykryty parasolami z logo producenta piwa sprawia wrażenie chaotycznego i nieuporządkowanego. Dodatkowo klimat psują skrzynki na puste butelki rozłożone u boku wagonu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że na zdjęciach z otwarcia kawiarni w 2013 roku wszystko wyglądało znacznie schludniej i porządniej, zwłaszcza we wnętrzu.
 

Pantograf Cafe – menu i ceny

Do zalet kawiarni można zaliczyć ceny w granicach rozsądku. Duża latte o pojemności 0,4 litra za 10 zł, cappuccino za 8 zł, zwykła herbata za 5, a smakowa za 6 zł. W Pantograf Cafe serwowane są też hot dogi za 5, kanapki za 6 i śniadania po 12 zł. Do tego również zapiekanki po 7 i 8 zł, lemoniada za 8, świeży sok za 6 zł, kawa mrożona frappe za 12 zł. Tanie są słodycze – ciastka po 6, muffinki za 4,50 zł, croissanty i pączki za 2,50 zł. Ceny przyjemne chociaż kawa nie była rewelacyjna i niestety podana w papierowym kubku mimo spożycia na miejscu.

 
Pantograf Cafe - kawiarnia w tramwaju w Krakowie
 

Co dziwne – kawiarnia w tramwaju serwuje również napój alkoholowy w postaci piwa. Małe za 5, duże za 6 zł. Jak wiadomo sensem studiowania są imprezy więc dla studentów taniej o 50 groszy. W lodówce też piwa butelkowe po 7 i 10 zł za crafty.
 

Pantograf Cafe – podsumowanie

Warto tu przyjechać jeśli jesteście maniakami komunikacji miejskiej i chcecie koniecznie zobaczyć stary tramwaj. Jeśli przymkniecie oko na panujący w środku bałagan i gorąc, a także nie straszne Wam problemy z parkowaniem w godzinach pracy działających w pobliżu biur i nieciekawa obsługa to wizyta będzie ciekawym przeżyciem. Jeśli jednak szukacie miejsca by po prostu napić się kawy to w Krakowie jest około mnóstwa lepszych ku temu miejsc. Fanom starych tramwajów przypominamy o istnieniu innej kawiarni w tramwaju. Podobna, lepsza, kawiarnia prowadzona jest w Tarnowie na pl. Sobieskiego przy ul. Krakowskiej. Stary wagon zamieniony na kawiarnię ustawiony jest również we Lwowie w okolicach pchlego targu przy Podwalu.

 

Jak już wspominaliśmy Pantograf Cafe czynna jest od 7:30 do 20:00 w zwykłe dni tygodnia w sezonie jesienno-zimowym i do 22 w sezonie letnim. W weekendy czynne podobnie ale od 8:00. Można płacić kartą.

Polecamy również: