Pomnik Grunwaldzki w Krakowie przed wojną. Stare zdjęcia Krakowa

Nie każdy wie, że słynny Pomnik Grunwaldzki, który możemy dziś zobaczyć na pl. Matejki w Krakowie nie jest oryginałem. Oryginał ufundowany przez Ignacego Paderewskiego został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Zobaczmy jak Pomnik Grunwaldzki wyglądał przed wojną na starych zdjęciach Krakowa.

 
Kraków - Pomnik Grunwaldzki
 
Przemawiający fundator monumentu, późniejszy premier – Ignacy Jan Paderwski podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. 15 lipca 1910 roku w Krakowie. Uroczystości w 500. rocznicę Bity pod Grunwaldem zgromadziły w Krakowie około 150 tysięcy osób. Pomnik miał oczywiście na celu nie tylko upamiętnienie wielkiej bitwy, ale także znaczenie patriotyczne i antypruskie.
 

Kraków - Pomnik Grunwaldzki

 

Twórca pomnika i wszyscy, co mu przy pracy byli pomocni, składają hołd dziękczynny świętej praojców pamięci; składają go na ołtarzu Ojczyzny jako wotum pobożne, błagając te wysokie, świetlane duchy, od wieków już z Bogiem złączone, by wszystkie dzieci tej ziemi natchnęły miłością i zgodą, by rozszerzyły serca nasze, by wyprosiły dla nas i wiary moc, i nadziei pogodę, rozwagę, cierpliwość i tę dobrą wolę, bez której nie ma ani cnót cichych, ani sławnych czynów – mówił Paderewski podczas ceremonii w 1910 roku. Pełen tekst przemówienia zobaczyć możecie w dokumencie na stronach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Kraków - Pomnik Grunwaldzki

 
Na zdjęciu widok na Pomnik Grunwaldzki i Barbakan w czasie 20-lecia międzywojennego. Podczas niemieckiej okupacji Krakowa w czasie II wojny światowej pomnik upamiętniający polskie zwycięstwo był sukcesywnie dewastowany i ostatecznie został zniszczony przez żołnierzy niemieckich.
 

Kraków - Pomnik Grunwaldzki
 
Na zdjęciu z czasów II wojny światowej Plac Matejki już po zniszczeniu Pomnika Grunwaldzkiego.

Polecamy również:

 

Dodaj komentarz