Lwów w czasie okupacji podczas II wojny światowej. Stare zdjęcia Lwowa

Lwów w czasie II wojny światowej miał o tyle szczęście, że poza niewielkimi wyjątkami nie zniszczono w nim żadnych znaczących budynków. Dzięki temu odwiedzając miasto nad Pełtwią można podziwiać okazałe zabytki nietknięte przez działania wojenne. Jak Lwów wyglądał w czasie II wojny światowej? Oto zdjęcia Lwowa w okresie wojennej okupacji.
 
Wpis otwiera zdjęcie przedstawiające pl. Bernardyński oraz kościół św. Andrzeja. W czasach niemieckiej okupacji plac nosił nazwę Bernhardinerplatz.

 

Fot. NAC; syg. 2-2990

Na zdjęciu powyżej widoczny przemarsz pewnej grupy ludności w strojach ludowych celebrujących przyjazd Hansa Franka do Lwowa.
 

Fot. NAC; syg. 2-2992

Celebracja wizyty Hansa Franka skazanego na karę śmierci przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Na pierwszym planie widoczne tradycyjne ukraińskie stoje ludowe.

 

Fot. NAC; 2-1708

Jednym z niewielu budynków poważnie uszkodzonych podczas II wojny światowej we Lwowie był słynny Pasaż Mikolascha. Na zdjęciu pożar w słynnym pasażu obserwowany przez żołnierzy niemieckich.
 

Fot. NAC; 2-1707

Zniszczenia wojenne na jednej z lwowskich ulic.
 

Fot. NAC; syg. 2-1706

Zniszczona destylarnia wódki we Lwowie.
 

Fot. NAC; syg. 2-4591

Mieszany patrol niemiecko-ukraiński przy skrzyżowaniu dawnej ul. Piłsudskiego we Lwowie.
 

Lwów - II wojna światowa
To już ul. Akademicka i widoczny w tle słynny budynek Sprechera. W czasie wojny znana jako Akademiestrasse.
 

Lwów - II wojna światowa
Widok na Rynek w czasie niemieckiej okupacji Lwowa. Co ciekawe Niemcy nie zmienili nazwy Rynku na Adolf Hitler Platz. W czasie okupacji niemieckiej zwał się Ringplatz. Po prawej widoczny fragment ratusza, a w tle m.in. Kamienica Królewska.

 
Lwów - II wojna światowa
Zamiast Adolf Hitler Platz był we Lwowie Adolf Hitler Ring na Wałach Hetmańskich przy pomniku króla Jana III Sobieskiego.

 

Fot. NAC; syg. 2-8530

Wspomniany powyżej Adolf Hitler Ring wraz z pomnikiem ku czci wodza Rzeszy.
 

Lwów - II wojna światowa
Przechodząc dalej Wałami Hetmańskimi podczas niemieckiej okupacji nie dochodziło się do Teatru Wielkiego, a do opery. Oto Opernhaus.

 
Lwów - II wojna światowa

To Wały Hetmańskie i widok na pl. Mariacki, figurę NMP oraz pomnik Adama Mickiewicza. W czasach niemieckich – Marienplatz.

 
Lwów - II wojna światowa

 

Widok pomnika Adama Mickiewicza. Klombik przy pomniku polskiego wieszcza utrzymany chyba ładniej, niż dziś. Warto też zwrócić uwagę na linię tramwajową, która po wojnie została zlikwidowana.

 
Lwów - II wojna światowa

 

Widok na budynek Muzeum Przemysłowego.

 
Lwów - II wojna światowa

 

Na zakończenie nocne zdjęcie teatru w czasie II wojny światowej. Więcej starych nocnych zdjęć Lwowa w jednym z poprzednich tekstów. Na zakończenie proponujemy zobaczyć również przedwojenne panoramy Lwowa, Cmentarz Obrońców Lwowa przed wojną oraz słynną Kamienicę Królewską.

Polecamy również:

 

Dodaj komentarz