Przedwojenny Lwów na nocnych zdjęciach. Stare zdjęcia Lwowa

Przedwojenny Lwów na nocnych zdjęciach. Stare zdjęcia Lwowa

Znalezienie zdjęć przedwojennego Lwowa nie jest zadaniem trudnym. Znalezienie zdjęć przedstawiających przedwojenny Lwów w nocy to już nieco trudniejsze zadanie ale nie ma przecież rzeczy niemożliwych. Oto galeria najpiękniejszych nocnych zdjęć Lwowa z czasów przed II wojną światową.
 
Wszystkie stare zdjęcia przedwojennego Lwowa opublikowane w tym tekście udostępnione są w domenie publicznej. Na pierwszym zdjęciu otwierającym artykuł widoczny jest dobrze znany pomnik Adama Mickiewicza. W tle widać dobrze lwowski drapacz chmur czyli pierwszy budynek Sprechera, a w tle po lewej stronie widać zarysowaną rzeźbę NMP na Wałach Hetmańskich, której z bliska przyjrzymy się już za chwilę.
 
Lwów - Rynek nocą
 
Fontanna i fragment Rynku we Lwowie nocą około 1939 roku. Kto wie jaki słynny lokal widoczny jest w tle po lewej stronie zdjęcia?
 
Lwów - ul. Akademicka
 
Ul. Akademicka w stronę Rynku. W tle widoczny drugi gmach Sprechera z 1929 roku. W biurowcu swoją siedzibę miał m.in. Bank Cukrownictwa, spółka Gazy Ziemne, Magazyn Mód i węgierski konsulat. Działały liczne sklepy w tym także… samochodowy. Dziś na parterze działa tu m.in. McDonald’s.
 

Lwów
 
Tego miejsca przedstawiać chyba nie trzeba. Teatr Wielki znany dziś jako lwowska opera. Jak myślicie – kim była pani widoczna na środku zdjęcia?
 

 
Kolejny nocny widok okazałego gmachu.
 
Lwów - Rynek
 
Fontanna z Neptunem na Rynku. W tle Katedra Łacińska.
 
Lwów - Maryja na Wałach Hetmańskich
 
Figura Matki Boskiej na Wałach Hetmańskich w zimie. Dziś w tym samym miejscu stoi jej kopia, a oryginał przeniesiony jest do kościoła, która zobaczyć można na zdjęciu poniżej.
 
Lwów - plac Mickiewicza
 
Neony reklamujące m.in bank PKO i czekolady Wedla. Pl. Mickiewicza i kolejny rzut oka na słynny pomnik wieszcza.
 
Lwów - kościół św. Andrzeja
 
Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów widziany z pl. Halickiego – więcej informacji o kościele pod tym adresem. Warto zwrócić uwagę na figurę św. Jana z Dukli, który według legendy ukazał się wojskom Chmielnickiego atakującym Lwów i zmusił je do odwrotu. Figura nie przetrwała nowych czasów we Lwowie.
 
Lwów - Rynek
 
Na zakończenie kolejny leniwy obrazek z lwowskiego Rynku. Fontanna z Neptunem po raz kolejny.
 

 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

Co robić w Budapeszcie? 11 nietypowych atrakcji z których warto skorzystać

Polskie pomniki we Lwowie
Słynne lwowskie pomniki, których już nie ma. TOP lista

Zamek w Podhorcach
Zamek w Podhorcach. Tak niszczeje polski Wersal Wschodu – historia, zwiedzanie

Zamknij