Lwów – kolebka polskich skoków narciarskich. Skocznie w Brzuchowicach i na Zniesieniu

Wielu Polaków nie kojarzy Lwowa prawie wcale. Ci którzy go znają kojarzą go głównie z Cmentarzem Obrońców Lwowa, destylacją ropy naftowej, Ossolineum, Teatrem Wielkim znanym dziś jako opera lwowska lub w najgorszym wypadku z niskimi cenami. Niewielu ludzi kojarzy Lwów ze sportami zimowymi, a zwłaszcza skokami narciarskimi. W okresie międzywojennym w podlwowskim kurorcie Brzuchowice działała jedna z największych polskich skoczni narciarskich. Jak Lwów wpłynął na historię skoków narciarskich w Polsce?

 


Lwów – historia polskich skoków narciarskich

Dyscyplina sportowa polegająca na oddawaniu skoków na nartach zrodziła się w Norwegii w II połowie XIX wieku. Jednym z pierwszych skoczków na świecie był Sondre Norheim z okolic Telemarku w Norwegii. Do Polski skoki narciarskie docierają jeszcze przed I wojną światową.
 

Pierwszy oficjalny konkurs skoków narciarskich odbywa się 19 stycznia 1908 roku w uzdrowiskowej miejscowości Sławsko w Bieszczadach około 130 km od Lwowa. Zwycięża w nich urodzony we Lwowie w 1895 roku Leszek Pawłowski – zawodnik Czarnych Lwów, jeden z pierwszych polskich skoczków narciarskich i późniejszy mistrz Polski w… skoku o tyczce.

 
Lwów
 

Młody zawodnik rozpoczyna swoją karierę skoczka we Lwowie. To w Parku Jana Kilińskiego znanym szerzej jako Stryjski Park oddawano pierwsze w Polsce skoki na nartach. Oficjalnie już od 1907 roku. Pierwsza polska skocznia narciarska zostaje wybudowana w podlowskiej wsi Zniesienie w 1910 roku. Na zdjęciu powyżej widoczna już po przyszłej modernizacji. Od 1930 roku Zniesienie to część Lwowa.

 


 

Lwowska skocznia narciarska nie jest początkowo zbyt wielka i pozwala na oddawanie skoków o długości do 15 metrów. W latach 1924-26 oraz w 1927 roku skocznia jest przebudowana i modernizowana. 16 stycznia 1927 roku ustanowiony zostaje rekord skoczni wynoszący 38 metrów. Skocznia na Zniesieniu była rozbierana na okres letni.

 
Lwów
 
We Lwowie znajdowały się również inne skocznie – treningowa skocznia na Pohulance pozwalająca na oddawanie skoków na odległość około 35 metrów. Później w 1935 roku działała też niewielka treningowa skocznia narciarska na Lwiej Górze.

 
W 1930 roku podjęta zostaje decyzja o rozbiórce skoczni na Zniesieniu. Niedługo później w popularnym i luksusowym kurorcie w Brzuchowicach 9 km od Lwowa budowana jest jedna z największych skoczni narciarskich w Polsce.

 


Skocznia narciarska w Brzuchowicach

Fot. ze zbiorów NAC; Bruno Prugar; syg. 1-S-1497-1

Myśląc dziś o polskiej skoczni narciarskiej w myślach staje nam zakopiańska Wielka Krokiew (otwarta w 1925 roku) lub skocznia im. Adama Małysza w Wiśle z 2008 roku. Niewiele osób kojarzy Lwów ze sportami zimowymi, a to właśnie w Brzuchowicach w 1934 roku rozpoczęto budowę jednej z najnowocześniejszych skoczni w Polsce. W przedwojennej Polsce działała też m.in. skocznia narciarska w Worochcie w woj. lwowskim zwanej drugim Zakopanem (otwarta w 1922 roku) i w Krynicy (1927) działała też skocznia w Rozłuczu w woj. lwowskim otwarta ok. 1930 roku.

 
Skocznię w Brzuchowicach projektuje inżynier Andrzej Teisseyre znany projektant silników lotniczych i samochodowych, a także projektant skoczni w Karpaczu i we Wrocławiu. Zobaczyć ją możecie na zdjęciu Brzuchowic, które otwiera wpis. Skocznia widoczna jest po prawej stronie na grzbiecie wzniesienia. Brzuchowicka skocznia zgodna z normami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oficjalnie rozpoczęła działanie 10 lutego 1935 roku. Na uroczystość otwarcia skoczni Sekcji Narciarskiej PTT uruchomiono specjalny pociąg do Brzuchowic oraz przejazd autobusu z pl. Mariackiego, a następnie saniami od rogatki Zamarstynowskiej. Otwarcie “wielkiej skoczni narciarskiej Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego uświetniło Mistrzostwa Okręgu Lwowskiego o puchar przechodni PZN. Pokazowym konkursem był także konkurs skoków parami.

 
Lwów, Brzuchowice - skocznia narciarska
 

 

Skocznia brzuchowicka jest jedną z większych skoczni polskich i jedyną skocznią konkursową położoną w pobliżu wielkiego miasta. Umożliwia ona skoki długości około 55 metrów. Jest to skocznia o najbardziej nowoczesnym profilu, z t. zw. “wiszącym progiem”, wymagająca od skoczka aerodynamicznego opanowania skoku. A że jest położona na północnym stoku, w miejscu zasłoniętem od wiatrów, ma zapewnione ośnieżenie – czytamy w publikacji Targi Wschodnie 1935

 

48-metrowy rekord skoczni w Brzuchowicach należał do Stanisława Marusarza zawodnika SN PTT Zakopane. Podczas swoich przygotowań do udziału w narciarskich mistrzostwach świata w 1938 w Lahti urodzony w Zakopanem Marusarz był jednym z pracowników… sklepu sportowego i sklepu z motocyklami Ariel George’a Scotta mieszczącego się we Lwowie. W zawodach w Lahti zdobył srebrny medal. Do złota zabrakło 0,3 punktu.

 


Sporty zimowe we Lwowie obecnie

Lwów - reklama sklepu sportowego
 
Po wojnie tereny polskiej skoczni narciarskiej we Lwowie przejęte zostały przez klub Dynamo. Uruchomiono nawet wyciąg orczykowy. Na nartach zjeżdżać można do dziś. Pod koniec 2017 roku pojawiły się pomysły zbudowania kompleksu narciarskiego w okolicach powojennego blokowiska na lwowskich Sichowie. Trasa narciarska miałaby powstać na dachu kompleksu sportowego. O budowie nowej skoczni narciarskiej we Lwowie jeszcze nikt nie pomyślał.

 
Polecamy również: