Przemyśl Lwów dojazd. Pociąg, autobus? Sposoby 2024

Dla dużej części turystów wybierających się w podróż do Lwowa Przemyśl jest ostatnim dużym miastem po naszej stronie granicy z którego planują dalszą drogę. W jaki sposób można dostać się z Przemyśla do Lwowa? Który sposób podróży do Lwowa jest najdroższy, a który najtańszy? Który najszybszy, a który najwolniejszy?,
 


Dojazd z Przemyśla do Lwowa – samochodem

Najbardziej oczywistym sposobem dojazdu jest oczywiście przejazd samochodem do Lwowa z Przemyśla. W tej sytuacji pod uwagę można brać właściwie trzy przejścia graniczne z Ukrainą. Przejście graniczne w Korczowej kończące autostradę A4, przejście graniczne w Medyce oddalone jedynie o kilkanaście minut jazdy oraz przejście graniczne w Krościenku do którego dojazd jest najdłuższy i zarazem najbardziej malowniczy.
 
Droga Krościenko
 
O kolejkach na granicach z Ukrainą powstały już właściwie legendy. Owszem – kolejki, w popularnych okresach turystycznych takich jak przedłużony weekend majowy, potrafią ciągnąć się w nieskończoność. Jeśli i tak wybieramy się w długą drogę to nadłożenie kilkudziesięciu kilometrów w zamian za szybki przejazd przez granicę nie powinno być problemem. Dlatego też jadąc z Krakowa do Lwowa zwykle nie przekraczamy granicy ani w Korczowej ani w Medyce. Jedziemy do Krościenka.

 

Kolejnym sposobem dojazdu z Przemyśla wybieranym przez turystów zwykle dysponujących niewielkim budżetem jest zorganizowanie dojazdu samochodem za pośrednictwem platform ridesharingowych takich jak BlaBlaCar. W takiej sytuacji owszem jest to bardzo tani sposób dojazdu do Lwowa ale warto pamiętać by decydować się na przejazdy w polskich samochodach z polskimi kierowcami.

Tak będzie znacznie szybciej bowiem kolejki polskich samochodów są zwykle mniejsze niż aut prowadzonych przez Ukraińców. Uwaga na oszustów oferujących dojazd z Przemyśla do Lwowa za 300 złotych. To prawie 2x drożej, niż sposób opisywany w kolejnym akapicie.

 


Dojazd z Przemyśla do Lwowa – pieszo przez granicę


 
Zwykle przekroczenie pieszej granicy na przejściu w Medyce jest bardzo szybkim sposobem podróży (wyłączając oczywiście gorące okresy turystyczne). Jak przekroczyć granicę pieszo już wcześniej wyjaśnialiśmy. Jeśli jedziemy własnym samochodem to najlepiej nie zostawiać go w Przemyślu. Po pierwsze jest w nim drożej, po drugie wciąż trzeba jakoś dojechać do Medyki. Samochodem jedziemy więc z Przemyśla do Medyki i tam parkujemy na jednym z licznych parkingów przy granicy. Później wystarczy przekroczyć pieszo granicę (poradnik podlinkowany powyżej) i dojechać do Lwowa busem, zamówioną wcześniej taksówką – lub gdy lubimy długie podróże w brudzie i duchocie – marszrutką.
 

Jeśli przyjechaliśmy do Przemyśla innym środkiem transportu takim jak autobus czy pociąg do Medyki można dostać się busem lub taksówką. Bus Medyka-Lwów kosztuje 2 złote i odjeżdża z okolicy dworca kolejowego w Przemyślu. Nie sprzed głównego budynku dworca Przemyśl Główny, a z ulicy Stefana Czarnieckiego z okolic dworca autobusowego PKS. Tam na klepisku stoją małe busy do Medyki.
 
Przejazd kosztuje symboliczne 2 złote. Pojazd rusza gdy zapełni się wystarczająca liczba pasażerów. Przystanek końcowy to okolice pieszego przejścia granicznego w Medyce. Powrót do Przemyśla na tej samej zasadzie – pojazd rusza z kompletem pasażerów.
 
Dworzec w Przemyślu
 
Znacznie wygodniejszym sposobem dojazdu z Przemyśla do Medyki, a dalej do Lwowa jest wzięcie taksówki. Ze względu na polskie ceny niestety nie jest tak tanio jak w taksówce ze Lwowa na piesze przejście graniczne. Trasa Przemyśl – Medyka w taksówce to obecnie koszt około 40 złotych. Nie są to duże pieniądze, a dzieląc koszt na liczbę pasażerów i tak jest tanio i przynajmniej szybciej i bardziej komfortowo niż busem.
 


Dojazd z Przemyśla do Lwowa – pociągiem Przemyśl-Lwów


 
Ostatnim ze sposobów dostania się z Przemyśla do Lwowa jest przejazd na trasie pociągiem Przemyśl – Lwów. Do stacji kolejowej w Przemyślu pociągnięty jest jeden szerokotorowy tor na którym połączenia obsługuje narodowy przewoźnik z bratniej Ukrainy. Więcej o podróży pociągiem z Przemyśla do Lwowa już pisaliśmy.
 
Pociąg odjeżdża z dworca, a odprawa graniczna odbywa się podczas jazdy. We Lwowie wysiadamy na słynnym dworcu Lwów Główny. Przejazd jest niewiele tylko droższy od przejazdu prywatnym busem z Szegini do Lwowa.
 


Z Przemyśla do Lwowa – podsumowanie


 
Istnieje przynajmniej kilka popularnych sposobów na dostanie się z Przemyśla do Lwowa. Testowaliśmy wszystkie z nich i dla osób, które nie mają własnego samochodu lub nie chcą wjeżdżać samochodem na Ukrainę polecamy po prostu piesze przejście w Medyce, a następnie przejazd taksówką do Lwowa. Oczywiście można dojechać też pociągiem ale to znacznie mniej elastyczny i – biorąc pod uwagę niewielką odległość – dość powolny sposób podróży.

 

Polecamy również: