Kamienica Królewska we Lwowie. Tak wyglądało Muzeum Narodowe im. Jana III Sobieskiego. Stare zdjęcia Lwowa

Kamienica Królewska przy Rynku 6 we Lwowie jest dziś domem Muzeum Historycznego. Budynek zbudowany przez lwowskiego kupca, sekretarza polskiego króla Augusta, Konstantego Korniakta przez wiele lat należał do rodziny Sobieskich. Mieszkał tu Jan III Sobieski, a później działało tu Muzeum Narodowe im. Jana III. Jak przed wojną wyglądała Kamienica Królewska we Lwowie?

 
Wszystkie zdjęcia prezentujące kamienicę Jana III Sobieskiego w przedwojennych czasach były już wcześniej opublikowane w domenie publicznej. Artykuł otwiera widok Rynku we Lwowie z Czarną Kamienicą i Kamienicą Królewską około 1930 roku.
 
Lwów - kamienica Sobieskiego
 

Krótki spacer po Kamienicy Królewskiej i Muzeum Narodowym imienia Króla Jana III rozpoczynamy od rzutu okiem na dziedziniec zwany Małym Wawelem. Zdjęcie wykonano również około 1930 roku. Dziś w mieście używana jest nazwa “włoskie podwórko“. Latem na tym dziedzińcu działa… jedna z najgorszych restauracji we Lwowie.

 

Lwów - Kamienica Królewska
 

Wchodzimy po schodach i udajemy się na górę. Jest rok 1925. Po prawej rząd zabytkowych figur.

 
Lwów - Kamienica Królewska
 
Zaczyna padać deszcz, ale wchodzimy po schodach o piętro wyżej. Nad dziedzińcem zwanym Małym Wawelem widać odsłaniającą się wieżyczkę cerkwi Wołoskiej.

 
Lwów - Kamienica Królewska
 
Wnętrza głównej ekspozycji w Kamienicy Królewskiej we Lwowie dziś nie są już domem dla Muzeum Narodowego im. króla Jana III ale w przeciwieństwie do pomnika Jana III Sobieskiego z Wałów Hetmańskich wiele z eksponatów z muzeum nie miało szczęścia i nie wyjechało ze Lwowa i nie trafiło w ręce prawowitych właścicieli. Tak wnętrza muzeum wyglądały w 1931 roku. Jak już wspomnieliśmy – dziś Kamienica Królewska ukrywana jest pod nazwami Kamienica Korniakta lub “włoskie podwórko”. W działającym tu oddziale Muzeum Historycznego wciąż znajduje się bardzo wiele oryginalnych pamiątek. Meble, porcelana, stare instrumenty. Wstęp do muzeum kosztuje symboliczne 10 UAH. Gdy na dziedzińcu nie działa restauracja to wstęp na sam dziedziniec również jest płatny – kosztuje 24 grosze. Otwarte od 10 do 17 codziennie z wyjątkiem środy.

 

 
Polecamy również:

 
[related_posts_by_tax posts_per_page=”9″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”3″]

Dodaj komentarz