Co oznacza stan wojenny na Ukrainie. Czy bezpiecznie jechać do Lwowa?

Napięta sytuacja na Morzu Azowskim wywołała na Ukrainie debatę o wprowadzeniu stanu wojennego. Czy w obliczu stanu wojennego na Ukrainie bezpiecznie jest jechać do Lwowa czy może lepiej odwołać swój wyjazd do Lwowa na święta lub sylwestra? Wyjaśniamy co oznacza stan wojenny na Ukrainie.

 
Aktualizacja – prezydent Ukrainy przekonał Radę Najwyższą Ukrainy o konieczności wprowadzenia stanu wojennego. Nowa propozycja prezydenta Ukrainy to wprowadzenie stanu wojennego tylko na wschodnich obszarach kraju. Rada Najwyższa poparła ten wniosek głosami 276 deputowanych i stan wojenny wprowadzono na niektórych terytoriach na okres 30 dni. Stan wojenny obowiązywać będzie w siedmiu obwodach Ukrainy od środy od godziny 9:00. Zostanie odwołany 27 grudnia.
 
Stan wojenny to nie wypowiedzenie wojny. Nad Lwowem, oddalonym od obszaru Morza Azowskiego o blisko 1000 kilometrów w linii prostej, nie latają żadne rakiety i wojskowe samoloty. Według relacji jednego z naszych Czytelników będących właśnie we Lwowie w mieście życie przebiega normalnym torem mimo politycznej debaty o wprowadzeniu stanu wojennego. Poniżej opisujemy niektóre z przepisów które obowiązywać będą na obszarach stanu wojennego jeszcze raz podkreślając, że we Lwowie stanu wojennego nie ma.

 

Co oznacza stan wojenny na Ukrainie?

Stan wojenny na Ukrainie w chwili wprowadzenia oczywiście może wiązać się z najróżniejszymi konsekwencjami. W stanie wojennym może zostać ograniczony ruch obywateli, zakazana organizacja imprez masowych czy strajków i zgromadzeń.

 

Na Ukrainie może zostać regulowana praca mediów czy ograniczony dostęp do internetu. Co znacznie bardziej przerażające dla polskich turystów możliwy jest zakaz handlu alkoholem, chociaż z jego przestrzeganiem może być podobnie jak z nocną prohibicją we Lwowie.

 

 

Podczas stanu wojennego na Ukrainie władze wojskowe w pewnym sensie przejmują priorytet nad władzami cywilnymi, ale turystów raczej to nie interesuje. W przypadku wyborów wypadających podczas trwania stanu wojennego – nie ważne na jakim szczeblu, również prezydenckim – nie zostaną one przeprowadzone. I tura wyborów prezydenckich ma się jednak odbyć zgodnie z planem – 31 marca 2019 roku. W stanie wojennym nie ma również możliwości rozwiązania parlamentu. Władze wojskowe mają również możliwość angażowania cywilów do pracy w czynach społecznych.

 

W czasie trwania stanu wojennego na Ukrainie dopuszczalna jest możliwość organizacji godziny policyjnej czy też regulowania swobody poruszania się po kraju zarówno przez jego obywateli jak i przyjezdnych.
 

Podsumowanie

Tak jak i podczas zaognienia walk na wschodzie kraju kilka lat temu tak i teraz we Lwowie sytuacja pozostaje spokojna. Jeden z naszych Czytelników, który niedawno dotarł do Lwowa informuje, że we Lwowie jest tak samo, jak podczas wcześniejszych wyjazdów w mniej gorącym okresie. Widać to z resztą na widocznych powyżej zdjęciach wykonanych około 18:00 (czasu lwowskiego) w lokalu Pijana Wiśnia i w pijalni wódki. W teorii w chwili wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie może wiele zmieniać. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.

 


 
Polecamy również:

 

[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]

2 komentarze do “Co oznacza stan wojenny na Ukrainie. Czy bezpiecznie jechać do Lwowa?”

  1. Mam zarezerwowane loty i noclegi w Lwowie w połowie grudnia. Póki co, trudno określić jaka sytuacja będzie panowała wtedy. Czy istnieją jakieś faktyczne przesłanki, że i w Lwowie może być niebezpiecznie? Moja dziewczyna po dzisiejszych informacjach nie jest już zainteresowana wyjazdem. Czy nie jest to tak, że ten “stan wojenny” miałby zwłaszcza znaczenie polityczne w związku ze zbliżającymi się wyborami?

  2. Na chwilę obecną nie ma się czym martwić – poza blokadą przejść drogowych nie mającą nic wspólnego z debatą o stanie wojennym i niewyobrażalnych rozmiarów epidemią odry. Jeśli będzie dochodziło we Lwowie od jakichś zamieszek, starć, ataków na turystów czy czegokolwiek innego to od razu o tym napiszemy. Wprowadzony stan wojenny nie obowiązuje we Lwowie.

Dodaj komentarz