We Lwowie ma powstać kolejka linowa na Kopiec Unii Lubelskiej

Dawno temu pierwsza na polskich ziemiach kolejka linowa wystartowała we Lwowie. Po ponad 120 latach w mieście znów może pojawić się ten środek transportu. We Lwowie planowana jest budowa kolejki linowej na Kopiec Unii Lubelskiej. Co dziś wiadomo o nadchodzącej atrakcji Lwowa?
 

Pomysł budowy nowej kolejki linowej we Lwowie zrodził się już dość dawno temu. Pierwszy raz ogłoszono go w 1957 roku, ale dopiero teraz władze miejskie dały zielone światło do realizacji celu. Inwestycja ma zostać przygotowana przez pracownię architektoniczną U D G ze Lwowa, która pokazała projekt już pod koniec 2016 roku. Jeśli projekt dojdzie do skutku będzie to pierwsza kolejka linowa na Ukrainie. Cena przejazdu oczywiście nie jest jeszcze znana.

 

Projekt zakłada 10 wagoników kolejki na Kopiec Unii Lubelskiej i około 10-15 pracowników obsługujących kolejkę. Pod uwagę brane jest 5 lokalizacji dolnej stacji – przy skwerze na Wałach w okolicy ul. Podwale, przy ul. Zamkowej, Krzywonosa (ul. Teatyńska), Gonty (ul. Kościelna) lub okolicy Starego Rynku. Przy okazji planowane są remonty ulic w okolicach dolnej stacji kolejki. Pojawiają się również nieśmiałe pomysły o późniejszej rozbudowie kolejki w okolice dzisiejszej ul. Chmielnickiego. Z dostępnych wizualizacji wynika, że planowana jest też przebudowa szczytu kopca wzniesionego by upamiętnić 300. rocznicę porozumienia Polski i Litwy z 1 lipca 1569 roku.

 
biesczady

Jeśli nie cieszy Was pomysł budowy kolejki oddalonej zaledwie o kilka minut od centrum Lwowa to mamy dla was informację, że Kopiec Unii Lubelskiej jest częścią obszaru chronionego przez UNESCO. Realizacja inwestycji może być więc utrudniona, ale nie jest niemożliwa.

 

 

Dodaj komentarz