Jak dojechać do Lwowa? Lwów najlepsze sposoby dojazdu

Jak wrócić ze Lwowa (nie z Lwowa) do Polski? Jeśli nie macie zapewnionej opcji powrotu do domu to w dzisiejszym materiale przyglądamy się większości sposobów na dojazd powrotny ze Lwowa do Polski. Czy warto pojechać busem lub marszrutką, wykorzystać taksówkę a może pociąg ze Lwowa do Przemyśla? Dziś zestawienie wszystkich sposobów powrotnych w rankingu od najgorszego do najlepszego.

 


Autobus z Polski

Autobusy do i ze Lwowa to wyjście tanie ale zdecydowanie nie należące do tych sposobów na dojazd do Lwowa, które można komuś polecić chyba że jedynym kryterium jest cena. Powodów ku temu jest wiele. Podróż autobusem trwa bardzo długo, odbywa się w takiej sobie atmosferze, a w ekstremalnych przypadkach można utknąć na granicy nawet na kilka lub kilkanaście godzin. Odradzamy każdemu.
 


Marszrutka z Szeginie

Marszrutka Medyka Lwów
 
Przejazd marszrutką to zabawa dobra dla tych, którzy uważają że im gorsze warunki na urlopie tym więksi z nich “podróżnicy”. Przejazd marszrutką czyli małym, dusznym, żółtym busem ze Lwowa na granicę w Szeginie trwa blisko 3 godziny i nie ma nic wspólnego z komfortem. Jeśli chcecie jechać w brudnym busie z podpitymi pasażerami i zwiedzić wszystkie okoliczne dziury koło Lwowa – proszę bardzo. Zaletą jest cena nie przekraczająca nawet 20 złotych ale najpierw trzeba dojechać w okolice Metro we Lwowie. Bez sensu.
 


BlaBlaCar do Polski

BlaBlaCar to usługa pozwalająca na uzyskanie naprawdę niewielkiego kosztu powrotu ze Lwowa ale warto pamiątać o gigantycznych kolejkach na granicy z Ukrainą, to raz. A dwa warto pamiętać, że wracać warto jedynie samochodem zarejestrowanym w Polsce, z polskim kierowcą. Kolejki na granicach na przejściach z pasem do odprawy samochodów z EU są znacznie krótsze, niż dla samochodów ukraińskich. To pułapka o której warto pamiętać. Warto też pamiętać, że na przejściach jak Medyka czy Korczowa można stać i po 10 godzin, a przejazd przez mniejsze naokoło mniej, chociaż droga będzie gorsza. Ogólnie rzecz biorąc nie warto pchać się w ten sposób dojazdu o ile to nie jest wasz własny samochód.

 


Bus do Szeginie


 
Przekraczając piesze przejście z Ukrainą gdy już wyjdziecie po ukraińskiej stronie zagadają Was przewoźnicy oferujący przejazd do Lwowa. Jeżdżą też w drugą stronę – ze Lwowa na granicę. Dla Polaka, w ramach wdzięczności, cena biletu na prywatnego busa kurusjącego bez rozkładu jest wyższa niż dla Ukraińca i wynosi około 400 UAH (swoich busiarze kasują mniej).

 

Czas podróży w zależności od korków to około godzina, czasem nieco więcej, czasem nieco mniej jeśli kierowca jeździ szybciej niż przewidują ograniczenia prędkości. Zaletą tego środka podróży jest szybkość i niska cena, wadą konieczność dostania się w miejsce z którego odjeżdża kierowca i to, że na odjazd możemy czekać 5 minut albo i 35 minut, bo odjazd następuje po zapełnieniu się wszystkich miejsc w pojeździe. Oczywiście możemy je wykupić i ruszyć od razu tylko jaki tego sens, skoro tyle samo zapłacimy za taksówkę?

 


BlaBlaCar lub autostop do Szeginie

Pomysł o milion razy lepszy od marszrutki i lepszy od prywatnego busa to umówienie się z kimś za pośrednictwem popularnej platformy. Za pośrednictwem internetowego portalu wprawdzie musimy dostosować się do kierowcy i wybrać na miejsce zbiórki o oczekiwanej porze, dostajemy za to cenę dla lokalsa. Warto jednak pamiętać, że szukając przejazdu do Przemyśla musimy uważać na to, czy faktycznie jest to przejazd przez granicę w Szeginie na której możemy wyjść i minąć korek korzystając z pieszego przejścia z Polską. Dla bardziej hardcorowych podróżników pomysłem jest też przejazd autostopem do Lwowa, może udać się nawet za darmo.

 


Pociąg ze Lwowa do Przemyśla


 
Generalnie rzecz biorąc nie jesteśmy entuzjastami jazdy pociągami i unikamy dojazdów ze Lwowa i do Lwowa pociągiem jak tylko się da. Nie da się jednak ukryć, że w okresie złej pogody lub z bardzo dużym bagażem którego nie chce nam się ciągnąć po pieszym przejściu granicznym powrót pociągiem ze Lwowa nie jest złym pomysłem. Bilet jest nieco droższy od busa czy kupionego z wyprzedzeniem biletu samolotowego, trzeba dojechać na dworzec kolejowy we Lwowie i zdążyć na konkretną godzinę. Ukraiński szerokotorowy pociąg dojeżdża na stację kolejową w Przemyślu. Odprawa paszportowa wciąż jeszcze odbywa się w trakcie jazdy pociągu więc to zaleta. Wadą jest wspomniana już cena oraz BARDZO długi czas jazdy. Pociągiem do Przemyśla jedziemy rozkładowo ponad 2 godziny, a czasem mogą zdarzyć się dodatkowe opóźnienia, zwłaszcza obecnie pociągi potrafią utknąć nawet na kilka godzin.

 

Na szczęście do Polski jadą dość nowe składy, a wkrótce Ukraina ma zbudować ma europejski tor do Lwowa i wtedy pociąg ze Lwowa będzie nieco lepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy jak kupić bilet ukraińskich kolei przez internet.

 


Taksówka do Szeginie

Najlepszy sposób jeśli zostawiliśmy samochód na parkingu w Medyce lub w Przemyślu. Taksówka jest szybsza od śmierdzącej marszrutki czy busa, podróż trwa znacznie krócej niż pociągiem, a dla Polaków na pieszym przejściu zwykle i tak nie ma kolejek. Taksówkarze spodziewają się, że turyści z zachodu dysponują olbrzymimi środkami więc jeśli chodzi o dojazd do granicy życzą sobie więcej od kierowców Ubera lub Bolta. Nie posiadamy numeru do żadnego kierowcy, który jeździ swoim autem do Szeginie. Zwykle robimy tak: jeżdżąc po Lwowie Boltem lub Uberem zagadujemy do każdego z kierowców o to czy jest chętny pojechać na piesze przejście, a jeśli tak to za ile i bierzemy do niego kontakt. Po wykonaniu kilkunastu przejazdów po Lwowie wybieramy kierowce z najlepszym stosunkiem ceny do szybkości przejazdu i jakości samochodu. Uwaga: zwykle od Polaków kierowcy chcą już absurdalne stawki nawet po 300 złotych więc sposób ten się już nie opłaca.

 


Samolot ze Lwowa


 
Uwaga treść tego akapitu jest nieaktualna w 2023 roku. Cywilne loty w przestrzeni powietrznej Ukrainy obecnie się nie odbywają.
 
Jeśli szanujecie swój czas i nie jeździcie do Lwowa własnym autem zostając w mieście przez kilka tygodni to lot do Lwowa i ze Lwowa to jedyne logiczne rozwiązanie. Ceny przelotów do Lwowa rezerwowanych z odpowiednim wyprzedzeniem spadają nawet do 40 złotych za bilet w jedną stronę. Nawet jeśli bilet ze Lwowa ma kosztować 100, 200 czy 300 zł to i tak właśnie ten sposób powrotu ze Lwowa opłaca się najbardziej. Z lotniska we Lwowie dolecimy do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Modlina i Wrocławia. Jeśli drzemie w Was prawdziwy “Janusz” to warto pamiętać, że samolotem można przewieźć “ramę szlugów”, a nie tylko dwie paczki.
 
Poza konkursem jest oczywiście najnormalniejsze wybranie się na parking strzeżony i odebranie własnego samochodu, ale domyślamy się że kierowcy posiadający własne auta właśnie nimi planują wrócić do Lwowa, więc nie interesują ich inne sposoby powrotu do domu.

 

Warto przeczytać również: