Dobre kantory we Lwowie. Kursy walut, gdzie kupić hrywny?

Wielu podróżujących do Lwowa zastanawia się gdzie wymieniać pieniądze jadąc na Ukrainę. Czy hrywny kupić Lwowie czy lepiej wymienić pieniądze w Polsce? Gdzie są najlepsze kantory we Lwowie? Jaki jest kurs ukraińskiej waluty we Lwowie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wyjaśniając kwestię kantorów we Lwowie w 2024 roku.

Gdzie wymienić pieniądze we Lwowie?

W 2024 roku znalezienie hrywny w kantorze w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu nie jest już tak trudne jak jeszcze kilka lat temu ale kursy wciąż nie są przesadnie atrakcyjne. Kantory w Polsce oferują niekorzystny kurs zarówno zakupu jak i sprzedaży hrywien. W rzeczywistości kantory za granicą już na Ukrainie mają kurs często korzystniejszy niż oficjalny kurs międzybankowy wymiany hrywien na złotówki.

Bardzo często jest tak, że przekraczając granicę i sprzedając 100 złotych w ukraińskim kantorze otrzymamy kwotę wyższą, niż wynika to z oficjalnego kursu wymiany.

W lipcu 2024 roku gdy oficjalny kurs to 9,68 zł za 100 UAH, a kursy na granicy pozwolą nam kupić 100 UAH za 9,50 złlub nawet jeszcze mniej. To kurs lepszy nawet od oferowanego przez Revolut.

Wymiana w Polsce nieco bardziej opłaca się przy granicy. Z rozmowy przeprowadzonej z polskimi turystami w recepcji hotelu Citadel Inn wynika, że wymienili oni pieniądze w Przemyślu po kursie prawie tak korzystnym jak kurs we Lwowie. Najlepsze kursy są jednak po przekroczeniu granicy lub już we Lwowie. Znalezienie kantorów w mieście nie jest trudne.

Gdzie są kantory za granicami? Po przekroczeniu granicy w Korczowej znajdziecie je koło stacji benzynowych po prawej stronie. W Medyce za pieszym przejściem są zaraz za granicą. Na każdym kroku. Kantory we Lwowie też znajdują się dosłownie wszędzie.

Kantory we Lwowie

Zwykle wymieniamy pieniądze w kantorze w klubie Split przy Kopernika, w sklepie jubilerskim przy prospekcie Szewczenki, w sklepie monopolowym przy Kopernika, w centrum handlowym Forum Lviv, albo nawet na samym Rynku zaraz na przeciwko Celentano Ristorante. Kursy walut we Lwowie są lepsze niż w Polsce i praktycznie każdy kantor oferuje taki sam kurs wymiany. Różnice przy wymianie 100 złotych wynoszą w granicach od 5 do 10 UAH. Za takie pieniądze szkoda chodzić od kantoru do kantoru w poszukiwaniu najlepszego kursu wymiany złotówki na hrywny i można wymieniać w każdym miejscu.

Dalej od granicy na przykład w Truskawcu czy Drohobyczu również bez problemu można wymieniać złotówki na Ukrainie.

Obecnie ze względu na obowiązującą we Lwowie godzinę policyjną w mieście nie ma kantorów całodobowych, a kantory w okolicy lotniska są tymczasowo zamknięte do momentu w których wrócą połączenia lotnicze do Lwowa. Mniejsza liczba turystów nie znaczy jednak, że we Lwowie nie ma znacznej liczby kantorów. Funkcjonują tak jak zwykle, w dużej liczbie, z tą tylko różnicą że kursy według obowiązujących przepisów nie mogą być wystawione na publiczny widok.

To nie oszustwo tylko obowiązujące na Ukrainie przepisy mające chronić rządzących przed gniewem obywateli, którzy mogliby zobaczyć jak nisko stoi ukraińska waluta nawet nie wchodząc do kantoru.

Kantory we Lwowie znajdziecie na każdym kroku. Kantory są w sklepach spożywczych, sklepach z bielizną, sklepach jubilerskich i sklepach monopolowych. Są nawet w salonach sieci komórkowych. Wszystkie w specjalnie wybudowanych niewielkich pomieszczeniach mieszczących kasjera. Często w jednym budynku są nawet dwa kantory vis-a-vis siebie. Wymieniając pieniądze we Lwowie należy oczywiście zachować podstawowe środki ostrożności, ale oszukiwanie turystów w kantorach nie jest powszechną praktyką.

Zachowajcie minimum rozwagi i nie wymieniajcie pieniędzy w kantorach w szemranych okolicach takich jak bazar Rynek Krakowski i szemrane ulice znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Co ciekawe najlepsze kursy wymiany we Lwowie oferują kantory blisko centrum miasta, a najczęściej nawet w bezpośredniej bliskości Rynku we Lwowie.

Czy na Ukrainę lepiej mieć złotówki czy dolary?

Wiele osób jadących do Lwowa zastanawia się nad tym czy lepiej zabrać ze sobą złotówki czy wymienić je najpierw na euro lub dolary. Owszem, na Ukrainie panuje kult dolara. Większość poważniejszych transakcji takich jak chociażby zakup mieszkania, samochodu czy wręczenie większej łapówki przeprowadza się w amerykańskiej walucie. Ceny chociażby mieszkań podaje się w USD i płaci się w USD. Nic dziwnego – wyobrażacie sobie mieć kilka tysięcy banknotów w portfelu?

Kurs wymiany takiej samej kwoty w dolarach na hrywny będzie lepszy od wymiany tej samej sumy w złotówkach na hrywny. Lepszy o jakąś złotówkę przy wymianie równowartości 100 złotych. Nie warto kupować dolarów w Polsce po to, by wymienić je zaraz za granicą. Do Lwowa bierzcie złotówki. W niektórych miejscach można płacić nawet bezpośrednio w złotówkach. Dolary do Lwowa bierzcie jedynie, jeśli wysłała je ciocia lub wujek z USA :).

Kantor w sklepie monopolowym, ul. Kopernika 28


Po wejściu do sklepu należy udać się na sam koniec pomieszczenia, po prawej stronie mijając ladę z tanią wódką. Kantor jest na samym końcu. Czynny w godzinach otwarcia monopolowego.

 

Kantor w sklepie jubilerskim, prospekt Szewczenki 14 (ul. Akademicka)

Jeden z kantorów w którym zwykle wymieniamy pierwsze pieniądze po przyjeździe samochodem do Lwowa ponieważ na ul. Akademickiej bardzo łatwo zaparkować. Kurs zwykle nie odbiega od lwowskiego standardu. Czasem dostaniemy tu 5 UAH więcej, niż w innych kantorach. Kolejny kantor znajduje się zaraz obok, po tej samej stronie ulicy idąc w stronę Kawiarni Szkockiej.

Kantor w salonie sieci Life, ul. Kniazia Romana 2 (ul. Batorego)

Następny kantor w okolicy centrum Lwowa. Tym razem ulokowany w salonie jednego z popularnych operatorów komórkowych. Ceny czasem nieco gorsze, niż w innych kantorach, ale różnica nie wyniesie więcej, niż 10 UAH.

Kantor na Rynku, Rynek 24

Kantor w samym centrum Lwowa. W Polsce można spodziewać się, że taka lokalizacja sprawi, że kursy nie będą korzystne. We Lwowie jest nieco inaczej. Kursy w żaden sposób nie odbiegają od standardów w mieście. W budynku obok – dosłownie drzwi w drzwi – jest drugi kantor. Można do niego iść, jak będzie kolejka w pierwszym.

Rozpisywanie większej liczby kantorów we Lwowie nie ma żadnego sensu. Kantory we Lwowie są dosłownie na każdej ulicy, dosłownie w każdym możliwym miejscu. Kantor znajdziecie w Forum Lviv, w centrum handlowym Roksolana zaraz koło sklepu Arsen, a nawet w sklepach z damską bielizną przy dawnej ulicy Sykstuska.

 

Polecamy również:

17 komentarzy do “Dobre kantory we Lwowie. Kursy walut, gdzie kupić hrywny?”

 1. Nie prawdą jest że im dalej od granicy kurs jest lepszy. Jest dokładnie odwrotnie. Jade właśnie do Odessy i wymieniam we Lwowie. O kurs warto się targować ponieważ przy większej gotówce różnice są duże. Najlepszy jest zawsze zaraz za granicą

 2. Ten blog (jeszcze) nie jest ani o Odessie, ani o Kijowie czy jakimkolwiek innym miejscu. Jest o Lwowie i jego okolicach. W Złoczowie czy Tarnopolu kursy były dużo lepsze, niż tego samego dnia we Lwowie.

 3. W Odessie praktycznie niemożliwe jest sprzedać złotówki. Tam raczej w grę wchodzi euro lub dolary. Ja mając nawet korony szwedzkie nie za bardzo miałem co zrobić z tym fantem. Także dla wszystkich podrozujacych do Odessy polecam wymianę złotówek we Lwowie :)

 4. A o lotnisku ani słowa. Lądujemy o 3 rano i czym tu zapłacić za taksówkę do hotelu.

 5. Złotówkami albo kartą w Lviv Hotel Taxi albo kartą w Uberze. Informacje na temat kantorów na lotnisku są na stronie – uwaga tu niespodzianka – lotniska

 6. Nie mogę na stronie znaleźć nic na temat kantorów na lotniskach czy możesz podać linka do artykułu.

 7. Przyjadę w nocy do Lwowa na dworzec autobusowy. Czy są tam jakieś kantory całodobowe? Ewentualnie jakie inne całodobowe w samym centrum polecacie? Pozdrawiam

 8. Raczej się znajdą w okolicach, a jak nie to przy Akademickiej. Ogólnie rzecz biorąc jeśli chodzi o takie rzeczy jak taksówka czy coś zaraz po przejeździe to Uber lub Lviv Hotel Taxi i gotówka w pierwszych godzinach nie jest bardzo koniecznie potrzebna. Wiele razy też… płaciliśmy złotówkami :D

 9. Koniec swiata, czlowiek pisze bloga, a tu uwagi i pretensje, ze nie czyta w myslach wszystkich zainteresowanych… Nie moze byc, troche wysilku intelektualnego. Myslenie, wbrew obiegowej opinii nie boli! A jak ladujesz w srodku nocy we Lwowie i bedziesz potrzebowal kasy, to wymien sobie czlowieku troche w Polsce. Jak stracisz na kursie 2 albo 3 zlote, moze nie bedziesz glodowal do konca wyjazdu?
  Btw fajny blog, mnostwo ciekawych i przydatnych informacji ;) Pozdrawiam

 10. Dwa dni temu (10.04.18) przy Grodzkiej w Krakowie Hrywna zakupiona po 13zł, co dziwne kurs w ten dzień wychodził na 13,05zł.
  Fajny blog, artykuły przydatne, za miesiąc się wybieram do Lwowa i dobrze, że jest coś takiego w internetach.

  Pozdrawiam

 11. Niesamowicie dobry kurs! Zwłaszcza biorąc pod uwagę że w Galerii Krakowskiej i innych centrach handlowych w kantorze liczą sobie zwykle w granicach 17-19 zł

 12. w Katowicach hrywna cały czas w porównywalnych cenach. Aktualnie 13,30 zł/100 UAH (www.kantoreuropa.pl). Czy przy takiej cenie nadal bardziej korzystna jest wymiana we Lwowie? Pozdr.

Możliwość komentowania została wyłączona.