Piesze przejście graniczne z Ukrainą. Medyka porady

Wielokrotnie pisaliśmy już o wyjeździe na Ukrainę samochodem ale specjalnie na potrzeby tego tekstu wybraliśmy się do Lwowa pieszo przekraczając przejście graniczne z Ukrainą w Medyce. Jak wygląda przekraczanie granicy pieszo w Medyce? Jakie jest piesze przejście graniczne z Ukrainę? Oto porady dotyczące przejścia granicy na piechotę.

 • Jak przejść pieszo przez granicę z Ukrainą?
 • Porady dotyczące dojazdu do Lwowa
 • Ceny busów z granicy w Medyce


Granica w Medyce – wprowadzenie

Przekraczanie granicy z Ukrainą na piechotę jest znacznie łatwiejsze od wyjazdu samochodem. Przed wyjazdem nie trzeba kompletować dokumentów takich jak zielona karta czy notarialnie poświadczona umowa użyczenia samochodu w wypadku aut nie należących do kierowcy lub wziętych w leasing. Wystarczy tylko podjechać na przejście i… iść.

Dojazd do pieszego przejścia granicznego w Medyce jest dość łatwy. Wjeżdżamy na skrajnie lewy pas prowadzący do przejścia samochodowego, a następnie skręcamy w lewo tuż przed betonowymi barierami odgradzającymi pasy prowadzące z i do granicy. Jadąc trzeba czasem uważać na jadące “pod prąd” pojazdy Straży Granicznej. Po skręcie w lewo skręcamy w prawo i tu możemy zostawić samochód na jednym z parkingów. Koszt parkingu strzeżonego w Medyce to w granicach 10 złotych za dobę.

Następnie stojąc twarzą na wprost Biedronki kierujemy się w lewą stronę na ścieżkę prowadzącą do przejścia. Nie ma po co udawać się w stronę pętli z przystankiem i sklepu Biedronka, no chyba, że chcecie wybrać gotówkę ze stojącego pod sklepem bankomatu sieci Euronet. Z Przemyśla do Medyki jeździ bus za 2 złote chociaż lepiej dojechać po prostu taksówką.

Przy ścieżce do pieszego przejścia ustawiają się też mrówki sprzedające tanią wódkę i papierosy. Jeśli myślicie o zrobieniu tu zakupów to musicie liczyć się z tym, że zwykle nie są tu dostępne żadne wyszukane alkohole lub droższe papierosy Sobranie.


Granica w Medyce – przejście na piechotę

Kierujemy się na przejście w Medyce lekko pod górkę i wchodzimy do terminala zwykle zapełnionego ludźmi. Przed drzwiami czeka na nas kolejka, ale na szczęście jest to jedyna kolejka, którą należy zaliczyć. Potem od razu – mimo protestów stojących w kolejce po lewej stronie – trzymamy się prawej strony i korytarza dla osób posiadających paszporty Unii Europejskiej.

Po prawej znajduje się stanowisko do obsługi takich paszportów, ale jeśli jest nieczynne i nikogo w nim nie ma – po prostu przechodzimy do przodu i zatrzymujemy się na wysokości celnika kontrolującego paszporty po lewej stronie. Nawet jeśli kolejka w “All Passports” jest duża dajemy mu paszport. Pstryk i już możemy iść dalej powodując zawistne spojrzenia u oczekujących po lewej stronie.

Następnie czeka nas długi spacer po przejściu granicznym dlatego nie polecamy pieszego przekraczania w zimne noce, ulewy czy zimą. Kierujemy się do kontroli paszportowej po ukraińskiej stronie granicy. Nie ma tu żołnierza od którego otrzymamy słynną karteczkę. Podchodzimy do kontroli paszportowej, przekazujemy paszport. Pik, pik, pieczątka wbita w paszport i… To już wszystko. Przy dobrych układach cała procedura powinna zamknąć się w 10-15 minutach.

Nie dotyczy weekendów majowych, okresów przedświątecznych czy długich weekendów, wtedy na powrót możecie czekać nawet i kilka godzin. Jeszcze raz przypominamy – nie zważajcie na krzyczących “jest jedna kolejka”. Kolejki po polskiej stronie są dwie. Procedura przejścia do Polski nie jest dużo trudniejsza. Trzymamy się lewej strony dla osób z paszportami Unii Europejskiej. Trzeba liczyć się z kontrolą bagażu przez polskich celników.


Granica w Medyce – po przejściu na Ukrainę

Przechodząc w stronę sklepów (a nawet zakładu fryzjerskiego) po ukraińskiej stronie prawdopodobnie napotkacie kierowców busów, którzy zaproponują Wam dojazd do Lwowa. Przejazd prywatnym busem z granicy w Medyce do Lwowa kosztuje od 100 do 150 złotych. Możecie czekać na to, by skompletowała się ekipa jadąca do Lwowa (wtedy wychodzi w granicach 30-40 zł od osoby), albo po prostu dać kierowcy stówę. To i tak taniej, niż dojazd samochodem z dużym, paliwożernym silnikiem.

Prywatne busy kończą swój bieg zwykle w okolicy dworca Lwów Główny chyba że dogadacie się inaczej. Stamtąd do centrum podjedziecie taksówką lub Uberem za około 50 UAH. Wracając ze Lwowa możecie dogadać się z kierowcą busa lub pogadać z taksówkarzami i kierowcami Ubera. Dojazd taksówką powinien zamknąć się w okolicach 1500 UAH.

Po przekroczeniu przejścia granicznego w sklepikach przy granicy można kupić startery ukraińskich sieci komórkowych oraz doładowania w formie nieco już archaicznych kart-zdrapek. Warto zaopatrzyć się w internet mobilny już na granicy bowiem stawki połączeń i transferu danych z polskich sieci po prostu powalają na kolana.

Do Lwowa można podjechać też publicznym transportem. Tak zwaną marszrutką czyli małym, żółtym autobusikiem w często agonalnym stanie technicznym. Koszt w granicach 7 złotych ale tego rodzaju transportu nie polecamy nawet najgorszemu wrogowi – stąd dowiecie się dlaczego nie jechać marszrutką. Szybko jadący bus prywatny jadąc pokona 80 kilometrów w czasie nieco ponad godziny, czasem schodzi nieco dłużej ale nigdy tak długo jak w marszrutkach.

Można też pomyśleć o wynajmie taksówki, która będzie czekać na Was na przejściu. Koszt to zaledwie 120-150 zł, a macie pewność, że pojedziecie od razu. Przed wycieczką do Lwowa warto sprawdzić listę najczęstszych pytań o wyjazdy do Lwowa oraz przeczytać nasz krótki przewodnik Lwów dla każdego.


Ważne informacje:

 • Po polskiej stronie funkcjonuje osobne okienko dla posiadaczy paszportów UE po polskiej stronie
 • Po ukraińskiej stronie nie ma specjalnego przejścia dla posiadaczy paszportów UE
 • Zwykle kolejki na pieszym przejściu są krótkie

Polecamy również:

15 komentarzy do “Piesze przejście graniczne z Ukrainą. Medyka porady”

 1. Cześć,
  Podobno od października/września 2017r. Marszrutki nie dojeżdżają już do centrum Lwowa? Taki stan rzeczy utrzymuje się nadal?
  Orientuje się gdzie w takim razie jest koniec trasy?

 2. Nie wiemy bo nimi nie jeździmy :). Normalny bus z granicy kosztuje 14 zł więcej i jedzie połowę szybciej. Ale z tego co piszą na internecie to tak.

 3. Nie opisujemy tzw “marszrutek” na stronie i nikomu nie polecamy jazdy nimi, więc rozkładów też nie podajemy :)

 4. W tym wypadku chodzi mi o normalny autobus o którym wspomnieliście w poście wyżej (cena 14 zl) ;). Orientujecie się jak wygląda ich rozkład?
  Dzięki za pomoc! ;)

 5. Tak jak w tekście – one nie mają rozkładów, działają według uznania właścicieli. Kierowcy wyruszają jak się zbierze odpowiednia liczba pasażerów no albo ktoś wykupi wszystkie bilety na podróż do Lwowa.

 6. Jak daleko idzie się na przejściu na piechotę, czy to 15 minut czy dłużej, chcemy przejść z 3 małych dzieci 5-7 lat. Sam też jakoś maszerowac daleki nie mogę bo chwilowo poruszam się o kulach. Czy lepiej autem jechać na mniej oblegane przejście?

 7. Od najbliższego parkingu to około kilometr drogi piechotą pod górę także jest kawałek. Do Lwowa lepiej nie jeździć z dziećmi. Zimą ze względu m.in. na krzywe chodniki, a ogólnie ze względu na nieco inną florę bakteryjną (dużo ludzi jadących pierwszy raz ma przez kilka dni biegunkę), problemy z higienicznymi warunkami zwłaszcza na stacjach benzynowych i w tańszych lokalach., a już zwłaszcza nie w obecnej sytuacji szalejącej odry. Od początku roku zanotowano ponad 300 zachorowań w samym Lwowie.

 8. Obecnie jest też problem z grypą (w szkołach w tym tygodniu zawieszono zajęcia lekcyjne z powodu choroby). Do Lwowa lepiej latem.

 9. Byłem 25 luty kierowca wysadził wszystkich gdzies na przedmiesciu , na szczescie były tam taksowki i za 100tych ichnych hr. dojechalismy pod pkp czyli ‘waksał’ z powrotem do granicy jest taki węzeł marszrutek naprzeciwko wielkiego centru handlowego Metro.

 10. Lwów jest tak cudownym miastem ,że zawsze można tam pojechać.
  Z Krakowa najlepiej wsiąść w pociąg InterCity “USTRONIE” odjeżdżający o 8.23 /rozkład do 9 czerwca 2018/ pociąg dojeżdża do Przemyśla o 12.06 cena biletu normalnego 45 zł wykupionego 30 dni wcześniej 38.50 zł. Z Przemyśla pojedziemy dziennym pociągiem ” INTERCITY PLUS relacji Przemyśl Główny-Kijev przez Lwów odjazd z Przemyśla 13.10 czasu polskiego we Lwowie 16.02 czasu ukraińskiego lub 15.45 z Przemyśla o 18.38 we Lwowie cena biletu uzależniona jest od kursu euro, które PKP ciągle zawyża koszt ok. 25-27 zł w jedną stronę. Nie trzeba stać godzinami na granicy gdyż kontrola odbywa się w czasie jazdy pociągu.

Możliwość komentowania została wyłączona.