Gdzie jest pchli targ we Lwowie? Gdzie targ staroci?

Przyjeżdżając do Lwowa wiele osób szuka unikatowych pamiątek w tym polskich pocztówek, książek czy listów ze Lwowa. Takich rzeczy nie można kupić w standardowych sklepach z pamiątkami ale można je nabyć na pchlim targu. Gdzie jest pchli targ we Lwowie? Gdzie i kiedy jest targ staroci we Lwowie?

Szykując się do wyjazdu do Lwowa nie sposób nie trafić na informacje o dwóch odbywających się tu targach staroci. W przeciwieństwie do słynnego targu staroci w Krakowie pod Halą Targową we Lwowie pchli targ jest organizowany codziennie i to nie jeden, a dwa. Gdzie jest pchli targ we Lwowie?

Pchli targ przy Podwalu

We Lwowie działają dwa słynne targi staroci. Naszym ulubionym jest ten przy Podwalu znajdujący się w niewielkiej odległości od kościoła Bożego Ciała w okolicy dużego przystanku lwowskiej komunikacji miejskiej. Targ staroci przy Podwalu we Lwowie oddalony jest od Rynku o około 2 minuty spaceru.

Na targu królują stare książki, zdjęcia i pocztówki z polskiego Lwowa, a także płyty winylowe z czasów ZSRR, ordery w tym ordery i pamiątki związane z ukraińskim nacjonalizmem czy też ordery i pocztówki nazistowskie, a także wszelkie inne rzeczy które można kupić na targu staroci jak zabawki, stare aparaty, kasety, monety, lalki czy świeczniki.

Ta giełda staroci nazywana jest też czasem pchlim targiem “bukinistów” z powodu tego, że sprzedający rozstawiają swoje stragany wokół pomnika jednego z pierwszych drukarzy Iwana Fedorowa, pochodzącego z Moskwy absolwenta Akademii Krakowskiej zmarłego we Rzeczpospolitej we Lwowie w 1583 roku.

Pchli targ Wernisaż

Stałym targiem staroci również odbywającym się codziennie, chociaż starocie nie stanowią tu większości asortymentu, jest targ staroci zwany Wernisaż znajdujący się bezpośrednio obok gmachu Teatru Skarbkowskiego oraz w pobliżu Teatru Wielkiego znanego obecnie jako opera we Lwowie.

Tutaj na straganach znajdziemy przede wszystkim wyroby rzemieślnicze takie jak obrusy, narzuty czy serwetki, wątpliwej wartości artystycznej obrazy, a także prawosławne ikony, szachy, drewniane instrumenty, matrioszki, a także pamiątki takie jak magnesy czy kubki.

Pamiątki z motywami patriotycznymi i nacjonalistycznymi

Wśród motywów pojawiających się wśród pamiątek na straganach na pchlim targu Wernisaż są oczywiście pamiątki ze zbrodniczą organizacją UPA oraz jej przedstawicielami takimi jak Stepan Bandera czy Roman Szuchewycz, a także charakterystyczne pamiątki z symbolami ukraińskiej SS Galicja w kształcie żółtego lwa na niebieskiej tarczy widocznego na zdjęciu straganu poniżej.

Gdzie jest pchli targ we Lwowie? Podsumowanie

Dwie interesujące turystów giełdy staroci znajdują się w spacerowej odległości od Rynku we Lwowie. Stragany na obydwu działają niezależnie od tego czy ogłoszony jest alarm przeciwlotniczy czy nie. Oczywiście nie działają w trakcie trwania nocnej godziny policyjnej. Za pamiątki na straganach płacimy gotówką (można płacić w złotówkach ale się to nie opłaca). Ceny, ze względu na brak polskich turystów, są obecnie dosyć korzystne.

Warto jednak pamiętać, że wybierając się na pchli targ we Lwowie możemy natknąć się na oszustwa polegające na sprzedaży podrabianych polskich pamiątek. Obecnie jest ich mniej niż zwykle, ale również się zdarzają. Dokonując zakupów wybierajmy więc tylko takie przedmioty co do których oryginalności jesteśmy w stu procentach przekonani.

Polecamy również: