Czy Wigilia i Boże Narodzenie to to samo? Czy jest różnica?

W okresie świątecznym wiele osób używa terminów “Wigilia” i “Boże Narodzenie” zamiennie. Czy to błąd? Czy Wigilia jest tym samym co Boże Narodzenie? Co to jest Wigilia? Co to jest Boże Narodzenie? Jaka jest różnica? Sprawdźmy czy to to samo!

W tradycji chrześcijańskiej, Wigilia to nazwa wieczoru poprzedzającego główne obchody danego święta. W przypadku wigilii Bożego Narodzenia jest to wieczór, gdy polskie rodziny zbierają się przy wigilijnym stole. Wigilia jest bardzo istotnym wydarzeniem i dniem kończącym okres adwentu.

Warto zauważyć, że tradycja Wigilii, czy to Bożego Narodzenia czy innej, ma swoje korzenie w żydowskiej rachubie czasu, w której zmierzch oznacza początek nowego dnia. Dlatego wieczór Wigilii jest czasem, gdy rozpoczynają się obchody Bożego Narodzenia, który przypada na 25 grudnia.

Boże Narodzenie wypadające 25 grudnia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. To dzień, który jest centralnym punktem chrześcijańskiego kalendarza liturgicznego, ponieważ symbolizuje narodzenie Zbawiciela. Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest jednak zupełnie innym dniem i nie jest świętem. Jest po prostu Wigilią. Boże Narodzenie rozpoczyna się 25 grudnia.

Podsumowanie: czy Wigilia i Boże Narodzenie to to samo? Nie! Wigilia i Boże Narodzenie są dwoma odrębnymi momentami w okresie świątecznym. Wigilia świąt Bożego Narodzenia wypadająca 24 grudnia to wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, który rozpoczyna świętowanie narodzin Jezusa. Boże Narodzenie to za to właściwe święto, kiedy to wierzący świętują narodziny swojego zbawiciela. Święto Bożego Narodzenia 25 grudnia jest więc dniem ważniejszym i prawdziwym świętem.

Polecamy również: