Kawiarnia jak Harry Potter w Krakowie. Tak wygląda Dziórawy Kocioł

Na samym Starym Mieście w Krakowie kawiarni wartych uwagi (i tych które nie są tylko pod bogatych turystów) nie ma zbyt wielu. Jedną z ciekawszych propozycji jest więc kawiarnia w stylu Harrego Pottera – Dziórawy Kocioł przy ul. Grodzkiej 50/1. Jak wygląda kawiarnia w stylu książki Harry Potter w Krakowie? Jakie są ceny i menu? Czy jest w nim kremowe piwo? Przypominamy – błąd w nazwie jest zamierzony – nie miało być Dziurawy Kocioł

 


Dziórawy Kocioł – lokalizacja

Przechadzając się po Rynku i przylegających do niego uliczkach zwykle da się trafić albo do sieciówki albo do lokali w których stosunek ceny do jakości jest co najwyżej mierny i potrafią one uzyskiwać niewyobrażalnie więc niskie noty w opiniach Google. Poza kilkoma wyjątkami takimi jak m.in. Nowa Prowincja, Cafe Camelot czy Charlotte prawie nie ma ciekawych kawiarni w okolicy Rynku.

 
Kawałek od Rynku przy ul. Grodzkiej 50 znajduje się bardzo popularna i szeroko opisywana kawiarnia dla fanów Harry’ego Pottera. W przeciwieństwie do większości ta nie znajduje się ani na parterze, ani na piętrze tylko w piwnicach. Jak znaczna część klubów i pubów na Starym Mieście.

 

Do lokalu wchodzi się przez korytarz w budynku nieopodal kościoła św. Piotra i Pawła, w wejściu znajdziecie kartkę z nazwą kawiarni i sowę. W kawiarni położonej w piwnicy jest ciemno, niektóre stoliki są dość małe i mogą wystąpić problemy z zasięgiem komórkowym z tego też powodu lokal nie za bardzo nadaje się do pracy z laptopem, ale całkowicie poza zasięgiem nie zostaniecie – działa tu darmowe WiFi.

 


Dziórawy Kocioł – klimat


 
Na kawiarnię w klimatach Harry’ego Pottera składają się dwie niewielkie sale i sala z barem i sklepikiem. Naszym zdaniem ciekawsza jest sala z kominkiem po lewej stronie. Wystrój spodoba się fanom Harry’ego Pottera jednak osoby, którym znane są inne miejscówki stylizowane na książkowo-filmowy klimat mogą być nieco zawiedzione.
 

Kawiarnia w Krakowie nie jest zła chociaż sposób podawania pozycji zamawianych z karty nie jest aż tak fantazyjny jak w Always Coffee w Wietnamie i Platform 1094 w Singapurze. Krakowskiemu wystrojowi daleko od klimatu panującego w The Cauldron Magical Pub w Nowym Jorku.

 

 

Żartobliwe menu lokalu, potrtery czarodziejów, “magiczny” sklepik, niektóre elementy wystroju – to może się spodobać bo tematycznych lokali wciąż w Polsce jest dość niewiele.
 

Uwaga – ze względu na to, że w lokalu jest mało miejsca więc w weekendy bywa, że trzeba… stać w kolejce po miejsce (podobnie jak do Charlotte). Stanie w kolejce po miejsce w kawiarni czy restauracji o ile nie jest to coś pokroju Cafe Florian czy Cafe Central uważamy za dość… egzotyczną rozrywkę i raczej jej nie polecamy. No chyba, że dają kawę za darmo. W kawiarni Dziórawy Kocioł kawy za darmo nie ma ale drogo nie jest.

 


Dziórawy Kocioł – ceny i menu

kawiarnia harry potter krakow
 
Atrakcją lokalu jest popularne Kremowe Piwo. To serwowane jest w licznych lokalach w klimacie Harry’ego Pottera i dostępne również do kupienia w wersji butelkowanej. W krakowskiej kawiarni przygotowane jest według indywidualnego przepisu opracowanego przez właścicieli. Cena 13 zł. Sok dyniowy za 12 zł, gorąca czekolada po 13, desery w okolicach 16 zł, ciasta od 8,9 zł do 13,9 zł. Cena z groszami, jak w supermarkecie, trzeba przyznać – zabieg dziwny.

 
W menu także “eliksiry” czyli bezalkoholowe koktajle w granicach 16 zł, kawy po 11-15 zł. Poza tym standardowo – herbaty po 10 zł, napoje gazowane i soki po 6 zł, koktajle owocowo-warzywne po 16 zł. W karcie również kanapki, pierożki czy tarta z boczkiem (nie drożej niż 14 zł). Czegoś brakuje?
 

 
Premiera pierwszej książki “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” miała miejsce w 1997 roku, premiera “Harry Potter i Insygnia Śmierci” miała miejsce w lipcu 2007 roku, filmy wydawano w latach 2001-2011. Oznacza to, że większość osób które pamięta je z dzieciństwa. Dziwi więc to, że w kawiarni Dziórawy Kocioł nie ma alkoholu pod żadną postacią. To wada.

 

 

Kawiarnia nie ma koncesji więc nie ma tu likierów, piwa, wina, nic mocniejszego. To że nie ma alkoholu dziwi tym bardziej, że podczas naszych wizyt zdecydowaną większość osób w lokalu stanowiły osoby dorastające wraz z publikacją kolejnych książek popularnej niegdyś serii, osoby już dawno dorosłe i pełnoletnie, które obok słodkości z chęcią napiłyby się prawdziwego piwa.

 

 

Do wad lokalu należy zaliczyć również samoobsługę, są w Krakowie tańsze miejsca z pełną obsługą kelnerską. Jeśli chcemy coś zamówić musimy wystać swoje przy barze. Zabieg niestety częsty w niektórych miejscach w centrum. Na szczęście zamówienia są przynoszone do stolików i da się płacić kartą.

 
Do zalet stylizowanej kawiarni musimy jednak zaliczyć jakość serwowanych napojów i deserów. W kawiarni nie jest przesadnie drogo, porcje są sporych rozmiarów, a ciasta naprawdę smaczne. Jeśli mielibyśmy oceniać miejsce przez pryzmat stylizacji na klimat Harry’ego Pottera to są na świecie lepsze kawiarnie tego typu oraz fajniej stylizowane lokale tematyczne (niekoniecznie tylko Harry-Potterowe). Z drugiej jednak strony lokal broni się skromnym ale naprawdę udanym menu z mankamentem w postaci braku %. Miłym akcentem jest wybór gier planszowych.

 


Dziórawy Kocioł – podsumowanie


 

Słynna kawiarnia jak z Harry’ego Pottera w Krakowie jest zapewne ciekawym miejscem dla fanów serii książek, filmów i gier. Dziórawy Kocioł spodoba się tym, którzy dorastali wraz z publikowanymi i tłumaczonymi książkami, spodoba się pokoleniu obecnych 25-35-latków wracających do czasów wczesnego dzieciństwa. Jeśli nie interesuje Was Harry Potter to i tak można tu przyjść by zobaczyć “o co kaman” bo to jedna z bardziej popularnych i częściej opisywanych kawiarni w Krakowie.
 
Kawiarnia Dziórawy Kocioł przy jednej z najpopularniejszych ulic w Krakowie czynna jest codziennie od 9:00 do 22:00.

 

Polecamy również: