Wieża ratuszowa Kraków punkt widokowy. Cennik biletów

Ratusz dużego europejskiego miasta zwykle kojarzy się z okazałym ratuszem zdobiącym główny plac miejski. W Krakowie ratusz kiedyś stał. Niestety, najpierw rozebrano oryginalną budowlę, a po wojnie to co wzniesiono później wokół wieży. Została tylko ona – gotycka wieża ratuszowa w Krakowie. Dziś to dostępny do zwiedzania punkt widokowy w Krakowie. Ile kosztuje zwiedzanie wieży krakowskiego ratusza? Jaki jest widok z wieży? Dziś o tym.

 

Wieża ratuszowa na Rynku w Krakowie jest w gruncie rzeczy dość smutnym obiektem. Smutnym bowiem przypomina czasy gdy na Rynku stał po pierwsze ratusz zburzony w 1820 roku, a po drugie – zbudzony już później – neogotycki odwach ratuszowy. Po obydwu budowlach pozostają już tylko wspomnienia i stare zdjęcia.

 


Krótka historia wieży ratuszowej w Krakowie

Widok krakowskiego ratusza według rysunku Karola Balickiego z 1851 roku. Rysunek dostępny w Domenie Publicznej
Widok krakowskiego ratusza według rysunku Karola Balickiego z 1851 roku. Rysunek dostępny w Domenie Publicznej

Odwach zbudowany w 1782 roku był w 1918 roku jednym z symboli odzyskania niepodległości przez Kraków. Przez lata aż do 1934 roku przy ratuszowym odwachu odbywała się uroczysta zmiana warty będąca pamiątką po przekazaniu władzy nad Krakowem w ręce polaków w dniu 31 października 1918 roku. Podczas II wojny odwach był wykorzystywany przez niemieckich żołnierzy, zburzono go w 1946 roku. Na Rynku pozostała więc już tylko wieża będąca niemym świadkiem dawnych czasów.
 
Podobnie jak ratusz na Rynku we Lwowie tak i odwach w Krakowie dla wielu mieszkańców był symbolem obcej władzy i lat okupacji. Stąd nienawiść do budynku. Żywa nawet w latach 30-tych na przykład w “Zwięzłym przewodniku po Krakowie”.

 

 

Murowany ratusz w Krakowie wzniesiono już w czasach Kazimierza Wielkiego. Budowla została ukończona w 1383 roku. Wieża pierwotnego ratusza kilkukrotnie ulegała uszkodzeniom w tym poważnym uszkodzeniom po uderzeniu pioruna w 1680 roku. Remont pod kierownictwem Piotra Bebera trwać miał 6 lat. Wieżę odbudowano ale porzucając kilka rozwiązań sprzed pożaru.

 

Wykonana wtedy nadbudowa wieży nie przetrwała zbyt wielu lat. Według książki Wieża dawnego ratusza na rynku krakowskim już w 1783 roku rozebrano hełm wieży, rok później przygotowano nowy hełm, skromniejszy w swoim kształcie. Wnętrze wieży skrywało niegdyś skarbiec, kaplicę ratuszową. Schody po których wchodzi się na wieżę funkcjonują do dziś w swoim pierwotnym, średniowiecznym kształcie.

 
wieża ratusza w Krakowie
 

W stronie zachodniej Rynku stoi również wieża pozostała po zburzeniu Ratusza w r. 1820. Ratusz w stylu gotyckim stał w kierunku ul. Szewskiej i tworzył czworobok. Przed wieżą królowie Polscy odbierali hołd lenników a między innymi i od książąt pruskich. Z tej wieży miejski trębacz wygłaszał na cztery strony miasta pieść “Boga Rodzica”, a trębacze na innych basztach umieszczeni, wtórowali jej, zagrzewając do męstwa i obrony – wyjaśnia Ilustrowany przewodnik po Krakowie z 1932 roku

 

W zasypanej dziś piwnicy, która znajdowała się pod sąsiednim Ratuszem mieściły się więzienia i sala tortur. Do wieży ratuszowej dobudowali Austryjacy odwach, nazwany dzisiaj wartą główną – kontynuuje przewodnik

 

 

Krakowska wieża ratuszowa ma 70 metrów wysokości i jest jednym z ciekawych punktów widokowych w Krakowie. Wieża odchylona jest od pionu o 55 centymetrów. Przed wejściem do budynku wieży ratuszowej – podobnie jak we Lwowie – spoczywają dwa kamienne lwy z pałacu Morstinów w Pławowicach. Te w Krakowie są jednak dużo brzydsze.

 
Do punktu widokowego na wieży prowadzi 110 kamiennych schodów. Klatka schodowa krakowskiego ratusza nie należy do najwygodniejszych. Kamienne schody często różnią się od siebie rozmiarem, a same schody są często bardzo, bardzo wysokie. Wysokość schodów na klatce schodowej krakowskiej wieży ratuszowej to od 28 do 41 cm!

 

 

Osobom które mają problemy z chodzeniem czy słabą kondycję polecamy przejście się na inne punkty widokowe w Krakowie. Na schodach jest wąsko. Pomocą w pokonaniu drogi na wieżę mogą być łańcuchy zwisające ze ścian, ale nie jest to droga łatwa.

 

Podczas wspinania się na wieżę można zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia ratuszowej wieży i znajdujące się tam wystawy. Na samej górze zaś widzimy mechanizm zegara wieży krakowskiego ratusza. Dziś zegar jest sterowany radiowo i zawsze wskazuje dokładny czas. Z góry piękny widok na krakowski smog, Rynek i Wawel.

 

 

W budynku wieży ratuszowej działa oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działa również kawiarnia Ratuszowa ale podobnie jak wiele innych kawiarni w Rynku nie może poszczycić się zbyt wysokimi ocenami wśród odwiedzających. Funkcjonuje tu też scena pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego.

 


Wieża ratuszowa w Krakowie – cennik


 
Wieża ratuszowa w Krakowie mieści się pod adresem Rynek Główny 1. By tu trafić raczej nie potrzeba zbyt rozbudowanych wskazówek dojazdu. Możliwe jest zwiedzanie wieży, która stanowi ciekawy punkt widokowy z widokiem na Wawel czy płytę Rynku i kościół Mariacki. Godziny otwarcia wieży ratusza to od 10:30 do 18:00 w sezonie letnim czyli od kwietnia do października oraz od 11:00 do 17:00 w sezonie zimowym czyli w listopadzie i grudniu. Ostatni odwiedzający wpuszczani się na 30 minut przed zamknięciem obiektu.

 

Cennik biletów na wieżę ratusza zaskakuje dosyć wysokimi cenami. Zwiedzanie wieży ratusza w Krakowie nie jest tanie. Cennik przedstawia się następująco: bilet normalny kosztuje 18 złotych, ulgowy 14 złotych, rodzinny 36 zł.

 

Polecamy również:

 


 

Źródła m.in.: Wieża dawnego ratusza na Rynku Krakowskim, Stanisław Tomkowicz, 1932; Najnowszy zwięzły przewodnik po Krakowie, Józef Trepka, 1934; Ilustrowany przewodnik po Krakowie, 1932
 

Dodaj komentarz