Boże Narodzenie na Ukrainie w przyszłości będzie obchodzone w grudniu?

Do tej pory polecaliśmy wyjazd do Lwowa w okresie rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia zamiast na Sylwestra. Mimo ustanowienia w 2017 roku 25 grudnia dniem wolnym na Ukrainie większość sklepów i restauracji była czynna w “nasze” święta bowiem wierni kościoła prawosławnego obchodzą Boże Narodzenie później. Na Ukrainie zapytano o hipotetyczną możliwość świętowania wtedy, gdy reszta świata. Lwów opowiedział się za.

 

Jak informuje serwis portal.lviv.ua we Lwowie przeprowadzono ankietę na temat przeniesienia świąt Bożego Narodzenia ze stycznia na grudzień, tak jak w Kościele rzymskokatolickim. 70% pytanych mieszkańców Lwowa poparło pomysł.
 
Zebraliśmy 30 000 podpisów lwowian, którzy gotowi są świętować Boże Narodzenie 25 grudnia, a wigilię 24 grudnia – mówi cytowana przez portal.lviv.ua radna Julia Gwozdowicz z Ukraińskiej Partii Galicyjskiej
 
Kilka dni temu zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy w rozmowie z dziennikarzami ukraińskiego oddziału BBC stwierdził, że ukraiński kościół nie sprzeciwia się zmianie kalendarza świąt, ale na stosowne zmiany jest jeszcze za wcześnie ze względu na niewystarczające poparcie społeczne pomysłu.
 
Rozmawiając z kierowcami Ubera czy Boleta z którymi wielokrotnie jeździliśmy w rzymskokatolicką wigilię wynika, że pomysł świętowania wtedy gdy kościół rzymskokatolicki mógłby się przyjąć. Z perspektywy turystów wyjeżdżających na Ukrainę na święta przeniesienie ukraińskich świąt na grudzień będzie niewątpliwie oznaczać wzrost cen oraz grudniowego ruchu turystycznego we Lwowie.

 


 

Polecamy również: