Kiedy pojawiają się sinice? Kiedy sinice w Bałtyku i jeziorach?

Kiedy pojawiają się sinice? Kiedy sinice w Bałtyku i jeziorach?

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu kąpielowego w morzu Bałtyckim w Polsce oraz w najróżniejszych jeziorach w naszym kraju wczasowicze obawiają się sinic. Wiele osób zastanawia się co to są sinice w morzu lub w jeziorze. Czy sinice są groźne? Czy są sinice w Bałtyku?

 

Jeśli zastanawialiście się czym są sinice to są to niewielkie samożywne organizmy niegdyś uznawane za bakterie. Podobnie jak rośliny sinice są w stanie pożywić się wytworzonymi przez siebie związkami organicznymi powstałymi w procesie fotosyntezy.
 
Skąd się biorą sinice i dlaczego są groźne? Sinice pojawiają się w spokojnych i ciepłych wodach dlatego zwykle pojawiają się w Bałtyku i jeziorach w okolicy wakacyjnej.
 
Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sinic są związki i substancje, które wpadają do Bałtyku i polskich jezior wraz z wodą spływającą na przykład z pól uprawnych.
 
Rozwojowi sinic sprzyjają związki fosforu oraz związki azotu. Gdy wystąpią sprzyjające warunki sinic zaczyna być zbyt wiele i dochodzi do tak zwanego zakwitu sinic. Dlaczego jest to niebezpieczne?

 
Sinice wydzielają trujące toksyny tak zwane toksyny sinicowe szkodliwe zarówno w czasie kąpieli jak i przypadkowego wypicia wody z sinicami.
 
Toksyny sinicowe mogą niszczyć układ nerwowy, wątrobę lub powodować niekorzystne alergiczne zmiany skórne takie jak na przykład rumień dlatego kąpiel w wodzie z sinicami jest zabroniona.
 
Kąpiel w wodzie z sinicami morze skończyć się również poważnym zatruciem. Do wypadków śmiertelnych po kąpieli w wodzie z sinicami nie dochodzi zbyt często, ale w ekstremalnym przypadku osoby ze skłonnością do alergii i słabym organizmem również i do tego może dojść.
 
Kiedy występują sinice w Bałtyku i w jeziorach w Polsce? Najbardziej sprzyjające warunki do wykwitów sinic w Bałtyku to okres na przełomie czerwca i lipca. Wówczas temperatura wody jest dość wysoka, a brak wiatru i silnych prądów sprawia, że dochodzi do wykwitów sinic. Sinice mogą też zepsuć wypoczynek nad jeziorem.

 
Polecamy również: