15 ciekawych miejsc w okolicach Katowic. Atrakcje na jednodniową wycieczkę

Górnośląska metropolia obfituje w różne atrakcje i zabytki ale jeśli ktoś chce ruszyć się z Katowic na jednodniową wycieczkę to mamy dla niego kilka propozycji. Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku i w okolicy? Gdzie pojechać na jednodniową wycieczkę z Katowic? Oto nasze propozycje. Gdzie warto pojechać na jeden dzień? Ograniczamy się do 100 kilometrów od Katowic!

 


Pszczyna


 
Pierwszą propozycją miejsca na jednodniową wycieczkę ze Śląska i Katowic jest Pszczyna. Niewielka miejscowość oddalona jest około 50 kilometrów od Katowic. Zobaczymy tu słynne Muzeum Zamkowe w Pszczynie w kompleksie pałacowo-zamkowym. Dla dzieci atrakcją będzie Zagroda Wsi Pszczyńskiej czyli skansen z małym zoo, a także Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Warto zwiedzić centrum miasteczka, z uroczym rynkiem, park obok pałacu, a take Muzeum Prasy Śląskiej.
 


Częstochowa

 

 
Częstochowa słusznie kojarzy się przede wszystkim z klasztorem na Jasnej Górze. Jeśli nie interesują Was przeżycie religijne to i tak warto zobaczyć jedno z najsłynniejszych miejsc w Polsce i słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza sanktuarium w Częstochowie mało kto decyduje się na zwiedzanie pozostałych atrakcji w Częstochowie, ale i tak warto je zobaczyć. Wśród nich m.in. muzeum zamkowe, muzeum w częstochowskim ratuszu, a także dwa zamki koło miasta – Bobolice i Olsztyn, chociaż to w gruncie rzeczy ruiny.

 


Tarnowskie Góry


 

Tarnowskie Góry są jedną z perełek na śląsku i wcale nie trzeba tu długo jechać. Warto zobaczyć malowniczy ryneczek miejscowości, ale nie tylko. Na dworcu w Tarnowskich Górach zobaczymy urokliwą makietę kolejową Semafor, ale największymi atrakcjami w miasteczku jest oczywiście kolej wąskotorowa, a także Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz przede wszystkim zabytkowa Kopalnia Srebra, która dostępna jest do zwiedzania. Dla dzieci także aquapark i wpisana na listę UNESCO kopalnia rud ołowiu i cynku. W okolicy warto zobaczyć też pałac w Rybnej i zamek w Starych Tarnowicach.


Auschwitz Birkenau


 
Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli szukacie miejsca na jednodniową wycieczkę, która jednocześnie skłania do refleksji i jest żywą lekcją historii to nie ma lepszego miejsca w okolicy. Tereny dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego odwiedzają każdego roku dziesiątki turystów. Z Katowic to około 30-40 minut jazdy.
 


Szlak Orlich Gniazd


 
Szlak Orlich Gniazd to szlak wytyczony po zamkach średniowiecznego systemu obronnego Orlich Gniazd. Jeśli macie dużo czasu i pieniędzy (tu piszemy ile kosztuje zwiedzanie wszystkich atrakcji Szlaku Orlich Gniazd) to możecie przejechać cały szlak od Częstochowy do Krakowa. Jeśli nie macie ani czasu, ani pieniędzy to można zobaczyć kilka lub wybrany zamek. Najbardziej komercyjnym jest Ogrodzieniec, najlepiej zachowanym Zamek w Pieskowej Skale.
 

 


Pustynia Błędowska

 

 
Pustynia Błędowska to największy w Polsce tego typu obszar zajmujący około 33 kilometry kwadratowe. Pustynia znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. To jedyna pustynia w tej części Europy dlatego zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce chociaż raz w życiu. Teren pustyni to obszar chroniony w programie Natura 2000. Dość łatwo tu dojechać i łatwo zaparkować i nikt nie nalicza opłat za możliwość zobaczenia pustynnych krajobrazów, co jest niewątpliwą zaletą tego miejsca.
 


Opole


 

Opole warto zobaczyć samo w sobie. Jedną z ciekawostek o mieście jest tak zwana Opolska Wenecja czyli urokliwy zakątek miasta położony nad kanałem Młynówka. Wśród atrakcji dla dzieci w Opolu wymienić można skansen Muzeum Wsi Opolskiej, a także słynne Zoo w Opolu. Jeśli chcecie pooglądać widoki na okolicę to polecamy także pozostałość po Zamku Piastowskim w Opolu – Wieżę Piastowską. Wśród atrakcji turystycznym w miasteczku można oczywiście wymienić słynne Muzeum Polskiej Piosenki, a jeśli nie chcecie kupować biletów na to można za darmo przejść się po słynnym Moście Groszowym. Osoby, którym jeszcze mało mogą zobaczyć Zamek w Mosznej czyli kompleks pałacowy oddalony kilkadziesiąt kilometrów od Opola.


Gliwice


 
Jeśli nie macie czasu na dłuższy wyjazd na jednodniową wycieczkę można polecić też… Gliwice. To miejsce na stałe związane z polską historią za sprawą słynnej Radiostacji Gliwickiej. Poza tym znajdziemy tu inne atrakcje. Polecić można na przykład Palmiarnię Miejską w Gliwicach. Dzieciom spodobają się zapewne miniaturowe makiety w gliwickim Kolejkowie, dla amatorów zamku Zamek Piastowski z XIV wieku.


Wisła


 

Wisła znana jest przede wszystkim za sprawą Adama Małysza. Jeśli szukacie nieco innych wrażeń niż zwiedzanie muzeów to na śląsku warto pojechać w góry. Nie są to może góry tak wysokie jak Tatry ale jeśli chcecie pojeździć na desce albo na nartach to jest tu trochę nadających się ku temu miejsc. W Wiśle można zwiedzać także skocznię narciarską.

 


Ustroń


 
Zaraz obok Wisły znajduje się jeszcze jedna ciekawa miejscowość czyli Ustroń. Tu skorzystać można na przykład z kolejki linowej na szczyt Czantoria, zobaczyć niewielki ogród zoologiczny Leśny Park Niespodzianek albo przejść na łatwy szczyt górski Równica.

 


Szczyrk i Żywiec


 
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić zwłaszcza w zimie jest Szczyrk, dla narciarzy i snowboardzistów przede wszystkim do polecenia Szczyrk Mountain Resort. Poza tym do zaproponowania wyprawa na Klimczok albo krótki wypad do Żywca. Tu zwiedzić można Muzeum Miejskie Stary Zamek albo wpaść do Muzeum Browaru Żywiec. Dla zmęczonych możliwość wypoczynku nad Jeziorem Żywieckim.
 

 


Ostrawa


 
Zamiast jeździć po Polsce zawsze można pojechać za granicę. Z Katowic i Śląska bardzo blisko jest do czeskiej Ostrawy, a w mieście naprawdę jest co robić podczas jednodniowej wycieczki. W Ostrawie zobaczyć można słynny Ogród Zoologiczny Ostrawa, a także zwiedzić zabudowania pozostałe po dawnej hucie stali, co jest prawdopodobnie największą atrakcją miejscowości. Atrakcją każdego wyjazdu zagranicznego jest też możliwość skosztowania lokalnej kuchni czeskiej czy po prostu zakupy w Czechach.

 


Cieszyn

 
Jeśli nie chcecie wyjechać za daleko do Czech to najlepszą propozycją na jednodniową wycieczkę z Katowic jest Cieszy. Miasto położone na granicy Polski z Czechami kusi atrakcjami takimi jak rotunda św. Mikołaja, zamek w Cieszynie czy Wieża Piastowska. Po czeskiej stronie do zobaczenia Muzeum Cieszyńskie, warto zwrócić uwagę na ratusz w Czeskim Cieszynie, a przede wszystkim na ceny w sklepach w Czechach.

 


Pławniowice


 
Idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę na Śląsku jest wieś Pławniowice. W miejscowości można zobaczyć zespół pałacowo-parkowy znany jako Pałac Ballestremów. Łatwy dojazd z większości miast na śląsku za sprawą biegnącej nieopodal autostrady A4. Kolejną z atrakcji okolicy jest Jezioro Pławniowice powstałe w latach 70-tych ubiegłego wieku po zalaniu terenów kopalnianych.

 


Kraków


 
Na zakończenie propozycja najbardziej atrakcyjna ze wszystkich na liście. Z Katowic i ze Śląska można po prostu pojechać do Krakowa. Czym jest Kraków nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. W mieście znajdziemy najróżniejsze atrakcje i zabytki. Łatwy dojazd zapewnia nitka autostrady A4 (niestety słono płatnej na odcinku Kraków-Katowice), ale istnieją przecież sposoby by ominąć autostradę A4. Tu przeczytacie co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień.

 
Polecamy również: