Jak duże jest Naddniestrze? Naddniestrze powierzchnia

Jak duże jest Naddniestrze? Naddniestrze powierzchnia

Położone w Mołdawii Naddniestrze to miejsce o bogatej i skomplikowanej historii. Przez wiele lat było częścią Związku Radzieckiego, ale od upadku ZSRR w 1991 część Mołdawii funkcjonuje jako niezależne terytorium. Jednak ze względu na jego niejednoznaczny status prawny, niewiele osób wie o Naddniestrzu. Wiele osób słysząc o Naddniestrzu zastanawia się jak duże jest Naddniestrze. Jaka jest jego powierzchnia?
 

Naddniestrze jest de facto niepodległym krajem, choć nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową. Jest to niewielki fragment Mołdawii. Jak duży?

 
Naddniestrze zajmuje powierzchnię 4163 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je około 470 tysięcy osób. Stolicą jest Tyraspol, w którym mieszka około jednej trzeciej całej populacji. Duża część mieszkańców Naddniestrza to etniczni Rosjanie (około 33,8%). Stanowią oni największą grupę etniczną. Pozostałe to Rumuni (33,2%), a także Ukraińcy (26,7%)
 
W Naddniestrzu obowiązują dwa języki urzędowe: Rosyjski i Mołdawski (który jest bardzo podobny do rumuńskiego). Jednak język ukraiński jest również powszechnie używany ze względu na dużą liczbę ukraińskich imigrantów, którzy osiedlili się w Naddniestrzu na przestrzeni lat
 
Mimo że Naddniestrze nie jest uznawane za niezależne państwo przez żaden inny naród na świecie, ma ono swój własny rząd, walutę (rubel naddniestrzański), wojsko (Naddniestrzańska Armia Ludowa), a nawet paszporty, które są akceptowane przez niektóre kraje do celów podróży.
 
Podsumowanie: jak duże jest Naddniestrze? Naddniestrze zajmuje powierzchnię 4163 kilometrów kwadratowych.

 
Polecamy również: