Gdzie na weekend koło Krakowa? 9 miejscowości na weekend i weekend majowy

Gdzie na weekend koło Krakowa? 9 miejscowości na weekend i weekend majowy

Zwiedzanie zabytków w Krakowie po pewnym czasie może znudzić się każdemu. Gdzie z Krakowa można wyjechać na weekendowy wypad? Przedstawiamy zestawienie ciekawych miast, miasteczek i wsi niedaleko Krakowa, które nadają się na wyjazd dłuższy niż jednodniowa wycieczka. Gdzie pojechać na weekend w Małopolsce gdy Kraków już nam się znudził? Przedstawiamy zestawienie dziewięciu turystycznych miejscowości nadających się na wyjazd na weekend lub weekend majowy.

 

Tarnów


 
Dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać miasta i do wypoczynku potrzebują wygodnego dojazdu, dostępu do sklepów i dobrej oferty gastronomicznej, a widzieli już wszystkie ciekawe miejsca w Krakowie, najlepszą opcją wyjazdu na weekend z Krakowa jest wyjazd do Tarnowa. Niewielka miejscowość położona jest niedaleko autostrady A4 więc dojazd jest bezproblemowy i szybki. Na miejscu do zwiedzania wiele atrakcji takich jak bazylika katedralna, zabytkowy Rynek z Ratuszem, dworzec zbudowany na wzór dworca w Stanisławowie, czy chociażby dawny Pałac Sanguszków i ruiny dawnego zamku Tarnowskich. W okolicy również ciekawe miejscowości takie jak chociażby Zalipie. Na miejscu całkiem dobra jak na niewielkie miasto oferta gastronomiczna, handlowa i usługowa. W jednym z poprzednich artykułów więcej na temat ciekawych miejsc i atrakcji w Tarnowie.
 

Szczawnica

W maleńkim miasteczku Szczawnica mieszka na stałe ledwie około 6 tysięcy osób ale w sezonie turystycznym liczba mieszkańców wzrasta o znaczną liczbę turystów. Szczawnica kusi ośmioma źródłami wody mineralnej oraz zabytkami takimi jak sanatorium Adama Stadnickiego z lat 1934-1936, pijalnia wód z 1869 roku, a także starymi willami, cmentarzem czy starym parkiem. Przez miejscowość przepływa Dunajec. Popularną rozrywką są spływy Dunajcem i wycieczki na Słowacje do Czerwonego Klasztoru (zob. Ceny na Słowacji). Do atrakcji zaliczyć można również kolejkę linową. Noclegów w Szczawnicy jest od groma. Znajdą się tu również dobre, 5 gwiazdkowe hotele.
 

Wadowice


 
Wadowic nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To tu 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Miasteczko zamieszkałe przez około 20 tysięcy osób stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Ze względu na to, że jest to miasto rodzinne papieża turystyka w Wadowicach to przede wszystkim turystyka sakralna. Do zwiedzania rodzinny dom papieża i bazylika mniejsza Ofiarowania NMP, a także klasztor Karmielitów Bosych. Jadąc do Wadowic z Krakowa można zwiedzić również atrakcje w niewielkiej wsi Lanckorona z zabytkowym rynkiem oraz słynne sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej od lat będące ważnym centrum pielgrzymkowym. W okolicy do zobaczenia również sztuczne Jezioro Mucharskie.

 

Wisła lub Ustroń

 
Wisły nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi Adama Małysza i skoków narciarskich. Nazwa miejscowości wywodzi się od… źródeł największej polskiej rzeki. Miasteczko jest ważnym ośrodkiem turystycznym, zwłaszcza w zimie gdy ściągają tu narciarze. W Wiśle poza skocznią i domem słynnego skoczka zobaczyć można modernistyczny Zamek Prezydenta projektu Adolfa Szyszko-Bohusza w którym można wynająć apartament, zabytkowe wille, myśliwski pałac Habsburgów czy zabytkowe kościoły. Wraz z pobliskim Ustroniem i położonymi niedaleko szczytami Równica, Czantoria i Orłowa to ciekawa propozycja na weekendowy wyjazd z Krakowa.

 

Gródek nad Dunajcem


 
Sztuczne Jezioro Rożnowski powstałe przez spiętrzenie wód Dunajca jest jednym z miejsc w które z Krakowa można pojechać nad wodę ale nadaje się nie tylko na wypad na jeden dzień. Ze względu na dobrze rozwiniętą bazę noclegową wraz z powstałym tu 5-gwiazdkowym hotelem oraz tańszymi miejscówkami dla uboższych turystów okolica nadaje się również na dłuższy, kilkudniowy wyjazd z Krakowa. Poza atrakcjami wodnymi w okolicy podziwiać można naprawdę malownicze widoki. Z Krakowa do Gródka nad Dunajcem jedzie się około 1,5 godziny.

 

Białka Tatrzańska


 
Podhalańska wieś Białka Tatrzańska zamieszkała jest przez nieco ponad 2 tysiące osób ale w sezonie turystycznym zarówno latem jak i zimą pojawia się tu wielu tymczasowych mieszkańców. Turystów ściągają tu wyciągi i stacje narciarskie, a także park wodny w Białce Tatrzańskiej otwarty w 2011 roku. Do Białki Tatrzańskiej ściągają nie tylko miłośnicy chodzenia po górach w okolicy Krakowa ale również osoby uprawiające ekstremalne sporty wodne i ci, którzy lubią wypoczywać nad rzeką. Nie ma tu zbyt wielu okazałych zabytków ale plusem jest niewielka odległość do kolejnych miejscowości turystycznych – Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.

 

Czorsztyn


 
Czorsztyn i Niedzica to malowniczo położone miejscowości na brzegu sztucznego Zbiornika Czorsztyńskiego. Przyjazd tutaj spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią zwiedzać zamki w okolicach Krakowa lub zaliczyć szybki wypad na Słowację bowiem Czorsztyn i Niedzica leżą bardzo blisko granicy. Podobnie jak ze Szczawnicy można stąd pojechać również do słynnego Czerwonego Klasztoru już po słowackiej stronie. Zimą poza ładnymi widokami i możliwością zwiedzania zamku i ruin zamku okolica ściąga również narciarzy.

 

Zakopane


 
Myśląc “polskie góry” większości osób staje przed oczami jedna miejscowość – Zakopane. Oczywiście ogromna popularność turystycznego miasteczka ma swoje zalety oraz całkiem sporo wad takich jak chociażby wysokie ceny. Nie da się jednak ukryć – ściągają tu prawdziwe tłumy turystów, którzy chcą przejść się słynnymi Krupówkami, wjechać kolejką na Kasprowy Wierch lub Gubałówka oraz zobaczyć słynne Morskie Oko. Wśród atrakcji Zakopanego wymienić można również skocznię narciarską Wielka Krokiew, liczne zabytkowe kościoły i kaplice, muzea i galerie oraz stary Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Oferta noclegowa Zakopanego zadowoli zarówno wymagające gusta jak i osoby z mniejszym budżetem.

 

Zawoja


 
Wieś Zawoja zamieszkiwana przez trochę ponad 7 tysięcy mieszkańców znalazła się w tym zestawieniu nie przez ciekawe zabytki czy wybitne znaczenie dla polskiej kultury i sztuki. Zabudowa wsi jest jednak wyjątkowa – to obecnie najdłuższa wieś ciągnąca się na odcinku blisko 18 kilometrów. Jest to również największa wieś w Polsce mająca nieco ponad 100 kilometrów kwadratowych. Nie ma tu zbyt wielu ciekawych zabytków poza kościołem św. Klemensa z 1888 roku czy skansenem w Markowej. Poza dość wyjątkowym tutułem najdłuższej wsi Zawoja ściąga do siebie raczej niewymagających turystów, którzy traktują ją jako bazę wypadową do zdobywania pobliskich pagórków. Blisko stąd do Suchej Beskidzkiej, nad Jezioro Muchackie i do Babiej Góry i Rabki.

 


 

Polecamy również:

Powiązane wpisy