Na Ukrainie będzie bardziej ekologicznie. Zakaz używania foliowych toreb

Działania nowego rządu na Ukrainie niektórych cieszą, innych nie zadowalają ale nie da się ukryć, że coś się dzieje. Jeśli chodzi o ekologię również podjęto kroki mające na celu zmianę obowiązujących przepisów. Ukraina szykuje się do ograniczenia użycia plastikowych toreb. Stosowną ustawę poparło Ministerstwo Energii i Środowiska. Czy szykuje się zakaz używania toreb foliowych na Ukrainie?

 

Ukraińskie władze powołują się na fakt tego, że w wielu krajach świata pojawiły się ograniczenia w wykorzystaniu plastikowych siatek, a 33 państwa wprowadziły całkowity zakaz. W myśl planowanych przepisów torby foliowe zostaną podzielone na kategorie i większość z nich zostanie zabroniona. Planowane przepisy planują jedno odstępstwo od zakazu – ultralekkie torebki foliowe nadal będą mogły być używane ale tylko w kilku przypadkach.

 
Tego typu torby plastikowe będą używane wyłącznie do pakowania lodu, ryb, mięsa, produktów sypkich. Możemy się więc spodziewać, że pakując produkty takie jak cukierki, orzechy czy ziarna słonecznika wciąż będzie możliwe spakowanie ich do plastikowej torebki. Przygotowana zostanie możliwość zgłoszenia placówki handlowej, która wciąż dystrybuuje foliowe torby.

 
Od 2018 roku zakaz używania toreb foliowych obowiązuje w uzdrowiskowej bieszczadzkiej miejscowości Sławsko przed wojną określanej mianem Zakopane Bieszczad Wschodnich. We Lwowie niektóre sieci handlowe już wcześniej apelowały i pilotażowo wprowadzały zakaz stosowania jednorazowych reklamówek. Na Ukrainie prowadzone są również prace mające na celu wprowadzenie zakazu wykorzystywania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

 


 
Polecamy również: